niedziela, 6 sierpnia 2017

EGO jest twardym faktem



Tim Collins


Szokująca animacja która ukazuje nam drastyczny wzrost temperatury w 191 krajach w czasie ostatniego stulecia. Została ona stworzona przez dr Antti Lipponena z Fińskiego Instytutu Meteorologicznego. Ukazuje ona rytmy efektu globalnego ocieplenia - EGO odnotowane w każdym ze 191 krajów. Kraje te zostały zgrupowane według kontynentów i żaden region nie został pominięty. Temperatury wzrastają sukcesywnie w czasie XX wieku. Gwałtowne skoki temperatur maja miejsce w latach 80., co powoduje pojawienie się ostro wzrastających pików - zob. poniżej:




***

Dramatyczny wzrost globalnych temperatur w ciągu ostatnich 100 lat ukazano na nowej animacji, mogącej przyprawić o palpitację serca. Dane z ostatniego stulecia zostały skondensowane do 35-sekundowego klipu przez fińskiego fizyka na podstawie informacji opublikowanych przez NASA i ogólnie dostępnych dla publiczności. Ukazuje on potężny wzrost temperatury odnotowany w 191 krajach, pomiędzy 1900 rokiem a dniem dzisiejszym. Pulsujące miękko niebieskie i żółte linie ukazują niższe temperatury, które w miarę upływu czasu kulminują się w coraz bardziej czerwone kolory podwyższonych temperatur. Zdumiewający wykres pokazuje nam, jak bardzo podgrzano planetę od 1900 roku.




Punkt zwrotny?


Dane zgromadzone w czasie dłuższym niż stulecie zostały zebrane w 35-sekundowym klipie przez fińskiego fizyka korzystającego z danych zebranych przez NASA. Ukazuje on wzrost temperatur w 191 krajach od roku 1900 do dnia dzisiejszego. Wizualizacja ta pokazuje także, jak bardzo proces ten przyspieszył w ciągu ostatnich dekad. Przez większość XX wieku temperatury podnosiły się powoli i chłodniejsze kolory dominują do lat 80., zaś od tego punktu słupki temperatur są coraz wyższe i mają coraz bardziej agresywne czerwone kolory, aż do dni dzisiejszych.

Wykres dr Lipponena ukazuje nam rytm globalnego ocieplenia we wszystkich krajach – od Algerii do Zambii. Każdy słupek pokazuje średnią krajową temperaturę w każdym roku, a jego kolor i długość pokazuje jej piki i obniżki. Im czerwieńszy kolor i dłuższy słupek – tym wyższa temperatura. Udzielając wywiadu „LiveScience” dr Lipponen powiedział: nie ma tutaj żadnego kraju, którego nie obejmowałby ten wykres.    


Naprawdę ocieplenie jest globalne – nie lokalne


Ta wizualizacja pokazuje także jak bardzo proces globalnego ocieplenia przyspieszył w ostatnich latach. Światowe temperatury biją rekordy wysokości w trzecim z kolei roku 2016.

Nie jest to pierwsza próba przedstawienia graficznego sytuacji w jakiej znalazła się nasza planeta. W styczniu br., dr Kevin Pluck z Manchesteru posłał swoją „spiralę alarmu”, która ukazuje drastyczny spadek ilości lodu we Wszechoceanie do 2016 roku. Wykres ten pokazuje, że ilość lodu we Wszechoceanie była stabilna przez 40 lat i jak załamała się w ostatnich latach. Dane do tego wykresu zostały opublikowane w listopadzie 2016 roku. Ukazują one, jak bardzo zmniejszyły się obszary lodów polarnych w Arktyce i Antarktyce w latach 1978-2017.

Z wykresów tych wynika, że przez ostatnie 40 lat ilość lodu we Wszechoceanie była względnie stabilna, ale naraz spadła drastycznie w 2016 roku.
W Arktyce, morskie lody osiągnęły rekordowo małą powierzchnię w marcu 2016 roku, co nie wróży niczego dobrego na przyszłość. I chociaż udało się uniknąć nowego letniego minimum, to było to drugie najniższe miejsce w historii badań.



Podgrzewanie oceanów


Ilość wytworzonej przez człowieka energii, którą pochłonął Wszechocean podwoiła się od 1997 roku. W ostatnim studium uczeni pokazali nam, jak dużo ciepła wytworzonego przez człowieka zostało utopionego we Wszechoceanie w czasie ostatnich 150 latach. Wszechocean zaabsorbował w przybliżeniu 150 ZJ energii (czyli 150 x 1021 dżulów – przyp. tłum.) w latach 1865-1995, a potem pochłaniał kolejne 150 ZJ przez następne 18 lat – jak twierdzi studium w magazynie „Nature Climate Change”. Aby Czytelnik mógł ogarnąć tą perspektywę, to porównajmy tą ilość do wybuchu 1 bomby A typu Hiroszima (czyli o mocy 15-16 kt – przyp. tłum.) co sekundę, każdego roku, co uwolniłoby energię rzędu tylko 2 ZJ – a tutaj mamy ich 150!  




Tak więc od 1997 roku, Wszechocean zaabsorbował tyle energii wytworzonej przez człowieka, ile wynosi 1 wybuch bomby A typu Hiroszima na sekundę w ciągu 75 poprzednich lat.

Wykres opublikowany w listopadzie 2016 roku pokazuje obszary lodu morskiego w Arktyce i Antarktyce utracone w latach 1978-2017.
        

Kłamstwa potentatów




Przykład wrednej manipulacji wrogów ekologii - kłamstwo powielane w internecie przez środowiska prawicowe - szczególnie związane z lobbies paliwowymi i energetycznymi. NB, tak wyglądały jeszcze kilkanaście lat temu nasze Karkonosze, które zatruwane były systematycznie wyziewami ze spalanego węgla kamiennego i brunatnego elektrowni w b. NRD i b. CSRS. 

  

Przekład z angielskiego – ©R.K.F. Leśniakiewicz