Powered By Blogger

niedziela, 16 czerwca 2019

Zagadkowa anomalia na Księżycu




Astronomowie znaleźli pod największym kraterem w Układzie Słonecznym wielką ilość masy.

Największym kraterem na Księżycu jest South Pole – Aitken albo Basen Aitken. Jest to największy znany nam krater uderzeniowy w Układzie Słonecznym. Nowe badania odkryły pod nim ogromną ilość materii – anomalia ta mogłaby być bryłą metalu z asteroidy, której uderzenie utworzyło ten astroblem.
- Wyobraźcie sobie, że macie bryłę metalu pięciokrotnie większą niż wyspa Hawai’i i zakopiecie ją do ziemi. To mniej więcej odpowiada masie, którą tam znaleźliśmy – napisał kierownik badań Peter B. James. Dla lepszego zrozumienia dodajmy, że wyspa Hawai’i mierzy sobie 10.000 km². 


Lokalizacja Basenu South Pole - Aitken na niewidocznej stronie Księżyca



Odkrycie to ogłosił amerykański Baylor University.[1] Sam krater South Pole – Aitken jest ogromny, jego średnica wynosi 2500 km, co porównywalne jest z odległością z Pragi do Moskwy. Głębokość krateru wynosi aż 13 km. Przez jego wielkość nie możemy go zobaczyć z Ziemi i skrywa się on na niewidocznej stronie Srebrnego Globu. Wygląda więc na to, że pod powierzchnią Księżyca ukrywa się asteroida. 

Wyniki nowych badań tej tematyki zostały opublikowane w specjalistycznym czasopiśmie „Geophysical Research Letters”. Naukowcy użyli danych z misji NASA, które dokonały pomiarów tego astroblemu. 

- Kiedy zrobiliśmy kompilację danych o księżycowej topografii z danymi uzyskanymi przez sondę Lunar Reconaissance Orbiter (LRO), odkryliśmy wielką ilość materii setkę mil pod kraterem impaktowym South Pole – Aitken – powiedział prof. James.
- Jednym z wyjaśnień tej ilości masy pod astroblemem jest metal z asteroidy, dzięki której ten krater mógł powstać – nadmienił on. 

 Głębokość Basenu South Pole - Aitken na Księżycu
Porównanie wielkości krateru South Pole - Aitken z terytorium USA
 
Wskazują na to modele komputerowe, według których być może wielka asteroida z jądrem z żelaza i niklu wbiła się głęboko pod powierzchnię Księżyca.
- Obliczyliśmy to i okazało się, że jądro tej asteroidy mogłoby być pod powierzchnią Księżyca aż do dnia dzisiejszego – dodał prof. James. 

  
Przekład z czeskiego - ©R.K.F Leśniakiewicz


[1] W Waco, TX.