Powered By Blogger

poniedziałek, 31 maja 2021

Naukowcy wreszcie obliczyli prędkość grawitacji

 


Fani radzieckiej fantastyki naukowej z całą pewnością pamiętają kobylastą powieść Siergieja Sniegowa pt. „Dalekie szlaki”, w której wojny gwiezdne toczone są przy pomocy broni ukierunkowanych energii, broni anihilacyjnej i broni grawitacyjnej. O ile ziemska broń anihilacyjna mogła być używana przy prędkościach progowych i ponadprogowych, to dwie pozostałe mogły być używane tylko podprogowo, tzn. kiedy v ≤ c. I w tzw. null były one bezużyteczne. Cały problem polega na tym, jak to działa – czy prędkość fali grawitacyjnej jest równa prędkości światła i czy prędkość propagacji jest wyższa (a jeżeli tak, to o ile?) od prędkości światła.

 

W klasycznych teoriach grawitacji zmiany pola grawitacyjnego propagują z v = c. Zmiana rozkładu energii i pędu materii skutkuje późniejszą zmianą na odległość wytwarzanego przez nią pola grawitacyjnego. W sensie relatywistycznym „prędkość grawitacji” odnosi się do prędkości fali grawitacyjnej, która, zgodnie z przewidywaniami ogólnej teorii względności i potwierdzona obserwacjami połączenia gwiazd neutronowych GW170817, jest taka sama jak prędkość światła.[1]

Niedawno naukowcy dokonali przełomowych odkryć, które pozwoliły im stwierdzić, że grawitacja nie działa natychmiastowo, jak sądził Newton, lecz rozprzestrzenia się z prędkością światła.

Prędkość grawitacji, podobnie jak prędkość światła, jest jedną z podstawowych stałych we Wszechświecie. Do czasu pojawienia się astronomii fal grawitacyjnych nie mieliśmy możliwości bezpośredniego pomiaru prędkości grawitacji. (Neil Cornish, fizyk z Montana State University)

Naukowcy obserwowali gwiazdę neutronową, emitującą fale grawitacyjne i promieniowanie elektromagnetyczne, a także promieniowanie gamma. Jednoczesna emisja zarówno fal grawitacyjnych, jak i światła o tym samym pochodzeniu umożliwiła naukowcom ustalenie ograniczeń prędkości grawitacji, które są w wielu przypadkach bardziej rygorystyczne niż te, które można ustalić za pomocą samych fal grawitacyjnych.

Kiedy źródło emituje zarówno fale grawitacyjne, jak i światło, naukowcy mogą zmierzyć różnicę (jeśli istnieje) w czasach nadejścia dwóch różnych typów sygnałów za pomocą jednego detektora.

Później naukowcy porównali sygnały wykryte przez dwa detektory LIGO oddalone od siebie o 1800 mil/2880 km: jeden w Hanford, WA, a drugi w Livingston, LA.

Naukowcy zauważyli, że możliwe jest znaczne poprawienie pomiarów prędkości grawitacji przy użyciu źródeł, które emitują tylko fale grawitacyjne. Pomiary mogą poprawić się do 1% prędkości światła.

Cornish powiedział:

Wiele alternatywnych teorii grawitacji, w tym te, które zostały przywołane w celu wyjaśnienia przyspieszonej ekspansji Wszechświata, przewiduje, że prędkość grawitacji różni się od prędkości światła. Kilka z tych teorii zostało teraz wykluczonych, ograniczając w ten sposób sposoby, w jakie teoria Einsteina może być rozsądnie modyfikowana, i czyniąc ciemną energię bardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem przyspieszonej ekspansji.

W tym filmie pokazuję, jaka jest prędkość grawitacji, a następnie pokazuję, co się stanie, jeśli słońce nagle zniknie. Co by się stało z orbitami planet? Następnie mówię o tym, dlaczego niektórzy ludzie mówią, że grawitacja jest natychmiastowa, a niektórzy twierdzą, że tak nie jest. Oprogramowanie, którego użyłem w filmie, nazywa się Universe Sandbox 2.

 

Źródło - http://webeducation.com/scientists-finally-calculated-the-speed-of-gravity/?fbclid=IwAR2i1FvPlQd04J2vi0y4PjBHmAZ-dg1ykyluWvYUPeoLeeoLlwrqf1tq7Rg

Przekład z angielskiego - ©R.K.F. Leśniakiewicz