Powered By Blogger

środa, 19 stycznia 2022

Potężna erupcja wulkanu na Tonga

 

Schemat katastrofy wulkanicznej na Tonga (wg. Al-Jazeera)

W dniu 15.I.2022 roku na jednej z wysp archipelagu Tonga doszło do straszliwej erupcji wulkanu, który już wcześniej sprawiał poważne kłopoty w tym wyspiarskim kraju. Tym razem podwodny wulkan Tonga-Hunga Ha’apai dał o sobie znać erupcją o indeksie VEI 5.

Wcześniejsze dane o gwałtownej eksplozji wulkanicznej sugerowały, że była ona silniejsza od erupcji Mt. Pinatubo (Filipiny) 30 lat temu – jak twierdzą wulkanolodzy, a dane pozwalają ocenić tą erupcję na VEI 6.

W dniu 14.I.2022 roku rozpoczęła się erupcja tego wulkanu na południowym Oceanie Spokojnym. Znajduje się on w odległości 65 km na północ od Tongatapu – największej wyspy tego miniaturowego państwa. Erupcja ta spowodowała tsunami w Tonga, Fidżi, Amerykańskim Samoa, Vanuatu oraz wzdłuż wybrzeży Pacyfiku w Nowej Zelandii, Japonii i USA, na Rosyjskim Dalekim Wschodzie, Chile i Peru.

Kilkanaście osób pozostaje zaginionych na Fidżi, 2 osoby utonęły w Peru, 3 osoby zostały ranne przez 3-metrowe fale na amerykańskim wybrzeżu Pacyfiku, 1 osoba ranna w Japonii, jak doniesiono po tsunami.

Do tej pory zgłoszono 1 zgon w Tonga, ale w ostatnich dniach podczas lotów rozpoznawczych zaobserwowano rozległe zniszczenia.

Wydarzenie to jest prawdopodobnie największą erupcją wulkanu XXI wieku i prawdopodobnie silniejszą erupcją wulkanu od czasu legendarnej eksplozji Mt. Pinatubo na Filipinach w 1991 roku – indeks VEI 6.

 


Wygląd erupcji z ziemi...

Kolejne ostrzeżenie zostało przekazane całej Tonga wieczorem 15.I.2022 r. po kolejnej erupcji, ok. g. 15:10 TOT.

17.I.2022 r. Departament Środowiska na Fidżi potwierdził stężenie dwutlenku siarki w atmosferze. Departament wezwał społeczeństwo do zakrycia wszystkich domowych zbiorników na wodę i pozostania w domu na wypadek kwaśnego deszczu.

Według urzędnika rządowego Nowej Zelandii, w stolicy Tonga, Nukualofa, wzdłuż wybrzeża miasta dotkniętego tsunami doszło do rozległych zniszczeń.

Firma Southern Cross Cable poinformował, że erupcja mogła uszkodzić system Tonga Cable, łączący Tonga z transpacyficznym kablem Southern Cross na Fidżi.

17.I.2022 r. urzędnicy w Tonga na portalu społecznościowym napisali: Tonga potrzebuje natychmiastowej pomocy, aby zapewnić swoim obywatelom świeżą wodę pitną i żywność. Międzynarodowy Czerwony Krzyż, Ruch Czerwonego Półksiężyca i Forum Wysp Pacyfiku są przygotowane do pomocy.

Fala uderzeniowa ciśnienia powietrza pojawiła się po obu głównych erupcjach na całym świecie, z krótkotrwałymi zmianami ciśnienia powietrza od 7 hPa na wyspie Norfolk w Australii do 2-3 hPa w wielu krajach europejskich. Także w Polsce odnotowano jej przejście m.in. w obserwatoriach meteorologicznych na Kasprowym Wierchu i Ojcowie w dniu 17 stycznia, o godzinie 20:23 CET. Jak rozchodziła się fala tsunami – widzimy na filmikach.

Efekt największej erupcji wulkanu na świecie w ciągu ostatnich 30 lat powinien mieć istotny wpływ na efekt globalnego ochłodzenia w kolejnych miesiącach.

Szacunkowa siła erupcji VEI 5 powinna spowodować ochłodzenie Ziemi do kilku dziesiętnych stopni Celsjusza – erupcja osiągnęła prawie 100.000 stóp (98,425 stóp)/~30 km, a cząstki tefry już zostały wstrzelone do stratosfery.

 


...i z wysokości orbity

Stolica Tonga, Nuku’alofa, została pokryta dwucentymetrową warstwą popiołu wulkanicznego oraz pyłem. W niektórych regionach stolicy przywrócono już dostawy prądu. Lokalne połączenia telefoniczne zostały wznowione, ale komunikacja międzynarodowa nie jest możliwa.

Nabrzeże stolicy zostało poważnie zniszczone przez skały i gruz zepchnięty w głąb lądu przez tsunami. Zdjęcia satelitarne opublikowane przez Centrum Satelitarne ONZ pokazały wpływ erupcji i tsunami na maleńką wyspę Nomuka, jedną z najbliższych wulkanu Hunga-Tonga-Hunga-Ha’apai. Centrum satelitarne poinformowało, że ze 104 struktur przeanalizowanych na obszarze bez chmur, 41 struktur zidentyfikowano jako uszkodzone i prawie wszystkie zostały pokryte popiołem.

Lotnisko Tonga przewiduje, że do wtorku usunie popiół wulkaniczny z pasa startowego stolicy – podało OCHA. Władze Australii przewidują, że popiół musi zostać usunięty, zanim będzie mógł wylądować z pomocą humanitarną samolotem wojskowym C-130.

Liczba ofiar wśród ludzi pozostaje nieznana.

