Powered By Blogger

czwartek, 18 kwietnia 2019

Dzieje RMS „Carpathia”
Stanisław Bednarz

Wszyscy znają szczegóły katastrofy „Titanica”, mało kto wie o bohaterskiej „Carpathii”, która uratowała 703 pasażerów „Titanica” dryfujących na szalupach. 

18 kwietnia 1912 roku do nowojorskiego portu wpłynął statek RMS „Carpathia” z uratowanymi rozbitkami z „Titanica”. RMS „Carpathia” to parowy pasażerski statek transatlantycki linii Cunard Line, zbudowany w stoczni w Newcastle 6 sierpnia 1902 r. Typowy parowiec, do przewożenia emigrantów . Jednostka kursowała z Rijeki do Nowego Jorku i z powrotem. Rejsy odbywały się co dwa tygodnie, pasażerami byli głównie Włosi, Chorwaci i Węgrzy. Załogę stanowiło około 70 Chorwatów.

Jednokominowa „Carpathia” płynęła z Nowego Jorku do Rijeki kiedy kapitan Arthur Rostron otrzymał sygnał SOS od tonącego „Titanica”. Skierował statek w odległą o 57 mil morskich (105,5 km) pozycję, płynąc z prędkością, której „nigdy przedtem, nie osiągnął”. 


Pomimo tego statek przypłynął dopiero o 4 nad ranem po 3,5 godzinnym rejsie ratunkowym.. („Titanic” zatonął o 02:25). Kapitan Rostron okazał się przewidującym dowódcą. Natychmiast zorganizował pomieszczenia dla rannych i wyziębionych, zorganizował pomoc lekarską, przygotował dźwigi i szalupy. Mechanicy „Carpathii” zamknęli dopływ pary i ciepła do kabin, by ta była zużyta przez silniki do osiągnięcia jak największej prędkości. Wystawiono dodatkowo obserwatorów, by płynący przez pole lodowe statek nie podzielił losu „Titanica”. Kapitan wydał rozkaz opuszczenia flagi do połowy i odprawił nabożeństwo. 

Po uratowaniu rozbitków wrócił do Nowego Jorku. Załogę odznaczono za i odwagę brązowymi medalami, a jej oficerów srebrnymi. Kapitan otrzymał złoty medal, który wręczyła mu Margaret Molly Brown, uratowana pasażerka. Ponadto przyznano Złoty Medal Kongresu. 


Statek zatonął 17 lipca 1918 r. u wybrzeży Irlandii, po storpedowaniu przez niemieckiego U-55. 157 pasażerów zostało uratowanych przez HMS „Snowdrop” (trałowiec). Wrak „Carpathii” został odnaleziony w 1999 przez pisarza Clive'a Cusslera

Josip Car Chorwat zamustrował się na pokład statku pasażerskiego „Carpathia” w Rijece i został członkiem załogi. Był świadkiem– katastrofy „Titanica”. Pozostała mu kamizelka ratunkowa– jedna z pięciu zachowanych i inne pamiątki – które przekazał do muzeum w Rijece. Wystawa z Rijeki była w Szczecinie w 2016 roku. Chorwaccy marynarze pływali nie tylko na „Carpathii”, ale i także na innych statkach Cunarda – RMS „Pannonia”, „Ultonia”, „Aurania”, „Slavonia”, „Carmania”, „Ivernia”, „Saxonia”, „Laconia” i „Franconia”.