Powered By Blogger

niedziela, 18 lipca 2021

Niebezpieczne fale upałów

 

Martwe z powodu przegrzania się zwierzęta morskie wyrzucone na kanadyjskie plaże...

To, co dzieje się teraz w Europie zaczyna być naprawdę niebezpieczne. A na drugiej półkuli też dzieją się straszne rzeczy, które dokładnie potwierdzają to, że Efekt Globalnego Ocieplenia stał się twardym faktem, a nie przypuszczeniem lansowanym przez ekologicznych oszołomów.

 

Fala upałów w Kanadzie zabiła ponad miliard organizmów morskich

 

Eksperci twierdzą, że bezprecedensowa fala upałów, która nawiedziła zachodnie wybrzeże Kanady na początku lipca, zabiła ponad miliard organizmów morskich. Według nich jest to sygnał ostrzegawczy na przyszłość, który pokazuje, jak bardzo wrażliwe na ekstremalne temperatury są ekosystemy ze względu na zmiany klimatyczne.

W zachodniej Kanadzie i północno-zachodnich Stanach Zjednoczonych temperatury w miejscowościach wzdłuż wybrzeża wzrosły do ​​czterdziestu stopni Celsjusza, bijąc historyczne rekordy a ze względu na ekstremalne warunki pogoda trwała kilka dni i nie dawała wytchnienia ludziom ani Naturze.

Uważa się, że intensywne i nieubłagane upały zabiły do ​​pięciuset osób w Kolumbii Brytyjskiej i przyczyniły się do setek pożarów lasów, które strażacy gasili na kilka dni. Jednak ekolodzy obawiają się, że ma to również niszczący wpływ na życie morskie.

Christopher Harley, biolog morski z University of British Columbia, obliczył, że niezwykłe ciepło może zabić ponad miliard morskich organizmów. Według niego destrukcyjność fali upałów jest widoczna już podczas spaceru po plaży.

- Kiedy spacerujesz po wybrzeżu, muszle chrzęszczą pod twoimi stopami nie jest normalne. Ale teraz było ich tak wiele wokół, że nie można było uniknąć nadepnięcia na martwe zwierzęta – powiedział „Guardianowi”.

Zapach gnijących małży był praktycznie wszechobecny – gdy przyjrzał się im dokładniej, okazały się w zasadzie „ugotowane”. Temperatura wody wzrosła tak wysoko, że organizmy te, przyzwyczajone do znacznie niższych temperatur, nie były w stanie przetrwać. Ślimaki, rozgwiazdy i małże leżą w płytkiej wodzie.

- To było dla mnie niezwykle silne, głębokie przeżycie – powiedział on.

 

Temperatury w SW Kanadzie i NW stanach USA, gdzie padł kolejny rekord wysokiej temperatury w dniu 29.VI.2021 roku

Obawy o jakość wody

 

Ślimaki morskie są odporne, ale według biologa nie przetrwały tegorocznego szoku termicznego. Ponadto masowa śmierć mięczaków może tymczasowo wpłynąć na jakość wody morskiej, ponieważ te stworzenia pomagają ją filtrować i oczyszczać; dzięki nim morze na tych terenach jest na tyle przejrzyste, że światło słoneczne wnika głęboko i dostarcza energię do lokalnych ekosystemów.

- Może istnieć kilkadziesiąt, a nawet sto gatunków żyjących na metrze kwadratowym – powiedział Harley. Obliczył rozmiar strat na podstawie tego, jak blisko siebie żyły jadalne małże. - Tysiące mogą zmieścić się na powierzchni wielkości pieca. I są setki kilometrów skalistych plaż, które są gościnne dla muszli – opisał.

 

I jeszcze jeden materiał, tym razem z Chile:

 

Podniesiono alarm

 

Klimatolodzy obawiają się, że zostaną oskarżeni o panikę, chociaż wielu z nich jest zaniepokojonych.

- Prawdziwym powodem do niepokoju jest skrajna natura rejestru - mówi weteran Brian Hoskins. To, co modele klimatyczne planują na przyszłość, jest tym, co dostaniemy, jeśli będziemy mieć szczęście. Zachowanie modeli może być zbyt konserwatywne.

Innymi słowy, w niektórych miejscach prawdopodobnie jest nawet gorzej niż przewidywano.

