Powered By Blogger

niedziela, 5 marca 2017

Tajemnicza katastrofa AntonowaSamolot Antonow 12A

 Kolejnym tajemniczym przypadkiem katastrofy lotniczej jest katastrofa samolotu Antonov-12A nr rej. TL-ACJ należący do Centralafrican Airlines (Republika Środkowoafrykańska), który w dniu 24.X.1998 roku leciał z portu lotniczego Goma (GOM) w Demokratycznej Republice Kongo do Kigali - Gregoire Kayibanda Airport (KGL) w Rwandzie.
 
Samolot z 3 osobami załogi i ładunkiem na pokładzie wystartował z Goma do Kigali poczym zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach. Załoga poinformowała kontrolę lotów, że z nieznanych jej powodów samolot skierowano do Kisangani w DRK. Kisangani leży 500 km na północny-zachód od Goma, podczas gdy Kigali znajduje się 100 km na wschód. Wrak maszyny został znaleziony w dniu 1.VIII.1999 roku w okolicy miasta Lubutu (DRK).

Katastrofa An-12A w dniu 24.X.1998 roku w DRK

Nie wiadomo, dlaczego zmieniono plan lotu, nie wiadomo dlaczego w ogóle doszło do tej katastrofy. Najciekawsze jest to, że nie ma jej w internetowych spisach katastrof lotniczych z 1998 roku. 

Istnieje możliwość, że jak w przypadku wielu tu opisanych katastrof doszło do rozhermetyzowania się samolotu i utraty przytomności przez załogę, jak było to np. w przypadku katastrofy samolotu z rejsu HE 522 w dniu 14.VIII.2005 roku – zob.  http://wszechocean.blogspot.com/2016/05/zaginiony-samolot-malezyjski.html i http://wszechocean.blogspot.com/2016/12/najdziwniejsze-katastrofy-lotnicze.html.


Opracował - Stanisław Bednarz