Powered By Blogger

sobota, 8 stycznia 2022

Zestawienie: Katastrofy lotnicze w 2021 r. (1)Stanisław Bednarz

 

 Styczeń

  9 stycznia Indonezja. Samolot Boeing-737-524 z 1994 roku  Sriwijaya Air realizujący lot SJ182 zniknął z indonezyjskich radarów 4 minuty po starcie z Dżakarty. Maszyna leciała do miasta Pontianak w prowincji Borneo Zachodnie. Na pokładzie znajdowało się 6 osób z załogi i 56 pasażerów: 46 dorosłych, 7 dzieci i troje niemowląt… Boeing zniknął z radarów ok. godziny 11:30 WIB (godz. 8:30 CET). Dopiero przed godziną 15 czasu polskiego Ministerstwo Transportu Indonezji potwierdziło, że samolot się rozbił. cztery minut po starcie z Dżakarty. Samolot spadł do morza w pobliżu wyspy Laki - poinformował media minister transportu Budi Karya Sumadi. Laki znajduje się 24 kilometry na północny-zachód od Dżakarty. Lokalni urzędnicy poinformowali, że rybacy łowiący ryby w pobliżu wyspy mieli słyszeć "podwójną eksplozję" dochodzącą spod wody. Z danych serwisu FlightRadar24 wynika, że Boeing stracił ponad 10.000 stóp wysokości w mniej niż jedną minutę.

                                              2 stycznia w USA  rozbił się  prywatny Piper PA-24-250 Comanche. Samolot uderzył w dom w Lyonie Township na północ od lotniska Oakland Southwest Airport (Y47), New Hudson w stanie Michigan, po czym nastąpił pożar. Samolot został zniszczony, a trzech pasażerów zostało śmiertelnie rannych. Mieszkańcy domu uciekli bez obrażeń.

                                              8 stycznia w Rosji  rozbił się prywatny Piper PA-28-180 Cherokee B. Zderzył się tuż po starcie z Cessną 152, która właśnie znajdowała się w powietrzu, i rozbił się w pobliżu lotniska Gostilici w okręgu  łomonosowskim w obwodzie petersburskim. Zginęło 3 pasażerów Pipera, a samolot został zniszczony. Cessna doznała niewielkich uszkodzeń podwozia przedniego i bezpiecznie wylądowała.

                                              9 stycznia w USA  Cessna 560 Citation V, linii  SX Transport LLC została zniszczona, gdy uderzyła w teren w obszarze Gór Baranich na południowy wschód od Pine Grove w stanie Oregon.  Samolot odleciał z lotniska Troutdale w stanie Oregon o godzinie 22:08 UTC. Samolot uzyskał zgodę na wznoszenie się do FL230 przez Seattle Center, ale kontynuował wznoszenie, aż osiągnął FL310 dwadzieścia minut po starcie. W tym momencie zapisy ADS-B pokazują, że samolot rozpoczął opadający skręt w prawo, który zakończył się ruchem spiralnym w dół, aż uderzył w teren. Zginęły 2 osoby.

                                              12 stycznia w Kenii rozbił się samolot kenijskich sił powietrznych Harbin Y-12 w nieznanych okolicznościach na wzgórzu Irima w Parku Narodowym Tsavo East niedaleko Voi w Kenii. Wszystkie 4 osoby zginęły.

                                              18 stycznia w Katowicach lądował awaryjnie samolot SAAB 340 po utracie ciśnienia w kabinie nad granicą słowacko-polską. Na pokładzie było 12 osób i 2 psy. Samolot leciał w  locie czarterowym  z Malty do Katowic. Wszystko zakończyło się szczęśliwie.

