niedziela, 4 lutego 2024

Atomówka w garażu

 


 Maighna Nanu

 

Zardzewiały pocisk rakietowy znaleziono w garażu pewnego człowieka w stanie Waszyngton w rzeczy samej jest nieczynnym pociskiem z głowicą nuklearną – oświadczyła policja.

Władze skontaktowały się z mężczyzną w Bellevue, WA, po tym, jak zadzwonił do Muzeum Sił Powietrznych i zaproponował podarowanie rakiety wojskowej należącej do jego zmarłego sąsiada. Zeznał, że sąsiad kupił przedmiot na wyprzedaży.

Technicy policyjnego oddziału bombowego w Bellevue powiedzieli, że była to Douglas AIR-2 Genie, niekierowana rakieta powietrze-powietrze zaprojektowana do przenoszenia głowicy nuklearnej W25 o mocy 1,5 kt TNT. Powiedzieli, że nie ma podłączonej głowicy bojowej i nie ma niebezpieczeństwa eksplozji. Seth Tyler, rzecznik policji w Bellevue, powiedział, że urządzenie to „w zasadzie zbiornik na paliwo rakietowe”.




Powiedział on BBC, że wydarzenie to „w ogóle nie było poważne”, dodając, że „członek naszego oddziału saperskiego zapytał mnie, dlaczego publikujemy komunikat prasowy na zardzewiałym kawałku metalu”. Tyler powiedział, że wygląda na to, że muzeum nie uprzedziło mężczyzny, że zgłosiło jego ofertę. Powiedział, że dana osoba „nie spodziewała się telefonu od nas” i była „bardzo zirytowana” doniesieniami w mediach. Pan Tyler dodał, że był „na tyle łaskawy”, że pozwolił nam się temu przyjrzeć.

Policja stwierdziła, że przedmiot jest bezpieczny i zostawił go mężczyźnie w celu odnowienia i wystawienia w muzeum.

„Uważamy, że minie dużo, dużo czasu, zanim ponownie otrzymamy podobny telefon” – poinformowała policja w Bellevue na Twitterze.

Genie był pierwszą bronią klasy powietrze-powietrze uzbrojoną w głowicę nuklearną. Stwierdzono, że jest to „najpotężniejszy pocisk przechwytujący, jaki kiedykolwiek rozmieszczono w Siłach Powietrznych Stanów Zjednoczonych”.

Produkcja Genie zakończyła się w 1962 roku.

 

Źródło: https://www.msn.com/en-us/news/world/nuclear-missile-found-in-us-man-s-garage/ar-BB1hJ1kO?ocid=winp2fptaskbar&cvid=dc430d63afa94ce59b816cdb2dc55c72&ei=5

Przekład z angielskiego - ©R.K.F. Sas - Leśniakiewicz