Powered By Blogger

sobota, 27 listopada 2021

SSGN „Kursk”: a jednak zderzenie!

 

SSGN K-141 Kursk

Karol Jerguš

 

Rosyjski admirał Popow ogłosił, że rosyjski okręt podwodny K-141 Kursk zatonął wskutek zderzenia się z okrętem podwodnym NATO. Eksperci zareagowali.

Wysoki oficer Rosyjskiej Marynarki Wojennej (nie pełniący już żadnej funkcji) wydał oświadczenie na temat dowodów zatopienia rosyjskiego SSGN K-141 Kursk , co stoi w sprzeczności z oficjalną wersją o wybuchu torpedy na pokładzie okrętu. Adm. Wiaczesław Popow wydał oświadczenie na temat katastrofy tego okrętu, która miała miejsce w sierpniu 2000 roku na Morzu Barentsa. W 2000 roku był on dowódcą Floty Północnej Rosyjskiej Marynarki Wojennej.

W rozmowie z agencją RIA Nowosti admirał stwierdził, że katastrofa rosyjskiego rakietowego[1] okrętu podwodnego z napędem atomowym – SSGN miała miejsce wskutek zderzenia z okrętem podwodnym NATO. Admirał wskazał na to, że okręty podwodne NATO śledziły przebieg ćwiczeń Floty Północnej, a szczególnie właśnie Kurska.

Popow zapewnia, że „nazwa obcego okrętu podwodnego, który zderzył się z rosyjskim okrętem jest znane na 90%.” Okręt NATO według niego, nie był w stanie utrzymać bezpiecznego kursu i zbliżył się do Kurska na niebezpieczną odległość i wskutek tego doszło do kolizji, która zatopiła rosyjski okręt. Sygnały SOS z miejsca zdarzenia nie wysyłał Kursk, tylko uszkodzony okręt NATO – dodał on. Lotnictwo ZOP[2] rosyjskiej floty wykryło go u wybrzeży Norwegii.

Rosyjski admirał powiedział, że teraz nie może powiedzieć, który okręt NATO był przyczyną tragedii w 2000 roku, bowiem „nie może przedstawić dowodów”. Jednocześnie, według niego, „to on był w okolicy”, gdzie doszło do zderzenia z Kurskiem. 


Zniszczenia przedziału dziobowego Kurska wskutek eksplozji torped

Pomnik ku czci marynarzy Kurska

K-141 Kursk przy kei portu w Siewieromorsku

Jeszcze w 2000 roku mówiło się, że na akwenie rosyjskich ćwiczeń marynarki wojennej na Morzu Barentsa znajdowały się trzy okręty podwodne NATO. Były to brytyjski HMS Splendid oraz amerykańskie USS Toledo i USS Memphis. Ani Waszyngton ani Londyn na żądanie Moskwy  nie przedstawiły żadnych dokumentów o stanie tych okrętów poza zapewnieniem, że „wszystkie są w bazach w stanie operacyjnym.”

Kursk zatonął w dniu 12.VIII.2000 roku w Morzu Barentsa, w odległości 175 km od Siewieromorska, na głębokości 108 m, na pozycji N 69°3700 - E 037°3425 – a wg oficjalnej wersji wskutek eksplozji torpedy i następnie detonacji amunicji. Przypomnijmy, że wskutek tej tragedii ze 118 marynarzy nie przeżył nikt.

Specjaliści reagują na oświadczenie adm. Popowa. Na początku było wiele pytań w związku z wersją o wybuchu torpedy. Pytano o charakter uszkodzeń kadłuba rosyjskiego podwodnego krążownika z napędem nuklearnym. Ogólnie rzecz biorąc, specjaliści twierdzą, że enuncjacje admirała całkowicie wyjaśniają to, co się tam stało. Wspomniał już, że jego wersja o zderzeniu obcego okrętu podwodnego z okrętem podwodnym Kursk była dla niego priorytetem. Na uwagę zasługuje fakt, że uwagi admirała skierowane do RIA Nowosti powstały w kontekście bezpośredniego wzrostu aktywności wojskowej państw NATO w pobliżu granic (w tym marynarki) Federacji Rosyjskiej. O rozwoju tej aktywności poinformował niedawno prezydent Rosji Władimir Putin (zarządowi MSZ). 

 

Okręt podwodny klasy Tajfun

Opinie Czytelników

 

Myślę sobie, że gdyby faktycznie doszło do zderzenia Kurska z jakimś okrętem NATO, to Rosjanie dużo wcześniej narobili by hałasu, dla nich to chyba było by lepsza przyczyna katastrofy. (Kazimierz Wakuluk)

Jakoś mi się nie chce w to wierzyć. Prawdopodobnie admirałowi chodzi o wybielenie ewidentnych niedoróbek w konstrukcjach rosyjskich torped Szkwał, które okazały się felerne i eksplodowały w wyrzutni albo, zawróciły i uderzyły własną jednostkę, jak to było w przypadku USS Tang. (Daniel Laskowski)

 

Źródło – „Armadny Magazin” - https://www.armadnymagazin.sk/2021/11/22/rusky-admiral-popov-vyhlasil-ze-ponorka-kursk-sa-potopila-po-zrazke-s-ponorkou-nato/?fbclid=IwAR1ju5wyKGLO3cGlfFrOfpyN4I4GxAtpiG7LydF0oWlsU8PUjshty7FZD7U

Przekład ze słowackiego - (C) R.K.F. Leśniakiewicz



[1] Z rakietowymi pociskami manewrującymi.

[2] Zwalczanie Okrętów Podwodnych.