sobota, 12 grudnia 2020

Masowa śmierć kaspijskich fok

 


Jeszcze nie przebrzmiały echa katastrofy ekologicznej u wybrzeży Kamczatki, a już mamy następną, która wydarzyła się w Europie. Setki martwych zagrożonych fok znalezionych u wybrzeży Morza Kaspijskiego.

 

Rosja bada przyczyny ich śmierci

 

Rosyjskie władze poinformowały w piątek, że badają tajemnicze przypadki śmierci prawie trzystu zagrożonych fok, które zostały wyrzucone na plaże wokół Morza Kaspijskiego.

Pomiędzy niedzielą a czwartkiem (6-10 grudnia) foki kaspijskie znaleziono w wielu miejscach w Dagestanu na południu Rosji, w tym w jego stolicy regionu Machaczkała i Derbencie, innym dużym mieście regionu – poinformowała agencja rybacka Rosrybolovstvo. Niektóre martwe foki spodziewały się młodych.

Rzeczniczka agencji poinformowała, że w najbliższych dniach prawdopodobnie znalezione zostaną kolejne tusze zwierząt. Z Moskwy przybył zespół ekspertów, które ma pomóc w prowadzeniu śledztwa.

Agencja rybołówstwa podała, że za masowym wymieraniem mogą stać zarówno „choroby zakaźne”, jak również przyczyny zewnętrzne. Pobrano już próbki do badań, a wyniki będą znane za kilka dni.

Morze Kaspijskie, zwane również Jeziorem Kaspijskim, to największy śródlądowy akwen wodny świata dzielony przez pięć krajów: Rosję, Kazachstan, Azerbejdżan, Iran oraz Turkmenistan. Foki od dziesięcioleci cierpią z powodu nadmiernych polowań i skutków zanieczyszczeń przemysłowych w Morzu Kaspijskim. Eksperci twierdzą, że obecnie istnieje około 70 tys. fok kaspijskich, w porównaniu z ponad milionem na początku XX wieku.

Oprócz fok i innych gatunków endemicznych, w tym słynnego bieługa, Morze Kaspijskie może poszczycić się ogromnymi rezerwami energii. Zanieczyszczenia związane z wydobyciem ropy i gazu oraz obniżający się poziom wody w wyniku zmian klimatycznych stanowią zagrożenie dla wielu gatunków i przyszłości samego morza.

ONZ-owski Program Ochrony Środowiska ostrzegł, że Morze Kaspijskie cierpi z powodu ogromnego obciążenia zanieczyszczenia.

To nie jest pierwszy taki wypadek. 21.V.2000 roku media przyniosły następującą informację:

 


MORZE KASPIJSKIE: MARTWE FOKI NA BRZEGU

Na plażach Morza Kaspijskiego znaleziono 1800 martwych fok. Jak poinformował minister ds. sytuacji nadzwyczajnych Kazachstanu, przyczyną masowej zagłady ssaków była nieznana epidemia wirusowa.

Rosyjscy i brytyjscy uczeni starają się rozwikłać tę zagadkę. Mają nadzieję, że uda im się wykryć wirusa - sprawcę zagłady fok - zanim spustoszy on faunę kaspijskiego akwenu.

 

I jeszcze

 

Prawie 300 zagrożonych fok znalezionych martwych wzdłuż wybrzeża Morza Kaspijskiego w Rosji rozpoczyna sondowanie

Zespół ekspertów przybył z Moskwy, aby pomóc w prowadzeniu śledztwa.

Rosyjskie władze poinformowały w piątek, że badają tajemniczą śmierć prawie 300 zagrożonych fok, które zostały odkryte na brzegach Morza Kaspijskiego.

Od niedzieli do czwartku 272 martwe foki kaspijskie znaleziono w wielu miejscach w południowym regionie Dagestanu, w tym w jego stolicy regionu Machaczkała i Derbencie, innym dużym mieście, poinformowała agencja rybacka Rosrybolovstvo.

