niedziela, 4 kwietnia 2021

Sygnał WOW! – alternatywne wyjaśnienie


 

Jiří Černý

 

W czerwcu 2017 roku opublikowaliśmy artykuł o rozwiązaniu zagadki tzw. sygnału WOW!. Został on przechwycony w dniu 15.VIII.1977 roku przez Jerry’ego Ehrmanna, który pracował dla Projektu SETI.  

Dotyczyło to radiosygnału pochodzącego z konstelacji Strzelca i nie odpowiadał swą charakterystyką żadnemu znanemu wtedy obiektowi astronomicznemu. Ponadto był on na tyle silny, że jak Ehrmann zobaczył jego sekwencję na zapisie, to na boku napisał wykrzyknik WOW!

SETI (Search for ExtraTerrestrial Intelligence) zbiera dane z radioteleskopów i poszukuje cywilizacji pozaziemskich. W ten sposób odkryto zagadkowy sygnał.

Prof. Antonio Paris z St. Petersburg College na Florydzie po roku badań doszedł do wniosku, że sygnał ten nie wysłali jacyś Kosmici, ale… dwie komety. Odkrycie to zaniepokoiło wielu ludzi i kontynuowano badania.

 

Alternatywne wyjaśnienie

 

Jednym z tych ludzi był także astronom-amator Alberto Caballero, który niedawno oznajmił, że sygnał ten prześledził w przeszłość – do gwiazdy wielce podobnej do naszego Słońca.

Czy znajdziemy ją? Astronomowie będą szukać sygnałów od Obcych Cywilizacji od 1 mln gwiazd.

Caballero użył mapy 3D naszej Galaktyki, którą w 2003 roku zestawili specjaliści z obserwatorium Gaia. Mapa ta zawiera lokalizacje 1,3 mld gwiazd i jest o wiele dokładniejsza, niż ta, którą mieli do dyspozycji uczeni poszukujący pochodzenia sygnału WOW! po jego odkryciu.

„Astronomy Magazine” stwierdza, że w tamtym obszarze znajduje się więcej gwiazd, i że praca wcale nie musi być definitywnie zakończona.

 
Lokalizacja miejsca wysłania sygnału WOW!


Moje 3 grosze

 

Z obliczeń uczonych wynika, że sygnał ten został wyemitowany na fali o częstotliwości f = 1,42 GHz (λ = 21 cm, bliskiej częstotliwości międzygwiezdnego wodoru) i trwał 72 s. Sygnał ten nadszedł z rejonu nieba w gwiazdozbiorze Strzelca (Sagittarius): RA – 19h25m17,01s DEC – minus 27°03’ – ok. 2,5° na południe od grupy gwiazd  χ-Sagittarii (3 gwiazdy), zaś najbliższą widoczną gwiazdą jest τ-Sagittarii.

Na razie nie odnotowano drugiego takiego samego sygnału, a zatem sprawa jest wciąż otwarta. Mam nadzieję, że kiedyś odezwie się ponownie…    

 

Źródło - http://www.msn.com/cs-cz/zpravy/v%c4%9bda-a-technika/amat%c3%a9rsk%c3%bd-astronom-p%c5%99i%c5%a1el-s-alternativn%c3%adm-vysv%c4%9btlen%c3%adm-p%c5%afvodu-sign%c3%a1lu-%e2%80%9ewow%e2%80%9c/ar-BB1fd1qM?ocid=sf

Przekład z czeskiego - ©R.K.F. Leśniakiewicz