                                              24 stycznia w Brazylii  rozbił się mały samolot Beechcraft 95-B55 Baron firmy  Construtora Meirelles Mascarenhas Ltd. uderzył w  pole w  dzielnicy Luzimangues natychmiast po starcie z lotniska Porto Nacional - wybuchł pożar po katastrofie. Pilot i pięciu pasażerów zginęło w wypadku. Samolot wiózł część drużyny Palmas Futebol na mecz  do Golani. Zginęło czterech zawodników, prezes stowarzyszenia i pilot samolotu.

Helikoptery

                                              1 stycznia w Kanadzie rozbił się prywatny helikopter Robinson R44 Raven II. Wykonywał lot w pobliżu Eaglesham w Albercie z jednym pilotem i trzema pasażerami na pokładzie. Około g. 20:00 MST helikopter zderzył się z terenem, 10 mn/~18,5 km na południowy zachód od Eaglesham (39 mn/~72,2 km na północny wschód od Grande Prairie, Alberta). Nikt nie przeżył; nastąpił pożar po uderzeniu. Zginęły 4 osoby.

                                              14 stycznia w Turkmenistanie rozbił się helikopter Służby Straży Granicznej podczas lotu patrolowego. Uderzył w wieżę przesyłową wysokiego napięcia niedaleko Jaszłyk i rozbił się. Wszyscy 3 pasażerowie zginęli w katastrofie.

                                              16 stycznia. Śmigłowiec Filipińskich Sił Powietrznych Bell  UH-1H lecący z zaopatrzeniem w górzysty teren rozbił się podobno po awarii silnika. Wszystkich  7 pasażerów zginęło w katastrofie.

                                              20 stycznia w Wenezueli rozbił się helikopter prywatny MD 500E. Helikopter uderzył w wody zbiornika Boconó-Tucupido w gminie San Genaro de Boconoíto w Wenezueli. Na pokładzie były  4 osoby, które zginęły w wypadku.

                                              20 stycznia w USA rozbił się helikopter Sikorsky UH-60A Black Hawk Gwardii Narodowej.  Śmigłowiec, przydzielony do kompanii C, 171. batalionu lotnictwa ogólnego wsparcia Gwardii Narodowej Armii z Nowego Jorku, uderzył w farmę na południowy zachód od Mendon w hrabstwie Monroe w stanie Nowy Jork podczas rutynowego lotu szkoleniowego. Nastąpił pożar po katastrofie. Wszyscy trzej pasażerowie zostali śmiertelnie ranni, a wojskowy helikopter medyczny został zniszczony.

                                              21 stycznia. W RPA helikopter ratunkowy Bell 430 „Netcare 1” Kancelarii Radcy Prawnego rozbił się na otwartych polach między Ladysmith i Colenso w Kwa Zulu-Natal. Wszystkich 5 pasażerów zginęło w katastrofie, a helikopter został zniszczony przez pożar po katastrofie. Leciał z Johanesburga do Natalu.

                                              29 stycznia na Kubie rozbił się helikopter Mi-8 uderzył w teren górski podczas lotu z Holguin do Guantanamo w Parku Narodowym Mensura. 5 osób zginęło, a helikopter został zniszczony.

 

Luty

                                              6 lutego w Gdańsku na lotnisku Airbus A320-271N Wizz Air podczas manewrów na lotnisku zderzył się z ciężarówką. Bez ofiar. 

                                              7 lutego w Paragwaju rozbił samolot Cessna 402B Sił  Powietrznych Paragwaju. Samolot leciał z Olimpo do Asunción. Rozbił się podczas lądowania w pobliżu międzynarodowego lotniska Silvio Pettirossi, niedaleko Asunción. Zginęło 7 osób. Jedna osoba została ciężko ranna, a samolot został zniszczony przez pożar.

                                              11 lutego w Meksyku  rozbiła się nieznanego typu Cessna  prywatna w nieznanych okolicznościach  koło Cofraida. Zginęły 3 osoby.

                                              20 lutego w Salwadorze rozbił się Piper PA-28-140 Cherokee prywatny. Rozbił się na zalesionym obszarze w Ilopango w Salwadorze. Trzy osoby zginęły  zginęło, a jedna została ciężko ranna.

