Powered By Blogger

niedziela, 10 września 2017

Antarktyczny Kraken?

Kraken według opowieści ludzi morza

Niedawno temu, w kanale Discovery Science miałem okazję zobaczyć film z serii „Zagadki Ziemi” („What On Earth?”), w którym jeden z fragmentów mówił o zdjęciu czegoś, co wyglądało jak… legendarny Kraken. Potem realizatorzy wykazali, że to pewna rafa niedaleko Deception Island (Wyspy Zwodniczej) – położona na S 63°02’56,43” – W 060°57’31,73”, 0 m n.p.m., która wygląda jak Kraken i po dyskusji… Ale czy na pewno?

Sail Rock z wysokości orbity...

Na ten temat Timothy Whitehead[1] w swym blogu Google Earth Blog pisze tak:

Historie o Krakenie (morskim potworze) widzianym na mapach Google Earth ostatnio stały się popularne. Skończyły się jednak, kiedy się okazało, że jest to jedynie rafa. Rafa ta nazywa się Sail Rock i znajduje się na SW od Wyspy Zwodniczej – jednej z archipelagu Szetlandów Południowych nieopodal Antarktydy. Zdjęcie i więcej szczegółów mamy w tym artykule.

To nie jest najnowsze zdjęcie, zostało ono zrobione w 2013 roku. Czytelnicy GEB pytali nas niejednokrotnie o to zdjęcie i odrzucali możliwość, że jest to tylko skała. Kiedykolwiek napotkawszy na coś niezwykłego na obrazach satelitarnych i chciałby się czegoś więcej dowiedzieć na ten temat takiego obszaru, próbuje zwrócić się do różnych stronic i podstronic Google Earth w celu dokładniejszego przyjrzenia się tym miejscom. To, co znajdujemy jest o wiele bardziej niż te wszystkie „Zdjęcia”, „Miejsca” czy odsyłacze „Więcej -> Wikipedia”. W tym przypadku najbardziej aktualną jest stronica Wikipedii „Sail Rock”, która została uzupełniona o ostatnią historię, chociaż strona ta istnieje od 2010 roku. Miejsce to jest nieco na północ od podanej lokalizacji, ale dostatecznie blisko, by go znaleźć w czasie waszych poszukiwań. Na dodatek zawsze można poszukać w „historii obrazów”. Jednakże akurat w tym przypadku nie ma innych obrazów tej lokalizacji.Lokalizacja Sail Rock na różnych mapach

Jedyną wskazówką na to, że jest to rafa jest to, że Google Earth obraz satelitarny i jego dane pokazują iż jest tam ląd, a nie dno oceanu. To oznacza, że Google uważa ten obszar za obszar lądowy albo bliski lądowi, tzn. są oni pewni, że jest to wyspa, skała albo rafa w tej lokalizacji. Aby uzyskać całkowite i finalne potwierdzenie, zdecydowaliśmy się na lokalizację tego obiektu przy użyciu Sentinel Imaginery.

Najwidoczniej Kraken nie poruszył się od 2013 roku. Nie jest to najlepsze zdjęcie o wysokiej rozdzielczości, ale wystarczające do tego, by potwierdzić fakt istnienia czegoś nieruchomego w tym miejscu. W celu znalezienia i zobaczenia załadowaliśmy ten plik. W celu obejrzenia historii Zwodniczej Wyspy wejdź Czytelniku na You Tube (YT), gdzie znajduje się nasze wideo.

Tyle Tim Whitehead. W poszukiwaniu informacji natrafiłem na stronę Snopes.com, gdzie znajdowały się następujące dane dotyczące tajemniczej rafy-Krakena:


...i z powierzchni oceanu

Rafa Krakena – raporty o możliwym spotkaniu Krakena u brzegów Antarktydy ukazują tylko bardzo dużą skałę.

W dniu 29.IV.2016 roku, użytkownik YT o nicku „Wowforreal” opublikował wideo ukazujące „wielkie, nieznane, masywne stworzenie” u wybrzeży Antarktydy, którego istnienie potwierdzał dzięki obrazom z Google Earth.

Nie mając pojęcia, co to być mogło, ale coś kręcące się w kilku miejscach, od razu skojarzyło mi się z płetwą plezjozaura. Ponieważ trudno się było dopatrzyć, co to właściwie było, skierowałem się zatem do Google Earth. I faktycznie, było tam potężne zakłócenie gładzi oceanu i właściwie nikt nie wiedział, co je spowodowało. Być może znalazłem źródło sygnału BLOOP![2]
Podaję koordynaty tego niezwykłego fenomenu: S 63°02’56,73” – W 060°57’32,38”.

Kiedy użytkownik YT o nicku „Wowforreal” był sceptycznie nastawiony do tego znaleziska, wideo zostało wzięte na strony internetowe fanów STD, którzy orzekli, że zdjęcia przedstawiają Krakena – legendarnego potwora morskiego o ogromnych rozmiarach.

