Powered By Blogger

piątek, 2 grudnia 2022

Ogromna sieć tuneli pod Saharą

 


Natálie Borůvková

 

Ogromna sieć tuneli pod Saharą zaskoczyła uczonych. Stworzyła ją tajemnicza cywilizacja o dziwnej płci. Miasto zostało dosłownie zasypane tonami saharyjskiego piasku. Według wstępnych badań okazało się, że powstał prawdopodobnie za panowania króla Amenhotepa III. Ale eksploracja tego miejsca z pewnością na tym się nie kończy. - To praca na kilka lat – powiedział Mohammed Al-Abalah, francuski archeolog pracujący na tym stanowisku.

Miasto zostało pogrzebane pod piaskami Luksoru w Górnym Egipcie. W miejscu wciąż w dużej mierze nieznanym badaczom. Jakaś niewielka część niezbadanej Sahary, która stanowi około 30% kontynentu afrykańskiego i naukowcy nie mogą i nie chcą do niej dotrzeć. Ale teraz, jak się wydaje, wreszcie nadszedł długo oczekiwany przełom.

To, co zapoczątkowali archeolodzy z XVIII wieku oraz kartografowie i geodeci wojskowi z początku XX wieku, ma szansę na dokończenie. Niemniej jednak wciąż jest wiele rzeczy, z którymi naukowcy nie do końca wiedzą, jak sobie radzić.

 

Zostały stworzone przez starożytną cywilizację z dymorfizmem płciowym

 

Naukowców zaskoczyła na przykład starożytna sieć komunikacji podziemnej. Leży na środku Sahary w pobliżu oazy Ghat. Pierwsze zachowane wzmianki pochodzą z pierwszej połowy XX wieku. Od czasu, gdy na to miejsce trafiła ekspedycja francuska.

Jednak miejsce o charakterystycznej nazwie Last Oasis kryje w sobie znacznie więcej. Należą do nich kilka klasztorów, kurhany i inne stanowiska archeologiczne.

Prawdopodobnie najbardziej tajemniczą częścią są tunele, pomysłowo połączone z pomieszczeniami, szybami i innymi przestrzeniami wykutymi bezpośrednio w skale. Tworzą kilometry długich dróg o łącznej długości 1600 km.

Chociaż nadal nie jest jasne, jaki był cel tej podziemnej sieci i jaki był powód jej powstania, jedna rzecz jest całkowicie niezapomniana. Stojąca za tym starożytna cywilizacja musiała włożyć ogromny wysiłek w stworzenie tak rozbudowanej komunikacji. Szacuje się, że budowa tej sieci była bardziej wymagająca niż budowa samej piramidy.

- Fakt, że zostali stworzeni przez ludzi w trzecim tysiącleciu p.n.e. bez narzędzi do układania torów, sprzętu górniczego, oświetlenia, wentylacji, wydaje nam się fantazją – powiedział James Wellard, badacz i podróżnik, który odwiedził to miejsce w drugiej połowie XX wieku.

Uważa się, że to Garamanci są rzekomymi twórcami. Zaawansowana cywilizacja rasy kaukaskiej, ocaleni z Atlantydy, charakteryzująca się dymorfizmem płciowym.

 


Tunel do Morza Śródziemnego

 

Także z północnego Egiptu napłynęła ciekawa informacja o tym, że w Aleksandrii odkryto wylot 1300-metrowego tunelu wiodącego do Morza Śródziemnego. Na jego północnym końcu uczeni spodziewają się znaleźć grobowiec Kleopatry albo Aleksandra Wielkiego. Jak na razie sprawa pozostaje otwarta…

 

Źródło - https://www.msn.com/cs-cz/zpravy/historie/ob%C5%99%C3%AD-s%C3%AD%C5%A5-tunel%C5%AF-pod-saharou-zasko%C4%8Dila-v%C4%9Bdce-stvo%C5%99ila-je-tajemn%C3%A1-civilizace-s-podivn%C3%BDm-pohlav%C3%ADm/ar-AA14IDGb?ocid=sf&cvid=9070d69b6fd941aeb3ccc4053b6be799

Przekład z czeskiego - ©R.K.F. Sas - Leśniakiewicz