                                              20 lutego w USA w Denver awaryjnie lądował Boeing-777-222 linii United Airlines. W lecącym w sobotę z Denver do Honolulu samolocie doszło do awarii prawego silnika. Na pokładzie było 231 pasażerów i 10 członków załogi. Linie United, do których należał Boeing, przekazały, że do awarii doszło niedługo po starcie, a maszyna zawróciła na lotnisko w Denver i zdołała bezpiecznie wylądować. Żaden z pasażerów nie ucierpiał. Części osłony wlotu silnika i osłon wentylatora oddzieliły się i opadły w dzielnicy mieszkalnej Broomfield. Nikt nie ucierpiał.

                                              21 lutego w Meksyku uległ katastrofie Learjet 45XR Sił Powietrznych Meksyku. Learjet 45XR obsługiwany przez Meksykańskie Siły Powietrzne rozbił się w pobliżu lotniska Xalapa w Meksyku i stanął w płomieniach. Zginęły 3 osoby.

                                              21 lutego w Nigerii uległ katastrofie Beechcraft B300 King Air 350 Nigeryjskich Sił Powietrznych. Leciał z  Abudży do Minna. Został zniszczony, gdy uderzył w teren wkrótce po starcie po zgłoszonej utracie mocy silnika w pobliżu międzynarodowego lotniska w Abudży. Samolot rozbił się na końcowej ścieżce podejścia do pasa 22 lotniska w Abudży, 7  osób na pokładzie zginęło.

                                              26 lutego w Kazachstanie  rozbił się AN-2T (staroć!!!) linii Asia Continental Airlines. Leciał jako ambulans z Bordalai do Kegen. Zaraz po starcie stracił moc silnika. Ocalało 5 osób.

Helikoptery

                                              2 lutego w USA  miała miejsce katastrofa helikoptera Sikorsky UH-60 Black Hawk  Gwardii Narodowej Idaho. Na pd. Lucky Peak niedaleko Boise, ID - Trzech członków Gwardii Narodowej z Idaho zginęło po tym, jak ich helikopter UH-60 Black Hawk rozbił się na południe od Lucky Peak w pobliżu Boise w stanie Idaho. Zła pogoda podobno opóźniła start samolotu SAR. Ratownicy dotarli do wraku o godzinie 00:15 MST i potwierdzili, że nikt nie przeżył. Zginęły 3 osoby.

                                              15 lutego na Wyspach Dziewiczych USA uległ katastrofie helikopter Bell 206B Jet Ranger. Helikopter uderzył w mocno zalesiony teren w nieznanych okolicznościach w Botany Bay, St. Thomas na Wyspach Dziewiczych podczas lotu do Saint Tomas. Helikopter został zniszczony w wyniku pożaru po katastrofie. Pilot i trzech powiązanych z nim pasażerów zginęło. Helikopter leciał jako taksówka powietrzna.

                                              23 lutego w Polsce koło Pszczyny  uległ katastrofie  helikopter prywatny Bell 429.  Maszyna rozbiła się na mokradłach w odległości około 300 metrów od lotniska.   2 osoby  w przedniej części (w tym pilot) zginęło na miejscu katastrofy, kolejnych dwóch  wyszło  z wraku samodzielnie i przeżyło z poważnymi obrażeniami, ale ich stan nie jest niebezpieczny.

 

Marzec

                                              1 marca w Chinach uległ katastrofie Beechcraft B300 King Air 350i linii Beidahuang General Airlines. Samolot podczas lotu rolniczego rozbił się w dzielnicy mieszkalnej w Ji'an w Chinach. Wszystkie 5 osób  zginęło. Trzy domy zostały uszkodzone, a jeden wieśniak doznał drobnych obrażeń.