I w rzeczy samej to wyglądało jak Kraken. Wziąłem miarkę z Google i zmierzyłem obiekt. Jego długość wynosiła około 30 m/100 ft od głowy do końca, ale ten koniec wyglądał jak środkowa część wielkiego głowonoga, co oznaczałoby, że mógłby to być potwór o długości 60 m i więcej razem z mackami.[3] Mnie to wygląda na Krakena. Być może opowieści o wielkim stworzeniu z morskich głębin są wciąż prawdziwe. Wiele takich historii jest opartych na prawdzie. Sądzę, że znaleźliśmy Krakena.

Badając obrazy z Google Earth w miejscu opisanym współrzędnymi przez „Wowforreal”: S 63°02’56,73” – W 060°57’32,38” uzyskaliśmy podobny wyniki jakie pokazał on na swym wideo, ale ten „nieznany obiekt” widziany w nim nie był potworem morskim, ale samotną skałą. Żeby być konkretnym, to Sail Rock jest małym wulkanem położonym na SW od Deception Island w tym samym położeniu, co „masywne nieznane stworzenie”.

Zgodnie z ostatnimi rezultatami badań, przeprowadzonymi przez Andean Geology w 2013 roku, Sail Rock (która wzięła nazwę od swego kształtu trójkątnego żagla) wystaje 30 m nad powierzchnię morza:

Sail Rock wystaje na 30 m nad powierzchnię morza i ma kształt żagla (stąd nazwa). Kopuła szczytowa stanowi komin wulkaniczny, którego resztki wystają ponad poziom morza. Jego wiek jest nieznany i składa się z warstw brekcji piroklastycznych i tufów przedzielonych strumieniami lawy.
Współczesne wyobrażenie Krakena

·        Pierwsza obiekcja jaka mi się nasunęła brzmi tak: skoro to jest rafa czy skała o wysokości 30 m, to dlaczego nie jest to odnotowane na obrazach tego akwenu w Google Earth? Wielokrotnie sprawdziłem: wysokość tego obiektu wynosi 0 m n.p.m., a powinna wynosić trzydzieści. Wszystkie inne rafy mają dokładnie określoną wysokość nad poziom wody, tylko ta nie. A zatem?
·        Kształt tego obiektu przypomina wygląd głowonoga – jakiejś kałamarnicy olbrzymiej – leżącego na powierzchni morza. Wyraźnie widać macki, płaszcz i dwie płetwy po jego bokach. Długość tego obiektu wynosi 40,86 m, szerokość 13,13 m, czyli jest niemal dwukrotnie większy od płetwala błękitnego, mierzącego 24-25 m długości. I rzeczywiście – jeżeli macki tego głowonoga są proporcjonalne do długości ciała, to ów potwór mógłby mierzyć ponad 60 m długości…

·        Autor wpisu w Snopes.com pisze, że skojarzyło mu się to z plezjozaurem. Rzecz ciekawa, bo przeglądając sąsiednie rafy i mielizny napotkałem na coś, co wygląda jak plezjozaur – tylko że o długości ponad kilometra. Rafa ta znajduje się na zachód od wyspy Astrolabe, na S 63°31’49,21” – W 060°06’15,68”, 67 km na SE od Sail Rock i wystaje na metr nad wodę. Oczywiście nie ma mowy o żadnym plezjozaurze, tylko o fali pieniącej się i załamującej na rafie… Ale wrażenie robi piorunujące! 

"Plezjozaur" u wybrzeży Astrolabe Island

A zatem czy mogą istnieć takie potwory? Uważam, że tak. Wszechocean jest jeszcze za słabo zbadany, a tego rodzaju kryptydy, bardzo inteligentne, nie mają powodu, by pokazywać się ludziom, bo zdają sobie sprawę z tego, że może to zakończyć się ich zagładą, jak wielu innych gatunków, które przegrały starcie z człowiekiem – największym mordercą i niszczycielem na Ziemi.
Taka może być smutna prawda…

Źródła:
·        Snopes.com -  http://www.snopes.com/kraken-google-earth-sail-rock/ 
Opracował – ©R.K.F. Leśniakiewicz
[1] Timothy Whitehead używa GoogleEarth od roku 2004, kiedy to było jeszcze nazywane Keyhole (dziurka od klucza) i w 2005 roku została zmieniona nazwa na GoogleEarth, od tego czasu stał się jego gorącym fanem. Jest on programistą pracującym w firmie Red Wing Aertobatx i mieszka w Kapsztadzie, RPA.
[2] Sprawa tego tajemniczego sygnału została opisana przez Ivana Petricevica na stronie http://wszechocean.blogspot.com/2015/06/syreny-szesc-niewyjasnionych-dzwiekow.html  oraz na łamach „Nieznanego Świata”, gdzie odsyłam zainteresowanych Czytelników.
[3] Zob. Ed Yong – „Globalny Kraken” - http://wszechocean.blogspot.com/2015/04/globalny-kraken.html.