- W tej chwili głównym priorytetem jest dostęp do czystej wody pitnej – powiedział we wtorek minister obrony Nowej Zelandii. - ponieważ źródła wody w Tonga mogły zostać zatrute przez opad wulkaniczny.

 
Wyspa przed i po erupcji

Ekspert ds. wulkanów Ray Cas z Monash University w Australii podejrzewa, na podstawie intensywność eksplozji, że duża ilość gazu dostała się do komina wulkanicznego. - Tsunami mogło zostać wywołane przez fale uderzeniowe rozchodzące się w wodzie – skomentował w Australian Science Media Center.

- Ale bardziej prawdopodobne jest jednak głównie przez osunięcie się ziemi w podmorskiej części gmachu wulkanicznego wywołane przez wybuchową erupcję – dodał. Jeszcze inna możliwość jest taka, że szczególne położenie wulkanu tuż pod powierzchnią oceanu mogło zaostrzyć negatywne skutki tego zjawiska.

Zapis barograficzny fal uderzeniowych na Kasprowym Wierchu

Wulkan wznoszący się 1800 m n.p.m. jest prawie całkowicie zanurzony pod powierzchnią oceanu, a jedynie krawędź krateru tworzy niezamieszkaną wyspę.

- Kiedy erupcje występują głęboko w oceanie, woda zwykle tłumi ich aktywności. Kiedy dzieje się to w powietrzu, ryzyko koncentruje się na bezpośrednim obszarze – powiedział geolog z Paryża, Raphael Grandin. - Ale kiedy jest tuż pod powierzchnią, wtedy ryzyko tsunami jest największe – dodał.

- Media donoszą, że ludzie słyszeli erupcję Hunga Tonga-Hunga Ha’apai tak daleko jak Alaska, 9000 kilometrów od źródła, co – jak stwierdził Grandin - czyni ją wyjątkową. O ile wiem, ostatni wybuch, która była słyszalna z podobna odległości, towarzyszył wulkanowi Krakatoa w Indonezji w 1883 roku – jego erupcja zabiła wówczas 36 tys. osób – dodał.

Eksperci podkreślili również, że chociaż wulkan może być aktywny jeszcze przez wiele tygodni, a nawet miesięcy, wcześniejsze badania pokazują, że erupcje na taką skalę jak w sobotę prawdopodobnie występują tylko co 1000 lat. Naukowcy, którzy skomentowali to zjawisko, powiedzieli, że dowiedzą się więcej o nim, kiedy zostanie przywrócona komunikacja z narodem Pacyfiku leżącym na około 170 wyspach.

 

Moje 3 grosze

 

Mnie osobiście ta erupcja kojarzy się z erupcjami Krakarau z 1883 r. o VEI 6. Wybuch Krakatau w 1883 roku doprowadził do powstania fali tsunami o wysokości 40 m. Opłynęła ona połowę naszej planety. 2/3 wyspy zniknęło z powierzchni ziemi, zginęło prawie ok. 40 tys. ludzi, choć nie istnieją żadne dokładne dane. Ocenia się, że erupcja miała siłę ok. 200 Mt, a gazy uwolnione w jej wyniku sprawiły, że przez 3 lata słońce miało zielonkawą barwę i nie tylko, bo zachody słońca miały piękną, czerwoną barwę, co uwieczniono na obrazach i rysunkach z epoki. Pył pokrył 70% powierzchni Ziemi, a fala sejsmiczna obiegła ją 7 razy. Eksplozja wyrzuciła ogółem 46 km³ pylistej tefry do stratosfery. Fala uderzeniowa wybuchu obiegła trzykrotnie kulę ziemską i odnotowano ją na całym świecie.

Drugim podobnym wydarzeniem była erupcja i wybuch wulkanu Nova Rupta z grupy Mt. Katmai na Alasce w 1012 roku, o indeksie VEI 6. W jej wyniku powstała Dolina Dziesięciu Tysięcy Dymów. Była to największa eksplozja wulkaniczna w XX wieku. Nie jest ona tak znana jak erupcja i eksplozja Krakatau, bowiem wydarzyła się w słabo zaludnionym regionie globu i nie było ofiar w ludziach.

Erupcja ta przypomina mi także wybuch wulkanu Santorini na Morzu Egejskim, który miał miejsce w roku 1613 p.n.e. Wybuch ten wyrzucił ok. 60 km³ tefry w stratosferę. Wybuch ten oszacowano na dwukrotnie silniejszy od erupcji Krakatau z 1883 roku, ale przypisano mu indeks VEI 6. Po tej erupcji, podobnie jak w obu cytowanych powyżej przypadkach – część wyspy wyleciała w powietrze, jak Wyspa Lincolna z powieści Juliusza Verne’a. Podejrzewam, że właśnie Verne wziął pomysł zagłady Wyspy Lincolna z katastrofy wulkanu Rakata-Krakatau…   

 

Źródła:

·        https://mkweather.com/tongas-violent-volcanic-eruption.../

·        https://podroze.radiozet.pl/News/Wybuchl-wulkan-Krakatau-w-Indonezji-To-jeden-z-najbardziej-niebezpiecznych-obiektow-tego-typu

·        Wikipedia

·        https://krolowasuperstarblog.wordpress.com/2022/01/18/rozlegle-zniszczenia-w-dotknietych-tsunami-wyspach-tonga/#more-181913

·        https://krolowasuperstarblog.wordpress.com/2022/01/18/naukowcy-fale-uderzeniowe-i-osuwiska-mogly-spowodowac-rzadkie-wulkaniczne-tsunami/#more-181860

 

Opracował - ©R.K.F. Leśniakiewicz