Powered By Blogger

czwartek, 6 stycznia 2022

Alaskański Superwulkan

 

Mt. Cleveland - najbardziej aktywny wulkan z grupy wulkanów przy kalderze alaskańskiego superwulkanu

Zlokalizowano superwulkan na Alasce! Jego wybuch zaburzy funkcjonowanie świata.

 

Geofizycy odkryli istnienie superwulkanu pod archipelagiem Aleutów

 

Archipelag Aleutów obejmuje łańcuch wysp rozciągających się od wybrzeża Alaski aż po Kamczatkę. Administracyjnie należące do stanu Alaska Aleuty były obiektem badań geofizyków, którzy zlokalizowali w tym regionie drzemiący superwulkan mogący wybuchnąć. Eksplozja byłaby wówczas być tak duża, że zagroziłaby normalnemu funkcjonowaniu cywilizacji ludzkiej.

Aleuty są łańcuchem wysp wulkanicznych położonych w sąsiedztwie Rowu Aleuckiego. Rozciągający się łukowato archipelag stał się obiektem badań geofizyków z Amerykańskiej Służby Geologicznej.

Wyniki badań przyniosły interesujące wiadomości. Naukowcy zasugerowali tezę, że łańcuch Aleutów jest tak naprawdę pozostałością po ogromnej kalderze dawnego superwulkanu, który obecnie pozostaje uśpiony.

John Power z Obserwatorium Wulkanów Alaski powiedział, że ponowny wybuch superwulkanu byłby z taką mocą, że zagroziłby wielu ludziom zamieszkującym ten obszar oraz zaburzyłby funkcjonowanie cywilizacji na całym świecie.

 

Aleuty stanowią część wulkanicznego Ognistego Pierścienia Pacyfiku

Wulkaniczne wyspy stanowiące obramowanie kaldery wulkanicznej na Aleutach 

Odkryto superwulkan na Alasce. Gdzie się dokładnie znajduje?

 

Jakich metod badawczych użyli geofizycy z USA, aby postawić tak odważną tezę? Poza mapowaniem dna morskiego zastosowali również metodę rejestracji mikrotrzęsień ziemi za pomocą sejsmometrów.

Pomiary zostały zebrane dokładnie z wulkanów Herbert, Carlisle, Cleveland, Tana, Uliaga i Kagamil. Obecnie najbardziej aktywny z nich jest Cleveland. Wszystkie stożki znajdują się blisko siebie. Jak się okazuje, szczyty wymienionych aleuckich wulkanów układają się w kształt pierścienia.

Podczas mapowania dna morskiego w tym rejonie stwierdzono obecność niewielkich grzbietów o wysokości 130 metrów tworzących strukturę kaldery.

Geofizycy uspokajają, że odkrycie superwulkanu nie musi oznaczać, że wkrótce dojdzie do wybuchu. Jego identyfikacja przede wszystkim ma służyć większemu zrozumieniu procesów wulkanicznych zachodzących na terenie Aleutów

Naukowcy wciąż są na początkowym etapie badań. Dopiero kolejne miesiące przyniosą więcej informacji na temat drzemiącego pod powierzchnią oceanu aleuckiego superwulkanu.

 

Lokalizacja znanych superwulkanów na Ziemi

Moje 3 grosze

 

Nie dziwi fakt znajdowania się superwulkanicznej struktury na dnie morskim – wszak Islandia, Azory, Hawaje czy Galapagos znajdują się właśnie na szczytach pióropuszy gorąca z wnętrza Ziemi, które wypychają te wyspy ponad poziom lustra wody. Być może, w przyszłości ten superwulkan się obudzi i da głos… Aleuty należą do Ognistego Pierścienia Pacyficznego, więc wulkany tam nie nowina i obawiam się, że może to być fałszywy alarm.

Kaldery wulkaniczne powstają wskutek erupcji i opróżnienia komór magmowych – a są one gigantyczne, dość wspomnieć, że erupcja superwulkanu Toba na Sumatrze wyrzuciła w atmosferę 2500 km³ pylistej tefry, co omal nie doprowadziło do zagłady pierwszych grup Hominis sapientis 74.000 lat temu. Podobnie jak erupcje wulkanów Krakatau w 1883 roku, oceniana na VEI 6 i Katmai na Alasce w 1912 r., jednakże erupcja ta miała indeks zaledwie VEI 3.   

Aleuty są wulkanicznym archipelagiem znajdującym się w miejscy napierania na siebie dwóch płyt tektonicznych: Północnoamerykańskiej i Pacyficznej. Ta ostatnia wsuwa się pod Płytę Północnoamerykańską i dzięki temu właśnie na krawędzi Płyty Północnoamerykańskiej znajduje się łańcuch wulkanów. Być może opisywana kaldera była kiedyś superwulkanem, który eksplodował miliony lat temu, a dzisiaj jest już tylko wspomnieniem dawnej świetności o średnicy 30 km… Większą kalderę mamy pod Krzeszowicami. A zatem nie powinniśmy się martwić – magma ma ujście i nie powinna się gromadzić pod tymi wyspami. Martwmy się superwulkanami w Europie – Campi Flegrei, Laacher See i na Therze. Ich wybuchy mogą zagrozić cywilizacji europejskiej i obrócić nasz kontynent w perzynę.    

 

Źródło: https://geekweek.interia.pl/nauka/news-zlokalizowano-superwulkan-na-alasce-jego-wybuch-zaburzy-funk,nId,5748738?parametr=polecamy&fbclid=IwAR1mhOTXtZzC5SnLkks1xqcV7Rs37Aclb_7dOfYIjXOvcMsg6zDyPUB0ED8#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox