Powered By Blogger

środa, 15 września 2021

Supertsunami: roje wstrząsów pod Cumbre Vieja

 

Rój wstrząsów podziemnych na wyspie La Palma de Canaria we wrześniu 2021 r.

Marzena Rabczewska na swym blogu zamieściła niepokojącą wiadomość odnośnie zagrożenia erupcją wulkanu Cumbre Vieja na wyspie La Palma de Canaria, która może być zagrożeniem dla wszystkich miast na wybrzeżach Atlantyku. Pisze ona:

 

Pojawiły się oznaki przebudzenia wulkanu na Kanarach. Czy mamy się czego obawiać?

Jego erupcja może skończyć się wygenerowaniem wielkiej fali tsunami.

Władze Wysp Kanaryjskich uruchomił specjalny plan ochrony ludności z Uwagi na Zagrożenia Wulkaniczne (PEVOLCA) na obszarze Cumbre Vieja (La Palma) ze względu na obserwowany gwałtowny wzrost aktywności sejsmicznej ]w ostatnich dniach. Naukowcy biją na alarm, że wulkan – jeśli przebudzi się ze snu – może się zawalić i doprowadzić do wielkiej katastrofy w obrębie Basenu Atlantyku.

Jak donosi hiszpańskie Ministerstwo Administracji Publicznej, Sprawiedliwości i Bezpieczeństwa, decyzję o wdrożeniu planu przyjął Komitet Naukowy PEVOLCA zwołany w poniedziałek w celu oceny sytuacji. Plan w szczególności został aktywowany dla Fuencaliente, Los Llanos de Aridane, El Paso i Mazo, gdzie obowiązuje pierwszy w trzystopniowej skali stopień zagrożenia.

Urzędnicy ostrzegają, że najwyższy od trzydziestu lat poziom izotopu helu-3 w grzbiecie wulkanicznym może okazać się detonatorem.

Cumbre Vieja, co po hiszpańsku oznacza Stary Szczyt jest aktywnym, ale uśpionym grzbietem wulkanicznym wznoszącym się na wulkanicznej wyspie La Palma na Wyspach Kanaryjskich. Wulkan dwukrotnie wybuchł w XX wieku – w 1949 i ponownie w 1971.

Eksperci na razie uspokajają, że szansa na erupcję jest niewielka, choć mimo wszystko nie można tego wykluczyć. Nemesio Perez, dyrektor Instytutu Wulkanologii Wysp Kanaryjskich (INVOLCAN), uspokoił w poniedziałek mieszkańców i wczasowiczów, że na razie nie ma zagrożenia. „W 80 procentach przypadków procesy te pozostają głęboko pod ziemią i nie powodują erupcji wulkanu” – czytamy w oświadczeniu. „Przechodzimy od sytuacji normalnej do czujności (…). Dostrzegamy zmiany aktywności sejsmicznej i zalecamy ludności zwrócenie uwagi na informacje wydawane przez władze” – dodał.

Pan Perez podał również trzy czynniki, które odegrały rolę o podjęciu decyzji o podniesieniu alarmu – wzrost liczby wstrząsów, które występują bliżej powierzchni ziemi, średnio na głębokości 11 kilometrów. „W ciągu ostatnich kilku lat w obrębie wulkanu Cumbre Vieja odnotowano 10 rojów trzęsień ziemi, jednym z nich jest rój, który rozpoczął się w sobotę. Nie ma wątpliwości, że obecny rój świadczy o znacznej zmiany w aktywności” – informuje INVOLCAN.

Żółty alarm nie oznacza wzrostu ryzyka dla lokalnej ludności, ale mobilizuje władze do wzrostu poziomów nadzoru oraz lepszego monitorowania aktywności wulkanicznej i trzęsień ziemi.

Aktywność sejsmiczna na południu wyspy La Palma jest, z przerwami „anomalna”, od 2017 r., a w ciągu minionego roku zarejestrowano ram aż osiem rojów trzęsień ziemi.

Naukowcy ostrzegają, że La Palma jest zagrożona katastrofalnym osunięciem ziemi, które może wyzwolić nawet stumetrową falę tsunami na Atlantyku.

