Powered By Blogger

poniedziałek, 23 października 2017

PLASTYKOWY PROBLEM WSZECHOCEANU (1)




*

Wolontariusze zebrali 500.000 plastykowych pastylek (peletów) z plaż koło szkockiego Bo’ness. Pelety to surowy materiał używany do produkcji wielu przedmiotów z plastyku – w tym worków na śmieci. Jak się ocenia, 540.000 plastykowych pastylek zebrano z niewielkiego odcinka plaży przy Firth of Forth.

Wolontariusze spędzili 8 godzin zbierając pastylki wielkości cukierków czekoladowych „lentilek”, znanych u nas jako „nurdles”, z brzegu morza w okolicach Bo’ness.

Jednakowoż ich dobroczynność – jak powiedzieli inspiratorzy tej pracy – była „niemal niezauważalna” i pastylki wciąż stanowią wielki udział plażowych osadów.

Plastykowe pelety są mielone w celu wytwarzania z nich produktów plastykowych od worków na śmieci do korków do butelek. W Zjednoczonym Królestwie wytwarza się około 3 mln ton plastyków na rok, niemal wszystko w formie peletów. Pastylki te są bardzo łatwe w dzieleniu w czasie przeróbki, i jeżeli się ich nie wysprząta, to spływają ciekami wodnymi i melioracyjnymi do rzek i w końcowym rezultacie do morza.


Madeleine Berg i jej wolontariusze zebrali ponad 500.000 peletów w czasie 8 godzin. Najgorsze jest to, że ryby i ptaki mogą pomylić je z jedzeniem i zjedzone pelety mogą uwolnić potencjalnie toksyczne chemikalia do organizmów zwierząt, które je zjadły czy nakarmiły nimi swe młode.

Czyszczenie plaży na zachodnim brzegu Rezerwatu Przyrody Kinneil w Bo’ness zostało zorganizowane przez Fidra and Marine Conservation Society Scotland na początku tego miesiąca (października) jako fragment akcji Wielkie Polowanie na Plastyki[1].

Projektantka z ramienia Fidry – Madeleine Berg powiedziała:
- Chociaż zbieraliśmy te pelety przez cały dzień, to zaledwie trochę oczyściliśmy powierzchnię. Z naszych szacunków wynika, że tam musi być wiele milionów plastykowych pigułek na małym odcinku plaży.  

CDN.  



[1] W oryginale Great Nurdle Hunt.