Powered By Blogger

poniedziałek, 12 października 2020

Słowo o wężowidłach

 


Stanisław Bednarz

 

 Dziś wężowidła (Ophiuroidea) - gromada morskich, dennych zwierząt zaliczanych do szkarłupni (Echinodermata). Niektórzy mylą je z rozgwiazdami, co jest błędem, choć, na pierwszy rzut oka są podobne. Centralna tarcza o dyskowatym kształcie, a z niej wyrasta 5 długich i cienkich ramion (bardzo rzadko 6 lub 7), które, co ważne, nie łączą się u nasady. Są szybkie, okazuje się, że najszybsze ze szkarłupni. Poruszają się ruchem wężowatym przy pomocy umięśnionych ramion, które mogą być odrzucone w razie zagrożenia, a następnie regenerowane.

Wężowidła mogą poruszać się trochę, jak kraby, we wszystkich kierunkach. Podczas wspinaczki na kamień, czy skałę, końce ramion mogą się owijać wokół. Zresztą chronią się bardzo często właśnie pod kamieniami, w szczelinach i rozpadlinach skalnych. Są drapieżnikami.

Ciekawostką jest, że choć posiadają otwór gębowy, to już ani jelit, ani odbytu nie. Część z nich jest mięsożerna, inne są filtratorami (wyłapują plankton) albo detrytusożercami, czyli odżywiają się mieszaniną rozłożonych szczątków.




Te, które polują wybierają drobne skorupiaki, i mięczaki. Żerują zazwyczaj nie głębiej niż 35 m. Górna część ich szkieletu pokryta jest mikroskopijnymi soczewkami, które czynią z pancerza coś w rodzaju złożonego oka.

Wężowidła zamieszkują strefę denną większości mórz i oceanów. Na świecie znanych jest  obecnie około 2000 gatunków. Rozmiarowo sięgają od kilku do kilkudziesięciu cm długości ramion. Dysk centralny może mieć od 1 cm do nawet 30 cm. Przez kucharzy lubujących się w przygotowywaniu owoców morza są stosowane jako dodatki do zup rybnych, czy smażone i w panierce, jako przekąska do wina.

Wężowidło białe Ophiura albida jest jedynym wężowidłem Bałtyku. Występuje w tym morzu wyłącznie na zachodnich krańcach Głębi Arkońskiej.

Wężowidła musiały odgrywać pewną rolę w kulturze Słowian Nadbałtyckich. W Gdańsku znaleziono słowiański kolczyk cynowy z XI wieku, wyobrażający wężowidło. Być może, że przedstawienia tych zwierząt występowały też w stylu morskim starożytnej kultury minojskiej.


W 2014, na cześć Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, nazwano nowy gatunek wężowidła Aganaster jagiellonicus. Rzadkie skamieniałości wężowideł w Polsce spotykane są w utworach triasowych, jurajskich, kredowych, mioceńskich, nie zostały odnalezione w paleozoicznych osadach morskich Polski choć ich wyodrębnienie nastąpiło w Ordowiku.