                                              2 marca w Południowym Sudanie rozbił się Let L-410 South Sudan Supreme Airlines. Samolot leciał z Pieri do Yuai. Rozbił się wkrótce po odlocie z Pieri Airstrip w Sudanie Południowym.  Zginęło wszystkich 10 na pokładzie, dwóch pilotów i ośmiu pasażerów.

                                              13 marca w Kazachstanie uległ katastrofie An-26 Straży Granicznej. Rozbił się na lotnisku w Ałmaty lecąc z Astany. Zginęły 4 osoby z  6 na pokładzie.

                                              15 marca w USA, Floryda, rozbił się Beechcraft B36TC Bonanza operatora FL Eagle Aviation Inc. Po utracie mocy silnika samolot uderzył w teren jezdni i zajęty pojazd silnikowy w pobliżu pasa startowego podczas próby powrotu do punktu startu na lotnisku North Perry w Hollywood na Florydzie. Samolot został zniszczony w wyniku uderzenia i pożaru po zderzeniu, a 3 osoby zginęły.

                                              18 marca w Wenezueli rozbił się AN-2 z 1974 roku  nieznanego przewoźnika, odniósł poważne uszkodzenie w wypadku w stanie Bolívar. Podwozie upadło i zostało uszkodzone prawe dolne skrzydło i łopatki śmigła. Nikt nie zginął, prawdopodobnie przewoził narkotyki. Wspominam, bo to był AN-2 – staroć!!!

                                              20 marca w Kenii rozbił się Cessna 208B Grand Caravan  firmy Aeronav. Rozbił się na górzystym terenie w pobliżu Marsabit w Kenii, zginęły 2 osoby. Samolot leciał na Marsabit, aby zabrać pasażerów na spotkanie pokojowe w rejonie Ileret

                                              23 marca w Rosji na lotnisku wojskowym Szajkowska wskutek pomyłki zostały uruchomione katapulty w samolocie wojskowym  Tu-22 M3. Zginęły 3 osoby, jedna ranna.

                                              27 marca w Meksyku rozbił się samolot Cessna 401 latający jako taksówka powietrzna. Leciał z Hermosillo do Tucson. Rozbił się w Hermosillo, krótko po starcie z lotniska Hermosillo. Według pierwszych doniesień samolot uderzył w przewody elektryczne, zanim się rozbił. 6 osób zginęło  4 osoby zginęły na miejscu, 2 osoby w szpitalu, a 1 osoba  została ciężko ranna.

Helikoptery

                                              4 marca w Turcji rozbił się śmigłowiec armii tureckiej Eurocopter Cougar AS 532U2. Rozbił się w nieznanych okolicznościach w Bingöl (rejony kurdyjskie). 9 osób  zginęło, a  4 zostało rannych.

                                              7 marca we Francji rozbił się prywatny helikopter Aérospatiale AS 350B Ecureuil. Rozbił się koło Touques Calvados, Normandia. Helikopter rozbił się  wkrótce po starcie z prywatnej posesji. Pilot i pasażer zginęli w katastrofie. Zmarły pasażer został zidentyfikowany jako Olivier Dassault, spadkobierca zmarłego Serge'a Dassaulta, syna Marcela Dassaulta, założyciela Dassault Aviation. Jeden z najbogatszych ludzi.

                                              18 marca w Afganistanie  rozbił się helikopter Mi-17 armii afgańskiej. Podczas lądowania został ostrzelany i rozbił się w prowincji Maidan Wardak, dystrykt Behsud. Zginęło  wszystkie 9 osób.

                                              19 marca w Chinach rozbił się Bell 206 Jet Ranger. Helikopter wycieczkowy rozbił się w morzu w pobliżu miasta Xiamen w prowincji Fujian w Chinach, w tym momencie potwierdzono  3  ofiary śmiertelne.  4 osoby nadal szukają.

                                              31 stycznia w Afganistanie rozbił się helikopter Sikorsky UH-60A Black Hawk Armii Afgańskiej. Helikopter ANA Black Hawk wylądował awaryjnie w dzielnicy Nahre Siraj po awarii technicznej. Podobno trzech pasażerów zginęło w katastrofie, a nawet inni zostali ranni. Inne raporty mówią jednak, że nikt nie został ranny w tym incydencie.

 

Kwiecień

                                              7 kwietnia w Ekwadorze rozbił się ambulans sanitarny Piper PA-31 Navajo rozbił się w płytkiej wodzie Río Salitre w pobliżu kantonu Salitre w prowincji Guayas w Ekwadorze. Samolot odleciał z lotniska Lago Agrio  i miał wylądować na międzynarodowym lotnisku José Joaquín de Olmedo Zginęli piloci i lekarze, pielęgniarka i pacjent W sumie 6 osób.

                                              18 kwietnia we Francji rozbił się Robin DR.400/140B Dauphin 4 z Aeroklubu Paryż. Samolot leciał w locie treningowym z Beauvais-Tillé do Lognes-Emerainville. Uderzył  w teren otwartego pola w nieznanych okolicznościach w pobliżu Saint-Pathus, Seine-et-Marne. Samolot został zniszczony, a cztery osoby zginęły.

                                              20 kwietnia w Brazylii rozbił się Learjet 35A Eletric Power Construção. Samolot leciał z Bela Horizone na lot testowy. Wypadł z pasa startowego po wylądowaniu na pasie 13 na lotnisku Belo Horizonte. Samolot przeleciał przez ogrodzenie, złamał się na pół. Jeden pilot zginął, dwóch innych pasażerów zostało rannych. Pas startowy 13 ma dostępną długość lądowania wynoszącą 2364 metry, po której znajduje się przystanek o długości 150 m. Samolot wypadł z przystanku i przeleciał 60 m po trawie, zanim uderzył w ogrodzenie. Kontynuował kolejne 60 metrów, zanim zatrzymał się w krzakach po prawej stronie betonowej konstrukcji dla układu anten lokalizatora.

                                              23 kwietnia w USA rozbił się Piper PA-46-310P Malibu prywatny samolot odniósł niezgłoszone uszkodzenia po zderzeniu z górzystym terenem w pobliżu Waltreak, na zachód od Danville, hrabstwo Yell, Arkansas. 4 osoby na pokładzie samolotu odniosło śmiertelne obrażenia. O godzinie 21:58:30 MST osiągnięto maksymalną wysokość 20.200 stóp n.p.m. przy prędkości względem ziemi 147 węzłów. Powstał zstępujący zakręt w prawo.

                                              26 kwietnia w RPA rozbiły się dwa samoloty Cessna 172M Skyhawk Skyhawk Aviation. Dwa samoloty rozbiły się w wyniku zderzenia w powietrzu podczas nocnego lotu szkolnego. Zginęły 2+2 osoby. Łącznie 4.

                                              28 kwietnia w USA rozbił się Beechcraft C23 Sundowner prywatny. Został zniszczony, gdy uderzył w mocno zalesiony teren wkrótce po starcie z Spencer's Airpark w Middleburg na Florydzie. Trzy osoby na pokładzie zginęły.

                                              29 kwietnia w Meksyku rozbił się Piper PA-32-260 Cherokee Six TRN Aviation LLC. Samolot leciał z Del Norte do Laredo w Teksasie w locie biznesowym. Podczas startu zderzył się z dwiema zaparkowanymi ciężarówkami w pobliżu międzynarodowego lotniska Del Norte Samolot został zniszczony przez siły zderzenia i podobno zginęło sześć osób.

Helikoptery

                                              17 kwietnia w Peru uległ katastrofie Mi-17Sh-P Sił Powietrznych Peru. Peruwiański helikopter wojskowy rozbił się w wodach Río Urubamba w pobliżu Miaria w dystrykcie Megantoni w Peru. Pięciu członków załogi zginęło w katastrofie, pięciu uratowano, a dwóch zaginęło. Śmigłowiec był zaangażowany w misję rozpoznania antynarkotykowego.

