piątek, 10 lipca 2020

Kometa NEOWISE na naszym niebie


Na naszym niebie świeci właśnie kometa C/2020 F3 NEOWISE. Jest to najjaśniejsza kometa za ostatnie 13 lat – twierdzą astronomowie. Najlepsze warunki obserwacji komety będą od 8.VII i będzie można ja obserwować gołym okiem. Fotograf MAFRY sfotografował ją w Jihlavie o godzinie 3 rano nad północno-wschodnim horyzontem. Ponadto można było obserwować świecące obłoki – NLC.

Astronom Petr Horálek w ubiegłym tygodniu powiedział, że w tej chwili kometa ta jest naprawdę bardzo jasna, ale ludzie jej nie zobaczą, bo znajduje się na dziennym niebie.

- Można ją zobaczyć jedynie z rana, na pół godziny przed wschodem Słońca – oświadczył Horálek agencji ČTK – z tym, że trzeba czekać, aż kometa oddali się od Słońca.

Uczeni odkryli kometę przy pomocy teleskopu NEOWISE w dniu 27 marca ub. roku, jednakże długo oczekiwali od niej czegoś więcej. Rozwój kilku innych komet, w tym C/2019 Y4 ATLAS, która rozpadła się na wiosnę, także przyniósł rozczarowanie.








Astronom także zwrócił uwagę na możliwość zaobserwowania w nocy słynnych NLC – nocnych świecących obłoków.

- Widzialność tego fenomenu nastanie wtedy, gdy Słońce zajdzie, a kiedy znajdzie się pod horyzontem, to podświetla te obłoki od spodu  - wyjaśnia astronom. Te obłoki, według jego słów, znajdują się bardzo wysoko – aż 85 km nad ziemią, czyli ok. 7-krotnie wyżej niż zwykłe chmury.

- Więc nie jest to typowa chmura złożona z pary wodnej, i do dziś spekuluje się, co dokładnie je powoduje. Najprawdopodobniej jest to meteorytowy lub częściowo meteorytowy pył, na którym cząstki lodu gromadzą się wysoko w atmosferze i tworzą „zasłony” - powiedział astronom. - A potem, kiedy widzisz je oczami, wyglądają jak elektrycznie niebieskie świecące chmury, gdy widać poprzez nie gwiazdy - dodał Horálek.

Na niebie widoczne są także jasne planety: Jowisz i Saturn.

- Są to naprawdę jasne obiekty widoczne przez cała noc. Znajdują się one bardzo blisko siebie. Jowisz jest nie do pominięcia, to najjaśniejszy obiekt na niebie przez prawie całą noc (-2,60 mag.), Saturn jest nieco słabszy (+0,16 mag.) - Horálek opisał i dodał kolejną wskazówkę.

Jeżeli człowiek wytrzyma, to około godziny 02:00 na rannym niebie zobaczy na południowym-wschodzie dalszy jasny obiekt – Marsa (-0,67 mag.). A kiedy chcemy zobaczyć cztery jasne planety to musimy poczekać do 03:30 rano – wtedy wschodzi jasna Wenus (-4,37 mag.).

 

 

 Źródło: https://www.lidovky.cz/relax/zajimavosti/na-obzoru-lze-pouhym-okem-spatrit-jednu-z-nejasnejsich-komet-za-poslednich-13-let

Fot. Petr Lemberk (MAFRA)

Przekład z czeskiego - ©R.K.F. Leśniakiewicz