Powered By Blogger

wtorek, 5 września 2023

Rusałki, Panny Wodne, Syreny, Okeanidy, etc.

 


 

JIUFOTK (Amazon)

 

Szukając w Internecie materiałów na temat rozumnych istot we Wszechoceanie natknąłem się na poster pt. „Wiedza o Pannach Wodnych”, na którym przedstawiono dokładne rozpracowanie anatomii i fizjologii tych dziwnych stworzeń morskich czy wodno-lądowych.

Znajduje się tam tablica ukazująca anatomię Rusałki vel Panny Wodnej. Zasadniczo podobnej do anatomii człowieka, z tymże wyjątkiem, że zamiast nóg ma ona rybi ogon. Ale nie jest to stricte rybi ogon, ale delfini! Ryba porusza się w wodzie machając ogonem na boki, delfiny i inne ssaki machają ogonami w górę i w dół.

Następnie następuje rozróżnienie pomiędzy Rusałkami a Syrenami. I tak…

 

Budowa anatomiczna Rusałki

…Rusałki charakteryzują się tym, że:

 

·        Mają normalne „ludzkie” zęby;

·        Ogon różni się od ogonów gatunków drapieżnych;

·        Są przyjazne dla ludzi;

·        Są naiwne;

·        Są kolorowe;

·        Nie mogą rozmawiać z Syrenami;

·        Nie posługują się jakąkolwiek magią.

 

Syreny


Oceanidy

Panna Wodna - Rusałka

Syreny charakteryzują:

·        Ostre zęby;

·        Ogony mają taki kształt jak wodne drapieżniki;

·        Są niebezpieczne;

·        Podstępne;

·        Zazwyczaj w kolorze zielonym;

·        Nie opuszczają głębin;

·        Posługują się ciemną magią;

·        Manipulują ludźmi przy pomocy śpiewu;

·        Maja ostre skrzela;

·        I są zalotne.

 

Spotkanie z manatem na Florydzie

Manat - krowa morska

11 zdumiewających faktów o Pannach Wodnych:

 

1.       Najwcześniejsze legendy o Rusałkach pochodzą z Syrii sprzed 1000 r. p.n.e. Oryginalną Rusałką była Atargatis z Syrii. Legenda mówi, że kiedy zanurzała się w jeziorze to stawała się rybą, ale transformacji ulegała tylko dolna połowa ciała.

2.     Krowy morskie (manaty) często mylono z Rusałkami. Są to duże morskie ssaki i często były mylone przez marynarzy na morzu. Krzysztof Kolumb opowiadał o tym, że widział „brzydkie i tłuste Rusałki”. Kiedy pracowałem w Fokarium Stacji Morskiej UG na Helu, to spotkałem się z takim hasłem: „Foki i manaty są zwierzakami domowymi Syrenek”. Jestem zdania, że morświny i delfiny też…

3.       Rusałki mają 4 główne moce:

·        nieśmiertelność,

·        możliwość widzenia przyszłości,

·        telepatia…

·        …i hipnoza.

4.     Istnieją 4 typy Rusałek:

·        tradycyjne Rusałki – żyjące tylko w morzu;

·        irlandzkie Rusałki mogące zrzucać ogon i mieć nogi;

·        zmieniające kształty – mogące przybierać postać ludzką w razie potrzeby;

·        Morski Lud – amfibie wyglądające jak ludzie, które zamieszkują lądy i wody. Wiele odmian tych istot opisano w relacjach i przekazach historycznych.

5.       Akwamaryn (niebiesko-zielonkawy przejrzysty kamień szlachetny) jest z łez Panien Wodnych. Wierzono, że te oceaniczne gemy pochodzą z łez Rusałek.

6.      Słowo Rusałka (z ang.: Mermaid) znaczy „kobieta z morza”. W staroangielskim „mer” oznacza morze, a „maid” dziewczynę, kobietę. 

7.      Pocałunek Rusałki ma moc uwodzenia. Zgodnie ze starymi przekazami, pocałunek Rusałki daje możliwość oddychania pod wodą.

8.      Mężczyzna-rusałka (Merman) był pierwszy. Wodny babiloński bóg Oannes pojawił się na 7000 lat przed Atargatis.

9.      Rusałki nie mają silnych, śpiewnych głosów. Silne i śpiewne głosy mają Syreny.

10. Najdroższy ogon Rusałki kosztuje 10.000 GBP. Ten hydrodynamiczny ogon ważący ok. 17,5 kg posiada Linden Wolbert z Los Angeles (CA), który przemierzył cały świat jako całkowicie profesjonalny Merman.

11.   Kolor ogona Rusałki zdradza jej charakter. Zdradza on jej chwilowy nastrój, a także jej osobowość. 

 


Trzy sympatyczne Panny Wodne z Mako

Moje 3 grosze

 

Nie wierzyłem w istnienie Morskiego Ludu, aż do pewnego wrześniowego popołudnia, kiedy to ujrzałem je w jeziorze Wicko u brzegów Wielkiego Krzeku w 1987 roku. Było tam kilka osób, które kąpały się w jeziorze. Trzy czy cztery – nie miałem lornetki, by widzieć je dobrze. Ale zapamiętałem jeden szczegół, ci ludzie nie mieli nóg…

Nie zapominajmy, że gdzieś tam w dawnych czasach, w tym jeziorze, mieszkała Panna Wodna zwana Świetlaną. Po drugiej stronie, już w Bałtyku została złapana Zielenica, którą ludzie zamęczyli w Trzęsaczu… Czy jest coś w tych legendach? Oczywiście – to są ślady spotkań ludzi z Wodnymi Ludźmi. Czy teraz mieszkają Oni w Bałtyku? Być może, ale raczej wynieśli się do czystych wód jeziornych lub na Atlantyk…

I co z tego wynika? Rusałki i Syreny zrobiły się modne – o czym świadczą seriale w rodzaju „H2O – wystarczy kropla”, filmy takie jak „Piraci z Karaibów”, „Syrena” i inne. Nie zapominajmy, że Syrena – a właściwie Panna Wodna znajduje się w herbie Warszawy. Poza tym zrobiła się moda na Syreny – w powłóczystych szatach… - co widać na zdjęciu.


Moda "na Syreny:"

Dlaczego piszę o tych mitycznych stworzeniach? Ano dlatego, że nie są one tak mityczne, jak to się wydaje. Znamy jedynie 10% powierzchni dna naszego Wszechoceanu i na pozostałych 90% może być wszystko. Poza tym polecam Czytelnikowi bardzo ciekawą pracę Kevina Petera Handa – „Pozaziemskie oceany”, w której stawia on tezę, że we wszechoceanach księżyców gazowych i lodowych olbrzymów może znajdować się życie – w tym nawet rozumne! Dlaczegóżby nie? Czy mogłoby ono mieć formy takie, jakie znamy z marynarskich gadek i legend? Niewykluczone. A zatem badania i poszukiwania takich form życia wodnego na Ziemi mają sens, bo możemy je spotkać także w Kosmosie!   

 

Przekład z angielskiego – R.K.F. Sas - Leśniakiewicz