                                              23 kwietnia w Zimbabwe rozbił się wojskowy Agusta-Bell AB 412. Rozbił się w Ruwa, 22 km na południowy wschód od Harare. Wszyscy trzej pasażerowie zginęli, a także dziecko na ziemi. Helikopter opuścił Bazę Sił Powietrznych Manyame podczas lotu szkoleniowego.

                                              25 kwietnia w Kanadzie rozbił się Aerospatiale AS 350B2 Ecureuil  operatora Helikopter Great Slave. Rozbił się w pobliżu Resolute Bay w Nunavit.  Zginęło  dwóch członków załogi lotniczej i biolog przyrody.

 

Maj

                                              4 maja w Dominikanie w nieznanych okolicznościach rozbił się Gulfstream G-IV prywatny. FAA poinformowała, że odrzutowiec Gulfstream G-IV rozbił się w nieznanych okolicznościach w pobliżu Samana na Dominikanie. Zginęła 1 osoba.

                                              4 maja w USA rozbił się Markiza Mitsubishi MU-2B-60 Northshore Group LLC. Samolot leciał z Wichita w Teksasie do Destin-Fort Walton Beach, Floryda. Mitsubishi MU-2B-60 Marquise uderzył w dom w nieznanych okolicznościach w Hattiesburg w stanie Mississippi. Zginęli trzy osoby w samolocie i mieszkaniec domu. Samolot został zniszczony, a czynnikiem mogła  być pogoda.

                                              6 maja w Brazylii rozbił się Cessna 210 Centurion, prywatny. Pilot stracił kontrolę nad samolotem między Itaitubą a Novo Progresso w stanie Pará. Samolot rozbił się i eksplodował. Wszyscy trzej pasażerowie zginęli w katastrofie.

                                              14 maja w Polsce pod Częstochową lądował awaryjnie na autostradzie Tecnam P2008 JC prywatny. Obyło się bez ofiar i rannych. Samolot leciał z Wrocławia do Rzeszowa. Na pokładzie był tylko pilot.

                                              21 maja w Nigerii rozbił się Beechcraft B300 King Air 350i Sił Powietrznych Nigerii. Rozbił się w pobliżu lotniska Kaduna. Zginęli wszyscy czterej członkowie załogi i siedmiu pasażerów. Łącznie 11 osób.

                                              23 maja na Białorusi  białoruskie władze pod pretekstem alarmu bombowego zmusiły do lądowania w Mińsku zarejestrowany w Polsce samolot Ryanair Boeing-737, lecący z Aten do Wilna. Na lotnisku milicjanci aresztowali działacza opozycji i współzałożyciela kanału Nexta Romana Protasiewicza oraz jego dziewczynę, obywatelkę Rosji Sofię Sapiegę. Cała Europa grzmi, zamknięto przestrzeń powietrzną UE dla samolotów Białorusi – i słusznie.

                                              29 maja w USA rozbił się Cessna 501 Citation I/SP  prywatnego przewoźnika JL&GL Productions LP. Samolot leciał ze Smyrna w stanie Tennessee do Beach Palm na Florydzie.  Maszyna uderzyła w jezioro Percy Priest, krótko po starcie z lotniska. Samolot wystartował o godzinie 10:53 EST i rozpoczął wznoszenie się w prawo. Po osiągnięciu 2900 stóp samolot obniżył się na około 1800 stóp, po czym wzniósł się ponownie na 3000 stóp. Następnie samolot zaczął gwałtownie opadać i uderzył w wodę jeziora. Zginęło 7 osób.  Wśród ofiar jest 58-letni aktor Joe Lara, który grał w latach 90. w serialu telewizyjnym „Nowe przygody Tarzana”.

