Powered By Blogger

sobota, 11 lutego 2023

Wspomnienia z dalekiej Przeszłości

 


Stanisław Bednarz

 

Zdeněk Michael František Burian czeski malarz ilustrator miałby dziś  118 lat. Dlatego go wspominam że w starych podręcznikach do paleontologii  w okresie mojej szkoły średniej i studiów świat kopalnych kręgowców był  kształtowany jego wyobraźnią.

Oczywiście w dzisiejszych czasach  jego  wizerunki szczególnie największych gadów typu np. Brontosaurus  śmieszą wlekącymi się ogonami. Dzisiaj możemy traktować je jako historyczną wyobraźnię. Ale miejmy na uwadze, że na jego ilustracjach gadów, ale także ludzi kopalnych wychowały się całe pokolenia. Na jego twórczości wzorowano znaczki pocztowe z przedhistorycznymi okazami.

Coś bliżej.   Urodził się  11 lutego 1905 w Koprzywnicy na Morawach, zm. 1 lipca 1981 w Pradze) – czeski malarz i ilustrator, słynny głównie z rekonstrukcji paleontologicznych. Jego twórczość oceniana jest na około 15.000 obrazów i szkiców, a liczne ilustracje znalazły się w ponad 500 książkach. W latach 60. rekonstrukcje Buriana stały się bardzo popularne także na Zachodzie.










Znakiem rozpoznawczym Buriana stała się dbałość o krajobrazy. Swoje rekonstrukcje opierał na współpracy z paleontologami Josefem Augustą i Zdenkiem Špinarem. Liczne dzieła Buriana były szablonowymi wyobrażeniami takich wymarłych zwierząt jak Pteranodon, Elasmosaurus, Tylosaurus, Diplodocus, Brachiosaurus, Brontosaurus, Styracosaurus, Tyrannosaurus czy Trachodon.

Z powodu odkryć w latach 80-90 XX w. i późniejszych, które zmieniły poglądy na wygląd dinozaurów, rekonstrukcje Buriana mają dziś w większości charakter historyczny. Obecnie oryginały prac artysty można oglądać m.in. w Muzeum Zdeňka Buriana w Štramberku. Ale owe gadziny takie zostały w mojej wyobraźni.