Powered By Blogger

środa, 29 grudnia 2021

Znaleziono podziemny kanał łączący Galapagos z Panamą


 

Sara Romero

 

Niezwykłe przejście podziemne o długości ponad 1600 kilometrów pod ziemią i ma wpływ na „gorące punkty” Ziemi.

Międzynarodowy zespół geologów z Woods Hole Oceanographic Institute (WHOI) odkrył anomalne składy geochemiczne pod Panamą: pod powierzchnią ziemi znajduje się nieoczekiwany tunel o długości 1609 kilometrów, który łączyłby Wyspy Galapagos z Panamą i przez który może przepływać magma, jak znaleźli próbki magmy uformowane w odległości ponad 1500 kilometrów, materiał, który został zdmuchnięty przez „wiatr płaszczowy”, który wieje pod skorupą ziemską.

Naukowcy wykorzystali izotopy helu i inne dane geochemiczne dotyczące płynów i skał, aby wykazać, że materiał wulkaniczny pochodzi z pióropusza gorąca Galapagos.

- Transport boczny materiału z pióropuszy reprezentuje mało zbadany mechanizm, który rozprasza wzbogacone sygnatury geochemiczne w domenach płaszcza z dala od pióropuszy – wyjaśnia David Bekaert, pracownik naukowy WHOI i główny autor badania opublikowanego w czasopiśmie „Proceedings of National Academy of Sciences”. - Możemy porównać systemy wulkaniczne z ciałem żywego organizmu; kiedy organizm krwawi, jest jak magma wychodząca z Ziemi. I można zmierzyć skład tej magmy, tak jak można zmierzyć grupę krwi, to w badaniu mierzymy nieoczekiwany skład gazu wulkanicznego, podobnie jak człowiek ma rzadką grupę krwi. W przypadku Ziemi próbujemy następnie wyjaśnić, skąd pochodzi on w kategoriach głębokich procesów geologicznych.

Najgorętszy materiał, który pochodzi z najgłębszej warstwy Ziemi, wznosi się nad pióropuszem Galapagos, odpowiedzialnym za wulkanizm i powstanie archipelagu Galapagos. Kiedy zaczyna podróżować w płytkim płaszczu, część materiału porusza się również na boki, rozciągając się na Amerykę Środkową.

To przejście, położone około 100 km pod powierzchnią Ziemi, może umożliwić przepływ materiałów z płaszcza spod Wysp Galapagos pod Panamę, co reprezentuje formę transportu nigdy wcześniej nie odkrytą na naszej planecie, może pomóc wyjaśnić, dlaczego Panama ma bardzo mało aktywnych wulkanów.

System płyt tektonicznych w okolicach Ameryki Środkowej

Obserwacje chemiczne połączono z geofizycznymi obrazami głębokiego wnętrza Ziemi, aby zidentyfikować źródło i kierunek tego „płaszczowego wiatru”. Geologia tego obszaru jest bardzo ciekawa. Zarówno Panama, jak i Galapagos znajdują się na mikropłytkach otoczonych większymi płytami tektonicznymi. Te większe płyty mają strefę subdukcji, w której spotykają się z regionami kontynentalnymi, a płyty zapadają się głębiej w płaszcz. Zwykle obszar ten opada na tyle głęboko, że blokuje ruch boczny materiału. Ale płyta Panama działa jak „okno płyty”, dzięki czemu materiał może przepływać przez obszar subdukcji.

Odkrycie bocznego transportu egzotycznego i głębokiego materiału przez wnętrze Ziemi może mieć daleko idące implikacje dla zrozumienia przez naukowców chemicznej ewolucji naszej planety w czasie geologicznym. Odkryty przepływ płaszcza jest słabo zbadany, ale istnieją inne niewyjaśnione anomalie w chemii płaszcza na całym świecie. Naukowcy mają nadzieję przeprowadzić podobną analizę w Chile, a w pewnym momencie rozszerzyć tę metodę na cały świat, ponieważ jest to coś, o czym nikt wcześniej nie pomyślał.

 

Źródło: https://www.muyinteresante.es/naturaleza/articulo/hallan-un-canal-subterraneo-que-comunica-las-galapagos-con-panama-221640184830?fbclid=IwAR0TXdcEOgi_a4NxkDKgdtawaZoY6nON56AkcWJ2f_rpyn_U0gtzo2MlqpE

Przekład z hiszpańskiego - ©R.K.F. Leśniakiewicz