Powered By Blogger

sobota, 6 lutego 2021

Budzi się Cumbre Vieja?

 


Portal pogodowy Marzeny Rabczewskiej przyniósł niepokojącą informację na temat wzrastającej aktywności sejsmicznej wokół wulkanu Cumbre Vieja na wyspie La Palma w archipelagu Kanarów. Wybuch tego wulkanu grozi oberwaniem się połowy wyspy do Atlantyku i powstania gigantycznej fali tsunami, która zagrozi wybrzeżom czterech kontynentów, a skutki jej działania będą bardziej dewastujące niż w przypadku Sumatry w 2004 czy Japonii w 2011 roku. Pisze zatem Marzena Rabczewska w swym blogu:   

 

Aktywność sejsmiczna wokół niebezpiecznego wulkanu na Kanarach. Jego erupcja grozi wielką katastrofą

 

140 trzęsień ziemi wykryto pod wulkanem Cumbre Vieja na Wyspach Kanaryjskich. Budzący się do życia wulkan – zdaniem naukowców – jest bardzo niebezpieczny, ponieważ stwarza ryzyko powstania potężnych fal tsunami.

Rój sejsmiczny został zaobserwowany przez Kanaryjski Instytut Wulkanologiczny (Involcan), który jest obsługiwany przez Kanaryjską Sieć Sejsmologiczną. Aktywność występuje pod wulkanem Cumbre Vieja na La Palmie.

Od poniedziałku od około godziny 4 rano do środy zarejestrowano łącznie 138 zdarzeń sejsmicznych. Wstrząsy były skoncentrowane na głębokości od 15 do 20 kilometrów pod zachodnim zboczem wulkanu Cumbre Vieja. Maksymalna wielkość, jaką zarejestrowano dotychczas, wynosiła 1,8 w skali Richtera.

Według Involcan zarówno turyści odwiedzający La Palmę, jak i lokalni mieszkańcy nie są w niebezpieczeństwie i nie powinni się martwić o rój sejsmiczny, ponieważ głębokość wstrząsów nie jest obecnie powodem do niepokoju. Nie wyklucza się jednak, że aktywność sejsmiczna będzie ulegać zmianie w najbliższych tygodniach.

Każdy rój aktywności sejsmicznej w pobliżu Cumbre Vieja jest niepokojący, ponieważ w razie ewentualnej erupcji wulkanu może dojść do spełnienia najczarniejszych scenariuszy. Istnieje bowiem wysokie prawdopodobieństwo oberwania masywu skalnego wokół wulkanu, co spowoduje powstanie przerażającą falę tsunami. Według przeprowadzonych w 2017 r. badań megatsunami może uderzyć w przybrzeżne regiony Europy i obu Ameryk, zmywając wybrzeża Kanady, Brazylii, krajów Morza Karaibskiego, Brazylii, Portugalii, Francji, Wielkiej Brytanii, Islandii, Grenlandii i Norwegii.

 

Sytuacja jest groźna, bowiem w przypadku oberwania się w ocean zachodniej części wyspy fale tsunami uderzą w kontynent amerykański w ciągu 5-8 godzin. Opisałem to dokładnie w artykułach na ten temat na tym blogu, zob.:

·        https://wszechocean.blogspot.com/2015/05/apokalipsa-zacznie-sie-w-ameryce.html

·        https://wszechocean.blogspot.com/2011/10/finis-america.html

 

… które polecam Czytelnikom.

 

Źródło: Przyroda, Pogoda, Klimat - https://krolowasuperstarblog.wordpress.com/2021/02/05/aktywnosc-sejsmiczna-wokol-niebezpiecznego-wulkanu-na-kanarach-jego-erupcja-grozi-wielka-katastrofa/comment-page-1/#comment-157137