Powered By Blogger

wtorek, 13 lipca 2021

USAF detonowały hipersoniczną głowicę bojową

 


Pranjal Mehar

 

Siły Powietrzne USA po raz pierwszy pomyślnie przetestowały głowicę pod kątem broni szybkiego reagowania AGM-183A (ARRW). 780. Eskadra Testowa zdetonowała głowicę w Eglin AFB na Florydzie - podały służby.

Głowica odłamkowo-burząca o dużej mocy, która znajdowała się na czubku pocisku AGM-183A, trafiła do wnętrza pojazdu wsparcia.

Pierwszy w swoim rodzaju test rakietowego pocisku hipersonicznego powietrze-ziemia na dużej wysokości zebrał dane na temat skuteczności tej unikalnej broni. Według kierownika testów 780. Dywizjonu, Davida Spikera, wyjątkowy charakter i kształt głowicy wymagał wielu nowatorskich rozwiązań dla wszystkich zaangażowanych. Jednymi z pierwszych były nowy i niekonwencjonalny projekt i konstrukcja areny testowej, procedury testowe i sprzęt, zbieranie danych o fragmentacji głowicy oraz przetwarzanie danych po testach w celu zapewnienia dokładnego scharakteryzowania efektów głowicy.

Jak donosi USAF, pierwszy podjęty w kwietniu test w locie prototypu wystrzeliwanego z powietrza pocisku hipersonicznego AGM-183A ARRW został przerwany po problemie z sekwencją startu. Serwis zaplanował kolejny test w locie w tym miesiącu.

AGM-183A opracowywano jako niewielki system uzbrojenia odpalanego z powietrza. Został zaprojektowany do przenoszenia w powietrzu przez bombowiec, taki jak Boeing B-52 Stratofortress, zrzucany, a następnie przenoszony na dużą wysokość przez rakietę wspomagającą, w którym to momencie głowica oddziela się i szybuje z powrotem na ziemię – i jej cel – z prędkością naddźwiękową.

Pocisk jest opracowywany przez firmę Lockheed Martin w ramach kontraktu o wartości 480 milionów dolarów z Pentagonem i według armii może zostać wprowadzony do użytku już w 2022 roku.

 

Moje 3 grosze

 

I mamy kolejny przykład na to, co się dzieje w Trójkącie Bermudzkim. Jak widać z powyższego poza portem kosmicznym na Cap Canaveral jest tam także poligon broni rakietowych USAF – i to obawiam się – niejeden, gdzie są testowane różnego rodzaju bronie, w tym także te BMR.

Poza tym – jak wynika z wcześniejszych materiałów – Rosjanie też pracują nad tego rodzaju bronią i testują ją na Syberii i Morzu Barentsa. No a potem biorą się z tego jakieś opowieści dziwnej treści o obserwowanych tam UFO…

 

Źródło - https://www.inceptivemind.com/us-air-force-detonates-agm-183a-hypersonic-missile-warhead/19993

Przekład z angielskiego - ©R.K.F. Leśniakiewicz