Powered By Blogger

sobota, 9 października 2021

Powtórka z 1973 roku?

 


Nagłówki krzyczały ze stron internetowych:

NAJWIĘKSZA KOMETA JAKĄ KIEDYKOLWIEK ODKRYTO ZBLIŻA SIĘ DO UKŁADU SŁONECZNEGO

 

Filadelfia – Wedle nowych badań opublikowanych na serwerze www.arXiv.org w kierunku Układu Słonecznego zmierza ogromna kometa. Być może jest to największa kometa, jaką kiedykolwiek zidentyfikowano. Jednak eksperci twierdzą, że dla naszej planety nie przedstawia ona żadnego zagrożenia.

Kometa ta oznaczona jako Bernardinelli-Bernstein albo C/2014 UN271 lub po prostu BB ma średnicę co najmniej 100 km, a zatem jest 1000 razy masywniejsza od zwykłej komety. Z powodu jej znacznej wielkości, astronomowie z początku pomylili ją z karłowatą planetą – pisze się w zgłoszeniu o odkryciu komety w czerwcu 2021 roku. Bliższa analiza obiektu, że obiekt ten leci z kierunku Obłoku Oorta – rozległego utworu pełnego lodowych skał w odległości miliardów kilometrów od Ziemi.[1] Obiekt wyglądał tak, jakby leciał w naszym kierunku i ciągnął za sobą świecący ogon (warkocz) albo komę, czyli widome znaki lodowej komety zbliżającej się do relatywnie cieplejszej strefy Układu Słonecznego.

Uczeni z Cornell University w Ithace (NY) przestudiowali dokładnie kometę i mają nowe dane na temat jej drogi ku Słońcu. Aktualnie kometa Bernardinelli-Bernsteina porusza się w Obłoku Oorta w odległości 29 AU.[2] Do największego zbliżenia do naszej planety dojdzie w roku 2031, jak astronomowie przepowiadają, że kometa znajdzie się w odległości 10,97 AU od Słońca i będzie to w perymetrze orbity Saturna.[3]

Kiedy kometa będzie tak daleko od Ziemi, ludzie nie będą mogli jej obserwować gołym okiem. Mimo to C/2014 UN271 zbliży się do Ziemi znacznie bliżej niż poprzednio. Na podstawie modelowania trajektorii komety autorzy badania obliczyli, że ostatni raz zbliżyła się ona do nas ok. 3,5 miliona lat temu. - Wnioskujemy, że BB jest „nową” kometą w tym sensie, że nie ma dowodów na poprzedni lot bliżej niż 18 AU – piszą naukowcy. Bliższe przyjrzenie się komecie może pomóc im lepiej zrozumieć skład chemiczny wczesnego Układu Słonecznego, ponieważ komety z głębi obłoku Oorta są uważane za stosunkowo stałe.

 


Moje 3 grosze

 

Oby tylko nie był z tego taki niewypał, jak to było w przypadku słynnej komety 1973f Kohoutek C/1973 E1, która miała być wielką, piękną i jasną kometą, a która nas tak paskudnie zawiodła. Tym razem ma to być tysiąckilometrowy obiekt, ale oddalony od nas o 1.645.500.000 km, którego jasność będzie niska, a ta odległość sprawi, że go nie zobaczymy. I kropka. Kometa BB jest – podobnie jak Kohoutek – kometą nieokresową i może nam odstawić taki dziwny numer…

Komety rozwijają swe warkocze dopiero w perymetrze orbity Jowisza i im bliżej Słońca, tym są one większe i piękniejsze. Niestety, kometa BB taką nie będzie, chociaż trudno powiedzieć, gdyż jest ona jeszcze za mało zbadana. Mam nadzieję, że o niej jeszcze usłyszymy, im będzie bliżej jej peryhelium w 2031 roku, a zatem za 10 lat. Tak więc czekamy!       

 

Źródło: https://www.topky.sk/cl/13/2193153/Najvacsia-kometa--aka-kedy-bola-objavena--sa-blizi-k-nasej-slnecnej-sustave?fbclid=IwAR0fq0G8PBmIhNcdnTNuy4Q42TDdkdWlKbZ-jCcGBUs88bxXe8CigrE32Wg

Przekład ze słowackiego - ©R.K.F. Leśniakiewicz



[1] Dokładniej w odległości 300 – 100.000 AU.

[2] Autorowi najprawdopodobniej chodziło o Pas Kuipera, który jest rozległy na 30-50 AU.

[3] Saturn jest oddalony od Słońca średnio na 9,5 AU.