Powered By Blogger

piątek, 1 czerwca 2018

Dowód na istnienie tajemniczej 9-tej Planety


Hipotetyczny wygląd Dziewiątej Planety w wizji artysty

Caitlin Doherty


Dowód na istnienie Dziewiątej Planety mógłby zostać odkryty przez naukowców w wielkich poszukiwaniach naukowych. Być może istnieje inna planeta w naszym Układzie Słonecznym, uczeni doszli do takiego wniosku w toku dyskusji na temat istnienia hipotetycznej Dziewiątej Planety. Badacze mówią, że odległy skalisty obiekt może być zepchnięty ze swej orbity siłami grawitacji innej, masywnej planety. 9-ta Planeta była po raz pierwszy rozpatrywana, kiedy to grupa lodowych obiektów przy dalekiej krawędzi Układu Słonecznego zostało zachwianych na swych orbitach. To zasugerowało, że ich ruch został zakłócony przez grawitacyjny wpływ nieznanej planety.  

Aktualnie grupa uczonych sądzi, że odnaleźli oni odległy obiekt, który mógłby być tak duży jak karłowata planeta, ale ma zupełnie odmienną orbitę niż większość pozostałych obiektów Układu Słonecznego. Kiedy uczeni stworzyli symulację Układu Słonecznego zawierającą wszystkie znane planety, nie byli w stanie wyjaśnić niezwykłych parametrów orbit. Ale kiedy dodali do tego Dziewiątą Planetę ze wszystkimi parametrami orbity przewidywanymi przez badaczy, to orbity znalazły się na swoim miejscu i wreszcie pasowały do siebie. Uczeni poszukiwali planetarnego obiektu poza Plutonem od kilku lat, ale to posunęło ich bliżej niż zazwyczaj, w kierunku udowodnienia jego istnienia.

 Dziwne usytuowanie orbit niektórych asteroid z Pasa Kuipera może być spowodowane obecnością nieznanej 9-tej Planety...
 Schemat Układu Słonecznego (skala nie zachowana) z Dziewiątą Planetą
Droga Mleczna - gdzieś na jej peryferiach znajduje się nasz Układ Słoneczny

Prof. David Gerdes – astronom z Uniwersytetu Michigan i współautor artykułu powiedział, że mamy teraz coraz bardziej konkretne dowody na istnienie jeszcze jednej planety w Układzie Słonecznym.
- Nie mamy dowodów na istnienie Planety 9. Ale mógłbym powiedzieć, że istnienie tego rodzaju obiektu wzmacnia kwestię istnienia Planety Dziewiątej.
Astrofizyk, który usiłuje znaleźć 9-tą Planetę mówi, że wiara w nieistnienie tego ciała niebieskiego „stwarza więcej problemów, niż jesteśmy w stanie rozwiązać”.

Dr Konstantin Batygin powiedział – Istnieje obecnie pięć różnych linii dowodów obserwacyjnych prowadzących do istnienia Dziewiątej Planety. Jeżeli usuniemy to wytłumaczenie że wyimaginowana 9-ta Planeta nie istnieje, to stworzymy sobie więcej problemów niż jesteśmy w stanie rozwiązać. Nagle masz pięć różnych zagadek i musisz stworzyć pięć dodatkowych teorii by je rozwiązać.

Dziewiąta Planeta jak na razie nie została odkryta, ale jest wielu uczonych, którzy tkwią przy teleskopach by udowodnić jej istnienie.            


Przekład z angielskiego - ©R.K.F. Leśniakiewicz