Powered By Blogger

niedziela, 6 sierpnia 2023

Złoże metali, asteroida albo… wrak UCO?

 


Błażej Makarewicz w swym artykule pt. „Tajemnicza anomalia pod Księżycem” twierdzi, że znajduje się tam stos metalu pięć razy większy niż Hawaje! Pisze on tak:

 

Naukowcy odkryli na Księżycu niesamowitą strukturę. - Kiedy połączyliśmy to z danymi topografii Księżyca z Lunar Reconnaisance Orbiter odkryliśmy szokująco wielką masę, setki mil pod basenem Bieguna Południowego - powiedział Peter B. James z Baylor University. Co to takiego?

Struktura, którą zaobserwowano na Księżycu, rozciąga się na głębokość około 300 kilometrów. - Wyobraź sobie, że bierzesz stos metalu pięć razy większy niż Wielka Wyspa Hawajów i zakopujesz go pod ziemią - powiedział Peter B. James z Baylor University. Wagę wspomnianej struktury oszacowano na ponad 2,18 mld kg.

Odkrycie było możliwe dzięki danym pochodzącym ze urządzeń, które wchodzą w skład misji Gravity Recovery and Interior Laboratory (GRAIL). Obserwacja zmian w polu grawitacyjnym Księżyca umożliwia badanie wewnętrznego składu Srebrnego Globu.

 

Tajemnicza anomalia na Księżycu

 

- Kiedy połączyliśmy to z danymi topografii Księżyca z Lunar Reconnaisance Orbiter odkryliśmy szokująco wielką masę, setki mil pod basenem Bieguna Południowego - Aitken - przyznał Peter B. James.

Wszystko wskazuje na to, że tajemnicza "anomalia" to pozostałość po asteroidzie, która w przeszłości uderzyła w Księżyc. - Wykonaliśmy obliczenia i wykazaliśmy, że wystarczająco rozproszone jądro asteroidy, która spowodowała uderzenie, może pozostać zawieszone w płaszczu Księżyca do dzisiaj, zamiast zatonąć w jądrze - ocenił James.

Ale to nie jedyna hipoteza dotycząca ogromnej struktury.[1] Niewykluczone, że obiekt może być koncentracja gęstych tlenków związanych z ostatnim etapem krzepnięcia księżycowego oceanu magmy. Krater, w którym odnaleziono "anomalię", powstał ok. czterech mld lat temu.

Aitken to nie tylko największy znany krater księżycowy, ale i jeden z największych w całym Układzie Słonecznym. Nazwa basenu pochodzi od dwóch punktów po jego przeciwległych stronach: krateru Aitken i księżycowego bieguna południowego. Fragmenty obrzeża tego basenu bywają widoczne z Ziemi, przy południowej krawędzi tarczy Księżyca, przy sprzyjającej libracji.[2]

 

Położenie księżycowych maskonów i negamaskonów

Odwrotna strona Księżyca i położenie Basenu Aitken - Biegun Południowy Księżyca

Lokalizacja Basenu Aitken - Biegun Południowy

Z tymi księżycowymi anomaliami jest coraz dziwniej. W latach 60-tych XX wieku krążące wokół Księżyca sondy Lunar Orbiter wykryły anomalie grawitacyjne, które nazwano maskonami – od słów mass concentrations. Położenie maskonów jest powiązane z niektórymi ogromnymi basenami uderzeniowymi. Anomalie te wywierają znaczny wpływ na tor obiegu Księżyca przez statki kosmiczne, w związku z czym planowanie misji księżycowych wymaga opracowania dokładnego modelu grawitacyjnego. Istnienie maskonów może w pewnym stopniu być powodowane obecnością gęstej, bazaltowej lawy wypełniającej niektóre z basenów uderzeniowych. Samo to jednak nie tłumaczy całości tych anomalii grawitacyjnych; modele grawitacyjne wykonane przez Lunar Prospectora pokazują, że niektóre maskony występują w miejscach niezwiązanych z jakimikolwiek przejawami wulkanizmu. Z drugiej strony, wielkie obszary wulkanizmu bazaltowego w Oceanus Procellarum nie wywołują żadnych anomalii grawitacyjnych. Tak więc te anomalie zostały spowodowane przez asteroidy, które spadły na Księżyc i tkwią w nim jak rodzynki w cieście, powodując lokalną zmianę pola grawitacyjnego Srebrnego Globu. Impakty asteroid spowodowały ogromne wylewy magmy, z których uformowały się księżycowe „morza”.  I faktycznie – 10 maskonów dodatnich znajduje się na obszarach księżycowych „mórz”. Jednakże jeden maskon ujemny wyłamuje się z tego schematu. Dlaczego? – nie wiadomo. Może spadła tam jakaś antyasteroida z ciemnej materii albo znajduje się tam jakaś duża pusta przestrzeń. To dopiero trzeba będzie zbadać w przyszłości – mam nadzieję, że nieodległej.

Co to ma wspólnego z Basenem Aitken – Biegun Południowy?

Ano ma. Proszę spojrzeć na załączone mapki maskonów. Maskony dodatnie oznacza kolor czerwony – ujemne niebieski. Jak widać – największy maskon ujemny znajduje się na obrzeżach Mare Orientale, natomiast pod Basenem Aitken – Biegun Południowy nie ma nic… - a powinno! Drugi taki, tylko mniejszy obszar znajduje się w okolicy krateru Landau. Poza tym negamaskon znajduje się w kraterze – talasoidzie Korolew i w kilku pomniejszych.

Trzeci dziwny i tajemniczy obszar znajduje się w okolicy krateru Compton i Belkovich. Charakteryzuje się on tym, że znajduje się tam o wiele więcej toru niż w innych regionach Srebrnego Globu. Czyżby to była radioasteroida czy ślad po katastrofie UCO? Niestety, tego nie można stwierdzić na odległość – trzeba tam polecieć…[3]  

A zatem zagadek Księżyca jest coraz więcej i będzie jeszcze więcej w miarę odkrywania tego najbliższego nam świata.