Powered By Blogger

sobota, 23 czerwca 2018

22 ofiary chłopca z laską (2)
Marionetka


Przez długi czas uczeni nie mogli dociec całego szeregu faktów związanych z tym grobowcem. Im przede wszystkim brakowało współczesnej technologii. Tym niemniej sukcesem dla archeologów było wydobycie na światło dzienne ponad 2000 artefaktów i unikalnych przedmiotów. Ale po kolei.

Przede wszystkim poza artefaktami, w grobowcu nie znaleziono żadnego napisu na temat pochodzenia Tutenchamona. Jednakże bogactwo trzech sarkofagów, które tak jak w „matrioszce” ukryta była mumia i starannie wykonana słynna złota maska – mówią o tym, że był to nie byle kto. Wcześniej uczeni uważali, że Tutenchamon albo w ogóle nie istniał, albo był marionetką w rękach interregentów na styku dwóch dynastii – XVIII i XIX.

W rzeczywistości wstąpił on na tron w wieku 9-10 lat i przez długi czas znajdował się pod opieką wielmożów: głównodowodzącego siłami zbrojnymi Egiptu – generała Horemheba i wezyra Aje (Eje). Jak wiadomo, oni byli regentami jeszcze za czasów ustępującego faraona Echnatona vel Amenhotepa IV alias Amenophisa IV.[1] Przeniósł on stolicę Egiptu do nowo wybudowanego miasta Achetaton[2] i postanowił zamienić kulty mnóstwa egipskich bogów[3] w kult tylko jednego – świetlistego Atona – boga-słońce. Echnaton jest jeszcze znany z tego, że jego żoną była Nefretete – uznawana za klasyczny przykład kobiecego piękna Starożytności.

Jednakże jeszcze współcześni mu Egipcjanie nazwali go odszczepieńcem, heretykiem. Pamięć o nim była zamazywana przez setki lat, a nawet jego stolicę oddano pustyni i opuszczeniu. Ale kiedy samego faraona trudno było wykreślić z pamięci, to jego najbliżsi następcy okazali się ukryci za kurtyną tajemnicy. Wiadomo, że Echnaton rządził do około 1332 roku p.n.e. Jeszcze za jego życia był koronowany już to jego syn, już to młodszy brat Smenkar vel Semenechkare, o którym mało co wiadomo. Tutenchamon wstąpił na tron w 1332 roku p.n.e. W czasie długich sporów na początku XX wieku, uczeni uznali go za syna Smenkara.

Młodego faraona ożeniono z jego siostrą Anchesenamon, co dla staroegipskiej tradycji było zgodne z porządkiem rzeczy. Potem jego mentorzy zdecydowali odsunąć swego podopiecznego od religijnych (i politycznych) reform swego ojca i przywrócić stolicę państwa w Tebach. Ale długo rządzić Tutenchamonowi nie pozwolili. Kiedy faraon przez 10 lat dostatecznie dojrzał do tego, by rządzić samodzielnie i samodzielnie uprawiać politykę, wycwanieni dworzanie go wyeliminowali i podzielili się władzą. Albo – wedle innej wersji – Tutenchamon umarł sam, bo był słabego zdrowia.

Historia stała się piękna i w pełni w duchu poglądów egiptologów z początków XX wieku – szczególnie, że podobne zdarzenia miały miejsce w historii Egiptu przed i po Tutenchamonie.


Historia choroby


Jednakże nauka nie stoi w miejscu. Na pomoc historykom i archeologom przyszli specjaliści od badań radiowęglowych i genetycy. Poza tym nagromadziło się wiele materiałów – odkryto ponad pół setki grobowców. Niestety, wiele z nich było rozgrabionych jeszcze w Starożytności, ale niektóre mumie zachowały się w dobrym stanie – najwidoczniej sarkofagów hieny cmentarne bały się ruszyć.

W zasadzie egiptologom był znany fakt, że faraonowie, by „uchronić czystość królewskiej krwi” brali za żony tylko kobiety z najbliższej rodziny. Były one „głównymi żonami” w królewskim haremie, a władzę przekazywano tylko w linii męskiej. Przez długi czas uważano, że ożenek z rodzeństwem nosiła ceremonialny charakter, tak jak królowym przysługiwała szczególna rola w religijnych i państwowych rytuałach. Następców faraonom rodziły „młodsze żony”, czyli właściwie nałożnice.[4]

Ale badania genetyczne wykazały, że Tutenchamon urodził się ze związku Echnatona z rodzoną siostrą – najprawdopodobniej Baketaton vel Baketamon. Problem w tym, że Nefertiti (ukochana, ale nie „główna” żona, siostra królewskiego wezyra Aje) rodziła faraonowi tylko córki, a on potrzebował następcy! Porównanie materiału genetycznego innych mumii wykazało, że sam Echnaton pojawił się na świecie w wyniku związku jego ojca Amenhotepa III ze swoją siostrą.