Helikoptery

                                              1 maja w Gwatemali rozbił się Bell 206B-3 JetRanger III Helicópteros Fumigadores y Corporaciones SA. Leciał z Finca el Baluarte do Gwatemala City. Został zniszczony, gdy uderzył w pole uprawne w Tiquisate. Cztery z pięciu osób na pokładzie odniosły śmiertelne obrażenia.

                                              10 maja w Chinach podczas gaszenia pożarów rozbił się Changhe Z-8AWJS  Leśnej Policji Zbrojnej. Helikopter rozbił się na jeziorze Erhai w mieście Dali w Chinach, próbując czerpać wodę i, aby oczyścić i nawodnić obszar spalony przez pożar lasu. Dwóch pilotów zginęło w katastrofie, dwóch innych członków załogi zaginęło. Zostali znalezieni później i uznani za zmarłych.

                                              19 maja w Peru rozbił się Bell UH-1H-II Super Huey Policji Peru Leciał z Mazamar do Junin w locie prywatnym? Rozbił się koło Puno, pilot nadał że będzie wykonywał awaryjne lądowanie. Dwa dni szukano wraku. Wszystkich pięciu pasażerów zginęło w katastrofie. Ich ciała oraz wrak helikoptera zlokalizowano 21 maja 2021 roku.

                                              25 maja w USA rozbił się gaśniczy  Sikorsky UH-60A Blackhawk firmy Brainerd Helicopters Inc. Rozbił się na zalesionych bagnach podczas lotu szkoleniowego w pobliżu międzynarodowego lotniska Leesburg na Florydzie. Wystąpił pożar po katastrofie. Były cztery ofiary. Wykonywał ćwiczenia zrzucania ognia, gdy utracono kontrolę nad łyżką, co spowodowało rozdzielenie sekcji wirnika.

 

Czerwiec

                                              8 czerwca w Brazylii rozbił się Cessna 310Q prywatnej firmy. Rozbił się w nieznanych okolicznościach w pobliżu Rondonópolis, Mato Grosso. Wszystkie 4 osoby  zginęła, gdy samolot eksplodował i został zniszczony.

                                              10 czerwca w Birmie rozbił się Beechcraft 1900 D Sił Powietrznych Birmy. Samolot leciał z Naypyadav do Anisakan. Rozbił się w nieznanych okolicznościach w pobliżu Pyin Oo Lwin, 1,8 km na północny zachód od lotniska Anisakan. W katastrofie zginęło dwunastu pasażerów, a czterech zostało rannych.

                                              12 czerwca we Francji rozbił się Robin HR.100/250TR prywatny. Samolot leciał z Lille do Antwerpii. Samolot rozbił się wkrótce po starcie z lotniska Lille i zapalił się. Wszystkie 3 osoby zginęły.

                                              16 czerwca  w Kongo „Demokratycznym.” Rozbił się Let L-410 Kin Avia. Samolot leciał z Bukavu do Shabunda z ładunkiem 1,6 ton. Rozbił się trzy minuty po starcie z lotniska Bukavu-Kavumu w DR Kongo. Cała trójka na pokładzie zginęła w wypadku. 

                                              19 czerwca w Rosji rozbił się Let L-410UVP  linii DOSAAF. Samolot wystartował z Tanaj ze spadochroniarzami. Został zniszczony w wypadku po starcie z lotniska Tanaj w regionie Kemerowo w Rosji. Samolot wykonywał czwarty lot tego dnia, przewożąc skoczków spadochronowych. Wstępne informacje sugerują, że silnik nr 2 uległ awarii wkrótce po starcie. Samolot uderzył w pole, gdy pilot próbował zawrócić. Zginęły 4 z 19 osób w tym dwóch pilotów.

Helikoptery

                                              6 czerwca w Afganistanie rozbił się Mi-17 Afgańskiej Armii Narodowej, rozbił się w dystrykcie Jaghato w prowincji Majdan Wardak w wyniku awarii technicznej. Były co najmniej trzy ofiary śmiertelne. 

CDN.