Powered By Blogger

wtorek, 9 lipca 2024

Tajemnice „tamtej strony” Księżyca

 

Formacja Aitken - Biegun Południowy (zakreślona) 

Niewidoczna strona Księżyca przyniosła kolejne zapierające dech w piersiach odkrycie. Pod jej powierzchnią znaleźli pozostałości jądra starożytnej asteroidy

Pod największym kraterem na powierzchni Księżyca kryje się złoże, które zaskoczyło naukowców swoją wielkością. Skrywa 2 biliony = 2 x 1012 kilogramów czyli 2 Gt metalu.

W czerwcu 2019 roku naukowcy odkryli dziwne zjawisko ukryte 289 km pod powierzchnią Księżyca. Historia zaczyna się jak w kultowym filmie Stanleya Kubricka „2001: Odyseja kosmiczna”, tyle że zamiast obcego monolitu naukowcy odkryli coś bardziej realnego. To 2 Gt metalu, depozyt powstały po uderzeniu asteroidy.

 „Wyobraźcie sobie bryłę metalu, większą niż Wyspy Hawajskie, zakopaną pod ziemią. Odkryto tak dużą masę” – mówi Peter B. James, adiunkt na Uniwersytecie Baylor.

Złoże znajduje się pod największym kraterem księżycowym po niewidocznej stronie Księżyca, w basenie Bieguna Południowego-Aitken, który ma średnicę 2000 km. Ale nie jest to nic niezwykłego w przypadku naszego Księżyca. Jak sugeruje jego ikoniczny wygląd, napotykanie asteroid nie jest dla niego niczym nowym.

Jego kratery są doskonale zachowane do dziś. Ze względu na brak fałdowania, aktywności tektonicznej czy wulkanicznej na jej powierzchni pozostaną jakiekolwiek „wgniecenia”. Ogromne pokłady metalu odkryli naukowcy podczas przeglądania danych z misji GRAIL, która odbyła się w 2011 roku było zbadanie wewnętrznego składu Księżyca.

Symulacje sugerują, że rdzeń żelazowo-niklowy asteroidy może rozbić się w wyniku uderzenia, a jego fragmenty przedostać się do księżycowej gleby. Od odkrycia tej anomalii nie odkryto żadnych nowych informacji, ale świat po raz kolejny zwraca uwagę na naszego naturalnego satelitę. Na początku 2019 roku w kraterze wylądował chiński łazik Chang'e-4. Planują wysłać kolejną w przyszłym roku, aby pobrać próbki i wrócić na Ziemię. Amerykańska NASA również planuje powrót na Księżyc. W 2024 roku ma się rozpocząć program misji Artemis, która ma wynieść na powierzchnię pierwszych astronautów. Będą testować technologie i próbować żyć na powierzchni. Testy te mają przygotować NASA do podróży na Marsa.

Tajemnicze struktury na dnie krateru Goclenius

Tymczasem chińska sonda Chang’e 6 przywiozła z Księżyca nader ciekawe próbki gruntu, w których odkryto węgiel. Poprzednia misja Chang’e 5 pomyślnie przetransportowała 1,73 kilograma skał księżycowych z księżycowego regionu Oceanus Procellarum. Misja Chang’e 6 wylądowała w południowej części krateru Apollo i następnie przetransportowała skały księżycowe z powrotem na Ziemię. Oczekuje się, że zebrane próbki będą zawierać materiał płaszcza księżycowego, który zostałby wyrzucony przez uderzenie meteorytu, który utworzył Basen Biegun Południowy – Aitken.

Lądownik Chang’e 6 został wystrzelony 3 maja 2024 roku za pomocą rakiety Chang Zheng 5 z Centrum Startowego Satelitów Wenchang znajdującego się na wyspie Hajnan. Lądownik pomyślnie wszedł na orbitę okołoksiężycową 8 maja 2024 roku o godzinie 02:12 UTC. Lądownik Chang’e 6 pomyślnie wylądował w południowej części krateru Apollo po niewidocznej stronie Księżyca, o godzinie 22:23 UTC, 1 czerwca 2024 roku.

3 czerwca 2024 roku o godzinie 23:38 UTC moduł wnoszący i transportujący próbki wystartował z niewidocznej strony Księżyca i wszedł na orbitę okołoksiężycową. Było to pierwsze na świecie udane pobranie próbek i start z niewidocznej strony Księżyca. O godzinie 06:48 UTC, 6 czerwca 2024 roku, lądownik Chang’e 6 zadokował do orbitera na którego zostały przeniesione próbki. 21 czerwca 2024 roku rozpoczął się prawdopodobnie powrót sondy na Ziemię z orbity okołoksiężycowej. Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna nie dostarczyła aktualnych informacji na temat misji, jednak obserwacje radioamatorskie wykazały wysokie prawdopodobieństwo uruchomienia silnika. 25 czerwca 2024 roku o godzinie 06:07 UTC kapsuła powrotna pomyślnie wylądowała w wyznaczonym obszarze w Mongolii Wewnętrznej.

 

Źródła:

·        https://vosveteit.zoznam.sk/odvratena-strana-mesiaca-priniesla-dalsi-dych-vyrazajuci-objav-pod-jej-povrchom-nasli-pozostatky-jadra-davneho-asteroidu/

·        Wikipedia

 

Opracował - ©R.K.Fr. Sas - Leśniakiewicz