poniedziałek, 6 lipca 2020

Srebrzyste obłoki nad Jordanowem – wreszcie!



Od wielu dni po różnych portalach internetowych krążą zdjęcia i relacje o obserwacjach tzw. samoświecących czy bardziej uczenie luminescencyjnych obłoków zwanych także obłokami srebrzystymi – z ang.: silver clouds.


Te ciekawe chmury znajdują się na najwyższym piętrze chmur i występują na pułapie 80 km nad powierzchnią Ziemi. Są to cząstki pary wodnej i żelaza – stanowiących pozostałość po rojach meteorów wpadających w atmosferę naszej planety. Obserwuje się je tylko nad północną hemisferą, a to dlatego, że gros rojów meteorytowych znajduje się na północnej półkuli nieba.











A oto metryczka wczorajszej obserwacji:

TYP INCYDENTU: obłoki luminescencyjne
MIEJSCE: Jordanów -  N 49°38'57” - E 019°49'48”
DATA: 5.VII,2020
CZAS: 21:40 – 22:10 CEST
CZAS TRWANIA: ok. 30 min.
ILOŚĆ OBIEKTÓW: 2 ławice chmur na AZ = 10° i 340°, H = 20-30°
ŚWIADKOWIE: 6 osób
ZDJĘCIA: 25

Warunki pogodowe były następujące:

TEMPERATURA POWIETRZA: +20°C
WILGOTNOŚĆ POWIETRZA: ok. 60%
WIATR: słaby z kierunku N.
CIŚNIENIE ATMOSFERYCZNE: 1013 hPa
ZACHMURZENIE: 0.0
WIDZIALNOŚĆ: CAVU – doskonała.
SMOG: minimalny - CAQI 20

Obserwowaliśmy początkowo słabo widoczne obłoki w zenicie i na kierunku zachodnim – AZ = 270°, a potem w miarę zapadania ciemności widoczne były doskonale dwie ławice srebrzystych obłoków nad Pasmem Babiogórskim i górą Przykiec, przy doskonałej przejrzystości powietrza. Wykonałem ogółem 25 zdjęć, z czego 4 odrzucono jako nieudane.














Poza tym udało mi się sfotografować wschód Księżyca i Jowisza w koniunkcji.


W ogóle widoczny tej nocy był także Saturn – w koniunkcji z Księżycem i Jowiszem w konstelacji Strzelca i Koziorożca, Mars w Rybach i Wenus w Byku. Niestety – Merkury ze Słońcem znajduje się w Bliźniętach, więc nie jest widoczny w blasku naszej dziennej gwiazdy. Mam nadzieję, że jeszcze nieraz tego lata zobaczymy takie widowisko.