Powered By Blogger

niedziela, 27 czerwca 2021

Rozpad międzygwiezdnego „gościa”?

 

Początek rozpadu międzygwiezdnego obiektu 2I/Borisov sfotografowany przez HST


Stanislav Mihulka

 

Międzygwiezdna kometa 2I/Borisow się rozpada?

Niedawne przybliżenie się do Słońca najprawdopodobniej stało się przyczyną rozpadu międzygwiezdnej komety 2I/Borisow. Świadczą o tym obserwacje z Teleskopu Kosmicznego Hubble’a (HST).

Kometa 2I/Borisow, która niedawno stała się drugim znanym „gościem” z kosmosu, który odwiedził Układ Słoneczny, może wkrótce zniknąć. Obserwacje z początku marca pokazują, że kometa prawdopodobnie się rozpada. Potwierdzają to zupełnie nowe obserwacje z końca marca, wykonane przez HST.

Od 4 do 12 marca polski projekt naziemny OGLE (Optical Gravitational Lensing Experiment) zaobserwował dwa niezależne pojaśnienia komety Borysowa, które odpowiadają rozpadowi jądra komety. Następnie inny zespół ekspertów skupił się na komecie i obserwował ją za pomocą HST. Na zdjęciach z 23 marca na komecie nie było nic, co wskazywałoby na zmiany w jej strukturze.

 

Pierwsze znamiona rozpadu

 

Jednak obserwacje z 28 i 30 marca uchwyciły oznaki prawdopodobnego rozpadu komety Borysowa. Widać, że zmienia się kształt jądra komety, co odpowiada takiemu rozpadowi. HST prowadzi obecnie dalsze obserwacje i wkrótce możemy poznać więcej szczegółów na temat losu tej niezwykłej komety.

Międzygwiezdna kometa Borysow przeleciała wokół Słońca w grudniu ubiegłego roku. Wydaje się, że takie podejście może być dla niej fatalne. Teraz, gdy kometa opuszcza Układ Słoneczny, może się rozpaść, zanim będzie mogła polecieć w przestrzeń międzygwiezdną. Ale dla astronomów z pewnością nie jest to powód do smutku. Teraz mają szansę zdobyć cenne informacje o składzie komety Borysowa i porównać ją z kometami w Układzie Słonecznym.


Moje 3 grosze

 

Ciekawym jest fakt, że mniej więcej od tego czasu HST zaczął szwankować, a od dnia 16.VI.2021 r. przestał w ogóle reagować na polecenia z Ziemi. Dziwnie to pasuje do poprzedniej informacji na temat przelotu obiektu 1I/’Oumuamua, który mógł zaktywizować czujniki rozstawione na Ziemi i obiektach Układu Słonecznego przez UAP/UFO operujące w Układzie. Być może jedno z takich właśnie urządzeń wyłączyło HST, zaś sam rozpad 2I/Borisov jest tylko częścią jakiegoś szeroko zakrojonego programu realizowanego przez Obcych na naszej planecie. Oczywiście jest to tylko hipoteza i nic nadto.

Rzecz jasna nie ma niczego lepszego do prowadzenia międzygwiezdnych działań rozpoznawczych jak kosmolot zamaskowany jako kometa czy asteroida i mieści się w sześciopunktowym programie kontaktu jako rozpoznanie niejawne.  Możemy wkrótce spodziewać się kolejnego pasażu podobnej „komety” czy „asteroidy” z otwartej przestrzeni międzygwiezdnej. To byłby swego rodzaju znak, że jesteśmy w polu czyichś zainteresowań. Kiedy to będzie? Nie wiem i trudno mi to określić. Nie zapominajmy, że wobec ogromu odległości w Kosmosie jesteśmy pyłkami, a nasz czas to ułamek ułamka promila sekundy w skali czasu kosmicznego…

 

Źródło – 100+1 - https://www.stoplusjednicka.cz/konec-vesmirneho-navstevnika-mezihvezdna-kometa-borisov-se-rozpada

Przekład z czeskiego - ©R.K.F. Leśniakiewicz