Niektóre z fok były w ciąży.

Rzeczniczka agencji powiedziała AFP, że można jeszcze znaleźć więcej martwych fok. […]

Agencja rybołówstwa stwierdziła, że ​​za masowym wymieraniem mogą stać choroby zakaźne, jak również zewnętrzne przyczyny, a sonda dotycząca wykorzystywania zwierząt zostanie uruchomiona.

Rosyjskie władze poinformowały w piątek, że badają tajemniczą śmierć prawie 300 zagrożonych fok, które zostały odkryte na brzegach Morza Kaspijskiego.

Od niedzieli do czwartku 272 martwe foki kaspijskie znaleziono w wielu miejscach w południowym regionie Dagestanu, w tym w jego stolicy regionu Machaczkała i Derbencie, innym dużym mieście, poinformowała agencja rybacka Rosrybolovstvo.

Niektóre z fok były w ciąży.

 

Moje 3 grosze

 

Morze Kaspijskie to śródlądowy akwen przypominający Morze Bałtyckie i Czarne. I podobnie jak one skażony chemicznie i biologicznie.  Niewykluczone jest także skażenie promieniste… Wszystko to powoduje, że życie w tym morzu jest poważnie zagrożone – czego dowodem są właśnie tego rodzaju katastrofy ekologiczne jak powyższa.

Nie zapominajmy, że w czasach ZSRR nikt nie przejmował się ochroną przyrody i do mórz okalających ten kraj wlewano i wrzucano wszystko, co tylko się dało – od plastików i przedatowanych materiałów wybuchowych do czynników roboczych używanych w technologiach jądrowych. To wszystko powoduje, że życie w Morzu Kaspijskim powoli zamiera. Do tego należy dodać stopniowe wysychanie akwenu spowodowane podnoszącą się temperaturą planety wskutek EGO – poziom spada o 7 cm/rok. Jest to jeden z aspektów Wielkiego Wymierania Antropocenowego, którego przyczyną jesteśmy my sami.

Morze Kaspijskie jest większe od Polski i wynosi ok. 370.000 km² zaś jego maksymalna głębokość wynosi 1025 m. Zasolenie waha się od 10-12 ‰ w części środkowej i południowej akwenu aż do 200 ‰ w zatoce Kara-Bogaz Goł. I chociaż wiele tysięcy kilometrów jego wybrzeży nie są tknięte przez cywilizację, to skażenie wody może być zabójcze dla zamieszkujących w nim roślin i zwierząt.

Morze Kaspijskie wreszcie było - i chyba nadal jest – morskim poligonem dla rosyjskiej marynarki wojennej. To tutaj właśnie testowano takie konstrukcje morskie jak sławetne ekranoplany – w tym słynnego Kaspijskiego Potwora i Łuń uzbrojony w nuklearne pociski rakietowe klasy woda-woda oraz okręty podwodne z napędem nuklearnym. Powód jest bardzo prosty – amerykańskie satelity szpiegowskie nie kontrolowały tego akwenu, bo szukały instalacji rakietowo-jądrowych na lądzie i brzegach…

Przyszłość Morza Kaspijskiego, podobnie jak Bałtyckiego, rysuje się w ciemnych kolorach. Jeżeli nic nie przedsięweźmiemy, to akwen ten skończy jak Morze czy Jezioro Aralskie – jako skażona chemicznie i biologicznie, radioaktywna, słona pustynia…  

   

Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/swiat/news-morza-kaspijskie-martwe-foki-na-brzegu,nId,779017#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

Źródła:

·        AFP https://krolowasuperstarblog.wordpress.com/2020/12/12/setki-martwych-zagrozonych-fok-znalezionych-u-wybrzezy-morza-kaspijskiego/

·        https://www.news18.com/news/buzz/almost-300-endangered-seals-found-dead-along-caspian-sea-coast-russia-begins-probe-3170486.html