Powered By Blogger

poniedziałek, 21 października 2019

Niezwykle ciepły październik?


Rozkład wiatrów i temperatur Oceanu Indyjskiego w dniu 21.X.2019 r.

Odpowiada za to niezwykle potężne zjawisko na Oceanie Indyjskim.


Efekt IOD


Na cieplejszą pogodę w Czechach jak i w innych krajach Europy niż to jest zazwyczaj w październiku, może mieć wpływ potężne zjawisko meteorologiczne nad Oceanem Indyjskim – tzw. dipol. Poinformował o tym specjalistyczny portal Severe Weather Europe

Na zdjęciu widzimy kwitnące kasztany w Brnie, na Placu Morawskim w dniu 8.X.2019 r. (Foto: Václav Šálek, ČTK)


I chociaż trudno to jest sobie wyobrazić, na pogodę wpływają – mimo ogromnych odległości – także zjawiska meteorologiczne nad Wszechoceanem.

W Oceanie Indyjskim zaobserwowano efekt nazwany „indyjsko-oceanicznym dipolem” (IOD) – wschodni biegun znajduje się u wybrzeży Indonezji, a zachodni u wybrzeży Afryki. Wody wschodniej - indonezyjskiej części Indyka są chłodniejsze, niż wody zachodniej - afrykańskiej.

- Mówiąc po prostu, chodzi tutaj o zjawisko pogodowe podobne do znanego fenomenu El Niño. W rzeczywistości ciepła woda jest skumulowana przy wschodniej Afryce i na odwrót – woda przy Indonezji jest chłodniejsza. Zjawisko to wpływa na przebieg zjawisk meteorologicznych po obu stronach oceanu, tymczasem w Australii w ostatnie miesiące pogoda jest suchsza, niż to ma miejsce zazwyczaj, zaś do wschodniej Afryki napływa więcej wilgoci i konwekcyjnych opadów – powiedziała dla „Novinek” Dagmara Honsova z Meteopressu.


Najsilniejsze od 60-80 lat


Obecnie efekt IOD jest niezwykle silny, i osiąga najwyższe wartości w ciągu ostatnich 60–80 lat. Wynika to z niezwykle silnych wiatrów wschodnich we wschodnim regionie, które popychają cieplejsze wody bardziej na zachód, podczas gdy na wschodzie podnoszą chłodniejsze wody z głębin morskich na powierzchnię (upwelling). Efekt zaczął się już w czerwcu, ale znacznie wzrósł we wrześniu.

Dlatego właśnie ciepło się nie kończy i koniec października przypomina u nas lato.

Ciepłe powietrze przepływa teraz do północnego wybrzeża Afryki, a według portalu przepływ ten wpływa na wzrost ciśnienia na szerszym obszarze, nawet w Europie. Utrzymujący się ogromny wyż nad Europą Wschodnią, którego nie zakłóciła frontalna granica rozciągająca się z zachodu, ma obecnie dominujący wpływ na ciepłe przepływy powietrza z południa na południowy zachód, powodując tym razem ponadprzeciętne temperatury na starym kontynencie.

- Chociaż nie możemy powiedzieć, że obecna ciepła pogoda w Europie jest wyłącznie efektem silnego IOD, bardzo prawdopodobne jest, że odegrała ona rolę w obecnym indyjskim lecie - pisze Severe Weather Europe, dodając, że jest to świetny przykład tego, jak światowy system pogodowy jest podłączony.

- Możliwego wpływu na pogodę w Europie nie można jednoznacznie udowodnić, ale biorąc pod uwagę względną bliskość zjawiska i jego wpływ w Afryce, możliwe jest, że zjawisko to przyczynia się również do obecnego przebiegu indyjskiego lata - powiedział Honsová.  - Nawiasem mówiąc, w 2016 r. Zjawisko to znajdowało się w wyjątkowo silnej przeciwnej fazie, ale pogoda w Czechach nie miała znaczącego wpływu - sprecyzowała.

Ocean Indyjski jest najcieplejszym oceanem na świecie. Efekt IOD zazwyczaj słabnie w listopadzie i grudniu dlatego, że go wygaszają sezonowe monsuny na półkuli południowej. 



Od Czytelników


Na potwierdzenie tej teorii przesyłam zdjęcie (Hades):



Indyk jest także jednym z najciekawszych oceanów na naszej planecie. Występują tam zjawiska, których jeszcze nie rozumiemy – że wspomnę tylko to, co się dzieje w cieśninie Malakka… (Daniel Laskowski

I jeszcze jedna mapka ukazująca El Nino na obu oceanach (Daniel Laskowski):




Przekład z czeskiego - ©R.K.F. Leśniakiewicz