Powered By Blogger

sobota, 14 maja 2022

Amunicja z anulowanego „Railguna” zmierzy się z pociskami o płaskim torze lotu


 

Stanislav Mihulka

 

Siły Powietrzne USA chcą w najbliższej przyszłości zbudować i przetestować prototyp nowego działa samobieżnego. Powinien być w stanie zestrzelić pociski o płaskim torze lotu. Czyniąc to, użyje amunicji pierwotnie przeznaczonej do elektromagnetycznego działa kolejowego Railgun w wersji rosyjskiej Rel’sotron.

 

Minęło około roku, odkąd US Navy anulowała projekt działa szynowego z wielu powodów. Szkoda jest tego działa elektromagnetycznego, ale po dokręceniu technologii pozostały elementy, które wciąż mogą stać się bardzo przydatne. Jednym z nich jest amunicja do tego działa.

 

Koniec gry? Rozwój amerykańskiego działa kolejowego się praktycznie zatrzymał

 

USAF chcą w niedalekiej przyszłości zbudować i przetestować prototypowe działo samobieżne, które będzie w stanie zestrzeliwać pociski wroga o płaskiej trajektorii. Powinien użyć amunicji do Railguna.

Podstawową rolą tego działa będzie prawdopodobnie ochrona baz USA za granicą. Ale pojawiają się już inne zastosowania, w tym ochrona krytycznych celów wojskowych i cywilnych w Stanach Zjednoczonych. W związku z rosyjską inwazją na Ukrainę ryzyko rakiet latających płasko, przed którymi trudno się bronić, jest oczywiste.

USAF nazwały ten system Hypervelocity Ground Weapon System (HGWS) i żądają około 89 milionów dolarów na jego opracowanie w 2023 roku. Jednym z podstawowych wymagań jest to, aby to działo samobieżne mogło być transportowane konwencjonalnymi samolotami transportowymi Lockheed C-130 Hercules.

Dostępnych jest niewiele informacji. Podstawowe cechy działa samobieżnego są niemal identyczne z koncepcją zaawansowanego wielodomenowego działa artyleryjskiego (MDAC), wprowadzonego w zeszłym roku przez twórców Laboratorium Badawczego Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych (AFRL).

 

System artyleryjski z armatą dużego kalibru

 

Zgodnie z tą koncepcją ma to być system artyleryjski na podwoziu 6x6, który będzie wyposażony w działo dużego kalibru. System powinien mieć stosunkowo dużą szybkostrzelność, a pociski powinny opuszczać lufę z bardzo dużą szybkością.

Armia amerykańska pracuje nad armatą zdolną do strzelania z Pragi do Barcelony czy Stambułu. Według komentatorów konstrukcja HGWS jest zasadniczo podobna do haubic samobieżnych 155 mm, które są wyposażone w półautomatyczne systemy ładowania i dzięki temu mogą strzelać w krótkich odstępach czasu.

Na przykład nordyckie działo samobieżne Archer Artillery System, używane przez armię szwedzką. Według producenta Archer może dotrzeć we wskazane miejsce, wystrzelić 4 pociski i ponownie wyruszyć w 74 sekundy. Jednocześnie posiada magazynek na 21 pocisków.

Zdaniem komentatorów zastosowanie amunicji z Railgun, czyli pocisków HVP (Hypervelocity projectile) ma sens. Może pojawić się system obrony przeciwrakietowej o płaskim torze, jeden strzał byłby tańszy niż tradycyjna obrona przeciwrakietowa klasy ziemia-powietrze.

 

Stany Zjednoczone opracowują armatę ultradalekiego zasięgu. Czy nastąpi renesans pancerników?

 

Jeśli nowy system ma podobny magazynek pocisków jak Archer, to przewyższy zwykłą obronę przeciwrakietową pod względem liczby strzałów na jeden gotowy system.

 

Zob. także:

·        https://wszechocean.blogspot.com/2011/07/dem-bron-xxi-wieku.html

·        https://wszechocean.blogspot.com/2019/06/projekt-harp-artyleryjska-bron-asat.html

·        https://wszechocean.blogspot.com/2015/03/gdzies-w-srodku-trojkata-6.html (fragment powieści)

 

Źródło: https://www.msn.com/cs-cz/zpravy/v%C4%9Bda-a-technika/munice-ze-zru%C5%A1en%C3%A9ho-railgunu-se-postav%C3%AD-st%C5%99el%C3%A1m-s-plochou-dr%C3%A1hou-letu/ar-AAX6hbU?cvid=4a1ffa653b6142af94d90ffe04cd81ca

Przekład z czeskiego - ©R.K.F. Sas-Leśniakiewicz