Naukowcy używają modeli komputerowych, aby odgadnąć przyszłe zachowania klimatu Ziemi. Ale zazwyczaj są one ogólnie ustalone w temperaturze globalnej, a nie w sposób dokładny w konkretnych rekordach dla konkretnych miejsc.

Naukowcy teraz starają się przewidzieć niektóre z tych zjawisk pogodowych, które zaskakują polityków.

To nie tylko fale upałów, ale również gwałtowne deszcze wywołujące niszczące powodzie na poziomie lokalnym. Odpływy zostały zbudowane, gdy nikt nie myślał, że naturalny i nieszkodliwy gaz jak CO2 może wywołać spustoszenie.

Narodowa Służba Meteorologiczna Wielkiej Brytanii ma nadzieję, że nowy, genialny mega komputer będzie w stanie zrobić projekcje na znacznie bardziej zdefiniowaną skalę, chociaż niektórzy wykazują sceptycyzm co do ich zdolności do tego.

Tymczasem temperatura wciąż rośnie i zmienia dane naukowe. Co więcej, maksimum w Kanadzie było napędzane wzrostem temperatury globalnej o zaledwie 1,2°C od poziomów poprzedzających erę przemysłową.

Planeta prawdopodobnie zmierza do podwyższenia temperatury o 1,5°C na początku przyszłej dekady, a temperatura wzrośnie do 2°C lub więcej, jeśli polityka nie zmieni się radykalnie.

Jak będzie wyglądać sytuacja z podwyżką o 2°C, która do niedawna była uważana za stosunkowo  „bezpieczny” poziom zmian?

Bryony Katherine Worthington, brytyjska aktywistka środowiskowa i żyjący członek Izby Lordów, powiedział mi:

- Naukowcy już nie są zaniepokojeni, są przerażeni.

 

Bezpieczny budżet węglowy

 

- Martwią się, że nie ma bezpiecznego lądowania. Pracujemy nad ideą bezpiecznego budżetu węglowego (ilość węgla, którą możemy emitować w atmosferze, nie zmieniając klimatu). Ale co jeśli nie ma bezpiecznego budżetu na węgiel? Co jeśli budżet węglowy „bezpieczny” jest zerowy? Nie możemy „osłodzić” możliwych scenariuszy.

Politycy pracują nad tym, aby uniknąć najgorszego scenariusza, ale nawet była premier Wielkiej Brytanii, Margaret Thatcher, pod koniec lat 80., skomentowała, że przeprowadzenie takiego eksperymentu z budżetami węglowymi na naszej jedynej planecie to byłoby szaleństwo. W 1989 r. ONZ zwróciły uwagę ze swoim ostrzeżeniem, że gazy cieplarniane „zmieniają środowisko naszej planety w sposób szkodliwy i niebezpieczny”.

Thatcher, która była chemikiem, powiedziała:

- Prawdopodobnie zmiana w przyszłości będzie bardziej fundamentalna i bardziej powszechna niż cokolwiek, co znamy do tej pory. Konsekwencje są porównywalne do odkrycia podziału atomu. W rzeczywistości, wyniki mogą być jeszcze większe. Nie ma sensu kłócić się o to, kto jest odpowiedzialny, a kto powinien zapłacić. Możemy rozwiązać problemy tylko poprzez ogromne międzynarodowe wysiłki współpracy.

To było niezwykłe prorocze, a jej słowa były jeszcze bardziej zdumiewające, gdy zostały wypowiedziane przez niesamowitego, światowego przywódcę prawicy, której nie można było wykluczyć, jakby była niezręczną hipiską.

- Gdyby świat zwrócił uwagę na swoje ostrzeżenie, wyobrażasz sobie, gdzie byśmy teraz byli? – powiedziała ona.

Ale stanowisko Thatcher zostało skrytykowane przez „sceptyków klimatycznych”, niektórych z nich finansowanych przez kampanię dezinformacyjną prowadzoną przez firmy produkujące paliwa kopalne. Bogate narody miały obsesję na punkcie wzrostu gospodarczego, zamiast ratować planetę przed hipotetycznym zagrożeniem, a rozwijające się gospodarki wzmocniły swoje „prawo” do zanieczyszczenia powietrza tak jak uczyniły to bogate narody. Bogate kraje oszczędziły pieniądze, które zaoferowali biednym narodom, aby uzyskać czystą technologię. Międzynarodowe negocjacje zakończyły się systematycznie niepowodzeniem w doprowadzeniu do trudnych i radykalnych zmian, które Thatcher uznała za niezbędne. Wreszcie wiele narodów wiodących zaczyna opracowywać politykę redukcji emisji w następnych dziesięcioleciach. Nie tylko „kopuła cieplna” ich martwi. Ostatnio wiele dowiedzieliśmy się o klimatach na Antarktydzie, Himalajach i Arktyce.

