Powered By Blogger

czwartek, 15 października 2020

Trepangi - morskie ogórki

 


Stanisław Bednarz

 

Z głębin morskich  na życzenie Agnieszki Mrózek.

Strzykwy, trepangi zwane ogórkami morskimi (Holothuroidea) – to pożyteczne paskudztwo. Gromada liczy ok. 1000 gatunków osiągających rozmiary do 1 metra długości, przeciętnie 20-40 cm. Posiadają otwór gębowy otoczony wieńcem czułków służących do przebierania w mule. W razie zagrożenia potrafią wystrzykiwać nitki białego toksycznego śluzu...

Strzykwy, zwane też „ogórkami morskimi” to szkarłupnie – krewniacy jeżowców, rozgwiazd, wężowideł i liliowców. Większość z nich przypomina poruszające się ma małych nóżkach ogórki, ewentualnie coś innego, a obrzydliwego.

Strzykwy należą do organizmów liczebnie dominujących na Ziemi – zasiedlają około 70% powierzchni całej planety, stanowiąc czasami ponad 90% biomasy zajmowanych ekosystemów. Zwierzęta zaliczane do strzykw występują w morzach pełnosłonych, brak ich w Bałtyku… Trzydzieści sześć gatunków strzykw można spotkać  w Adriatyku. Najliczniej występują w tropikalnej strefie Oceanu Indyjskiego i Spokojnego, zwłaszcza w morzach płytkich, ale spotykane są też na głębokościach do 5000 m.





Mają  cewkowaty, gruczoł obronny występujący przy płucach wodnych strzykw…  Boją się tego akwaryści, bowiem w takim wypadku wszystkie żywe stworzenia w akwarium giną. W razie zagrożenia strzykwy potrafią wystrzykiwać (stąd polska nazwa) przez odbyt swoje nitkowate i pokryte lepką trucizną narządy wewnętrzne  zawierające neurotoksyny.

Strzykwy od dawna budziły zainteresowanie ludzi. Tradycyjna medycyna chińska już od 5000 lat stosuje je jako środek łagodzący ból stawów, zapalenia ścięgien oraz zwichnięć. wzmagają wydzielanie śluzu, soku żołądkowego, żółci, działają wykrztuśne, mają działanie, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przywracają sprawność seksualną i  neutralizują stany zapalne. Połowy tych zwierząt prowadzone są od co najmniej 1000 lat. Wykorzystywano je w celach konsumpcyjnych, w medycynie ludowej, a obecnie wykorzystywane są również w przemyśle farmaceutycznym. Smakuje jak usmażona opona. Od 1996 roku  są chronione.

Ze względu na rozpad szkieletu strzykwy rzadko zachowały się w zapisie kopalnym jako całość, przeważnie dominują pojedyncze elementy szkieletowe wielkości milimetrów. Kopalnych gatunków odkryto 13.000, więcej niż żyjących, ale czy poszczególne fragmenty nie należą przypadkiem do tego samego gatunku. Pamiętam że prof. Alexandrowicz na wykładach z paleontologii omawiając każdy okres geologiczny napomykał o strzykwach…