Powered By Blogger

sobota, 16 stycznia 2021

Na „tamtej stronie” Księżyca

 

Księżyc - okolice krateru Goclenius

 

Richard Zliechovský

 

Odwrotna – „tamta” – strona Księżyca przyniosła dalsze zapierające dech w piersiach odkrycie. Pod jej powierzchnią znaleziono pozostałości jądra dawnej asteroidy. 

Pod największym kraterem na powierzchni Księżyca – Basen Uderzeniowy Aitken – Biegun Południowy – znajduje się złoże, które swą wielkością zdumiało naukowców. Znajduje się tam 2 x 10^15 ton czyli 2 Pt metalu!

W lipcu 2019 roku, uczeni dokonali szczególnego odkrycia 289 km pod powierzchnią księżycową. Wydarzenie to zaczyna się jak kultowy film Stanleya Kubricka „2001: Odyseja kosmiczna”, jednakże zamiast księżycowego Czarnego Monolitu uczeni odkryli coś realniejszego. Chodzi o 2 biliardy ton metalu – złoże, które powstało po impakcie asteroidy.  

- Wyobraźcie sobie bryłę metalu, większą od wysp hawajskich, która leży zaryta pod ziemią. Tak wielka masa była odkryta! – mówi Peter B. James – asystent na Uniwersytecie Baylora.

Lokalizacja Basenu Uderzeniowego Aitken - Biegun Południowy na niewidocznej stronie Księżyca - to właśnie pod nim znajduje się potężne złoże metalu...

Złoże znajduje się pod największym kraterem księżycowym Basenem Uderzeniowym Aitken – South Pole, który ma średnicę 2000 km. Ale dla Księżyc coś takiego nie jest niezwykłe. Jak sugeruje jego ikoniczny wygląd, napotkanie asteroid nie jest dla niego niczym nowym. Jego kratery są doskonale zachowane do dziś dnia. Z braku jakiejkolwiek tektonicznej czy wulkanicznej aktywności, wszelkie nierówności reliefu są widoczne na jego powierzchni. Ogromne złoże metalu uczeni odkryli w czasie przeglądu danych z misji GRAIL, która miała miejsce jeszcze w 2011 roku. Jej celem było zbadanie wewnętrznej budowy Księżyca.

Symulacje sugerują, że rdzeń żelazo-niklowy asteroidy mógł pęknąć przy uderzeniu, a jego fragmenty przedostały się do księżycowej gleby. Od czasu odkrycia tej anomalii nie pojawiły się żadne nowe informacje, ale świat po raz kolejny zwraca uwagę na naszego naturalnego satelitę. Na początku 2019 roku w kraterze wylądował chiński łazik Chang'e-4. W przyszłym roku Chiny planują wysłać kolejną, która zbierze próbki i wróci na Ziemię.

NASA planuje również powrót na Księżyc. W 2024 r. ma się rozpocząć program misji Artemis, wyprowadzając astronautów na powierzchnię. Przetestują technologię i sprawdzą, jak można żyć na powierzchni. Te testy mają przygotować NASA do podróży na Marsa.

 

Zob. filmik - https://youtu.be/B2lA3Uu29KI

Zob. także - http://wszechocean.blogspot.com/2019/06/zagadkowa-anomalia-na-ksiezycu.html

Źródło - https://vosveteit.sk/odvratena-strana-mesiaca-priniesla-dalsi-dych-vyrazajuci-objav-pod-jej-povrchom-nasli-pozostatky-jadra-davneho-asteroidu/

Przekład ze słowackiego - ©R.K.F. Leśniakiewicz