 

Średnie roczne ocieplenie na świecie. Polska znajduje się w strefie CEU.

Pierwsze jaskółki

 

Niektórzy naukowcy ostrzegają, że istnieją obszary świata, które staną się niezamieszkalne, jeśli będą kontynuować obecne trendy. Więc co robią nasi przywódcy, abyśmy byli bezpieczni? Przywódcy o tym mówią i z pewnością niektórzy naprawdę zamierzają powstrzymać zmiany klimatyczne. Jednak konsekwencje globalnego ocieplenia już zaczęliśmy je dostrzegać, podczas gdy główne narody planują stopniowo eliminować emisje do 2050. r. Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden mówi, że emisja CO2 zostanie zmniejszona o połowę w tej dekadzie w porównaniu z poziomami z 2005. roku. Ale Republikanie przeciwstawiają się proponowanym inwestycjom w czystą technologię.

General Motors i inne firmy obiecały, że sprzedadzą tylko pojazdy o zerowej emisji do roku 2035. Ale Biden nie ustalił daty elektryfikacji floty samochodów USA. Ponadto jego wysłannik ds. klimatu John Kerry otrzymał krytykę za podkreślenie, że styl życia Amerykanów nie musi się zmieniać, podczas gdy eksperci twierdzą, że ochrona klimatu wymaga nowej technologii i zmian behawioralnych, takich jak jedzenie mniej mięsa i jeździć mniejszymi samochodami.

Istnieją nawet luki w polityce narodów czołowych takich jak Wielka Brytania, gdzie rząd planuje program budowy dróg w wysokości 27.000 milionów dolarów (około 37.400 milionów dolarów).

I mimo, że korzystanie z kolei upadło podczas pandemii, premier Boris Johnson przeznacza ponad 100.000 milionów dolarów na projekt kolejowy HS2, o którym nikt nie będzie wiedział na pewno, czy będzie neutralny w użyciu węgla, ale do końca stulecia.

Światy technologii i biznesu wykazują pozytywne oznaki. Koszt energii słonecznej i wiatrowej na przykład spada. Ale te nadal zaopatrują jedynie około 14 % całkowitego zapotrzebowania na energię na świecie, według Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA).

Tymczasem pęknięta rura gazowa w Zatoce Meksykańskiej 2 lipca zamieniła ocean w płomienie. A w Londynie fundusz inwestycyjny dla ekologicznych branż nie mógł uzyskać minimalnego finansowania i został odrzucony. W Azji planowana jest budowa 600 nowych elektrowni węglowych, choć pewne jest, że niektórzy inwestorzy wycofują się, gdy w końcu zdają sobie sprawę, że węgiel jest kiepskim wkładem długoterminowym.

W tym kontekście miliarderzy na świecie konkurują z wykorzystaniem dużych ilości energii, aby zabrać turystów w kosmos; to jest rodzaj inicjatywy, która mogłaby poradzić sobie ze zmianami klimatycznymi.

Oto problem: polityka i biznes budzą się w obliczu kryzysu klimatycznego. Ale zmiany na naszej planecie wydają się być szybsze niż odpowiedzi naszego społeczeństwa.

Wygląda na to, że Thatcher miała rację: od dziesięcioleci potrzebowaliśmy dramatycznej akcji.

W ciągu ponad 30 lat zajmując się klimatycznymi tematami, zawsze podjąłem ryzyko perspektywy w swoich historiach, ponieważ Thatcher miała rację mówiąc, że planeta jest tylko jedna. I chcę, żeby Hazel i jej przyszłe wnuki się z tego cieszyły.

 

Źródła:

·        CTV - https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/3339354-vlna-veder-v-kanade-zabila-vic-nez-miliardu-morskych-zvirat

·        BBC

Opracował - ©R.K.F. Leśniakiewicz