W rzeczywistości, nie mieszanie krwi praktykowane z pokolenia na pokolenie nie mogło przejść niezauważone. Już po zwłokach Echnatona widać, że cierpiał on na cały szereg chorób genetycznych – w pierwszym rzędzie na Syndrom Marfana (MFS). Wydłużenie palców, kruchość kości, budowa ciała podobna do kobiecej w efekcie naruszenia produkcji niektórych hormonów – to są objawy zewnętrzne. Echnaton najwidoczniej cierpiał na lekką formę tej choroby i żył dostatecznie długo i aktywnie.

Natomiast Tutenchamon cierpiał już na ostrą formę tej choroby. Rekonstrukcja szkieletu i całej postaci wykazały, że: stan zdrowia tego młodego człowieka pozostawiał sobie wiele do życzenia. Miał on rozszczep podniebienia, długie, wystające do przodu zęby, szerokie biodra, wielki brzuch, przerośnięte gruczoły mleczne oraz ciężka forma skoliozy.

Na dodatek cierpiał on na zapalenie i odklejenie siatkówki, co w wieku lat 18 mogło go doprowadzić do całkowitej ślepoty. Na dodatek lewa stopa młodego faraona miała wrodzony defekt – obumieranie tkanki kostnej, tak że nie mógł on chodzić samodzielnie. W grobowcu znaleziono 130 lasek i szczudeł, którymi on się posługiwał w czasie chodzenia.

Na dodatek uczeni odkryli, że Tutenchamon „otrzymał przy okazji” pasożyty wywołujące najcięższą ze znanych formę malarii. Tak więc ona synergicznie wraz ze złamaniem biodra, którego ślady znaleziono w mumii – przyczyniła się do rychłej śmierci 19-letniego faraona. Obie jego córki, które miał ze swą siostrą, urodziły się martwe i ich mumie znaleziono w grobowcu Tutenchamona. I właśnie na nich zakończyła się XVIII Dynastia, do czego walnie przyczyniła się praktyka nie mieszania krwi.Twarz „kaukaskiego typu”


Przez długi czas Tutenchamon był znany tylko z tego, że jego grobowiec dotrwał do naszych czasów w stanie nienaruszonym. Np. znane są szeroko słowa jego odkrywcy Howarda Cartera:
- Przy tym stanie naszej wiedzy możemy z przekonaniem powiedzieć tylko jedno: jedynym osiągnięciem jego życia było to, że umarł i został pochowany.

Jednakże całkiem niedawno, nowe i interesujące dane otrzymali uczeni ze Szwajcarii i UK, którzy porównali genom Tutenchamona z genomem ludzi z XXI wieku. Porównywano DNA według tzw. haplogrup czyli pewnymi charakterystycznymi fragmentami łańcucha przekazywanymi w niemal niezmienionym kształcie z pokolenia na pokolenie. W naszych czasach zgromadzono tak bogaty materiał, że kod haplogrupy można używać jako podpisu w dowodzie osobistym czy paszporcie. Pokazuje on od razu, w jakim obszarze naszej planety mamy najwięcej ziomków.

Tutenchamon jak się okazuje, jest nosicielem haplogrupy R1b1a2. Dzisiaj nosi ją prawie 70% mężczyzn w Hiszpanii, Portugalii, Południowej Francji. W reszcie Europy Zachodniej niemal połowa, zaś w samym Egipcie zaledwie grupę R1b1a2 reprezentuje zaledwie 1% mężczyzn!

Natomiast 3,5 tysiąca lat temu, kiedy przodkowie Tutenchamona i on sam rządzili Egiptem, ta haplogrupa była przede wszystkim reprezentowana na… Kaukazie, a w Afryce Północnej nie powinno jej w ogóle być! A do Zachodniej Europy jej nosiciele dostali się na początku naszej ery. Tak więc uczonym przyjdzie jeszcze zdrowo połamać głowę nad tym, w jaki sposób na egipskim tronie znalazła się dynastia uchodźców z Kaukazu, która tak zaciekle broniła zasady „czystości krwi”?


Źródło – „Tajny XX wieka” nr 1-2/2018, ss. 20-21
Przekład z rosyjskiego - ©R.K.F. Leśniakiewicz                      [1] Jego dzieje opisał fiński pisarz Mika Waltari w powieści „Egipcjanin Sinuhe” i Georgij Gulia w powieści „Echaton – władca Egiptu”.
[2] Dzisiaj Tell-el-Amarna.
[3] Współczesne wyliczenia mówią nawet o 600 głównych i lokalnych bóstwach w Starożytnym Egipcie.
[4] Doskonale to pokazano w tureckim serialu „Wspaniałe stulecie” (2011-2014) reż. Yağmur Taylan i Durul Taylan.