W artykule badawczym z 2001 roku stwierdzono, że zmiana aktywności wulkanu Cumbre Vieja i jego pęknięcie, które powstało podczas erupcji z 1949 roku, może być preludium do gigantycznego osuwiska.

Autorzy Steven N. Ward i Simon Day oszacowali, że taki upadek może spowodować tsunami na całym północnym Atlantyku i poważnie uderzyć w kraje tak odległe, jak Ameryka Północna.

 

Tymczasem w Internecie pojawiły się jeszcze groźniejsze informacje:

 

Rój trzęsień ziemi

 

Hiszpania: Wstrząsy sejsmiczne na Wyspach Kanaryjskich.

Ostatniej doby w rejonie Wysp Kanaryjskich odnotowano kilkaset wstrząsów sejsmicznych, które dochodziły do magnitudy 4. Najwięcej wstrząsów wystąpiło na wyspie Palma - poinformował Hiszpański Instytut Geograficzny.

Władze IGN podały, że najsilniejsze wstrząsy wystąpiły w gminie El Paso, usytuowanej na wyspie Palma. Dotychczas nie potwierdzono tam żadnych ofiar, ani zniszczeń.

Eksperci z Kanaryjskiego Instytutu Wulkanologii (Involcan) wskazują, że na archipelagu w ostatnich dniach notowano niewielkie, choć liczne wstrząsy. Przypuszczają, że ruchy ziemi mają związek ze zwiększeniem aktywności wulkanu Cumbre Vieja. W jego rejonie od soboty zanotowano ponad 400 wstrząsów.

W obecnym roku zaobserwowano znaczący wzrost aktywności sejsmicznej również w regionie Andaluzji, na południu Hiszpanii. Tylko w styczniu i sierpniu zanotowano w okolicach miast Grenada i Malaga tysiące wstrząsów. Najsilniejsze przekroczyły magnitudę 4.

Wstrząsy powtórzyły się w tym regionie Hiszpanii 28 sierpnia. W ciągu zaledwie kilku godzin ziemia zadrżała w południowej części Andaluzji ponad 50 razy. Najsilniejszy wstrząs miał magnitudę ponad 4,9.

 


Moje 3 grosze


Uczeni już od dawna ostrzegają Ludzkość przed możliwością katastrofalnego supertsunami, którego źródłami są wyspy La Palma i Hawai’i. Pisałem o tym na tym blogu i w „Nieznanym Świecie”:

·        https://wszechocean.blogspot.com/2015/05/apokalipsa-zacznie-sie-w-ameryce.html

·        https://wszechocean.blogspot.com/2011/10/finis-america.html

·        https://wszechocean.blogspot.com/2021/02/budzi-sie-cumbre-vieja.html

·        https://wszechocean.blogspot.com/2014/05/czekajac-na-superkatastrofe.html

Ale jak widać, świat się tym nie przejmuje i będzie jak zawsze – ludzie zaczną się przejmować, jak nieszczęście już się zdarzy… A zdarzy się, bo już się zdarzało więc zdarzyć się musi, bo takie są prawa fizyki.

W tym kontekście bardzo niepokoją trzęsienia ziemi na południu Hiszpanii, czyżby Europa zaczęła pękać pod naciskiem Płyty Afrykańskiej? Tam znajduje się grzbiet oceaniczny prowadzący od Gibraltaru do środka Atlantyku, a w drugą stronę aż do Pakistanu i Afganistanu przez całe Morze Śródziemne… Na wszelkie sposoby nie wygląda to dobrze.  

 

Źródła:

·        www.express.co.uk

·        https://krolowasuperstarblog.wordpress.com/2021/02/05/aktywnosc-sejsmiczna-wokol-niebezpiecznego-wulkanu-na-kanarach-jego-erupcja-grozi-wielka-katastrofa/comment-page-1/#comment-157137

·        https://wydarzenia.interia.pl/swiat/news-hiszpania-wstrzasy-sejsmiczne-na-wyspach-kanaryjskich,nId,5481901?fbclid=IwAR3aDi0lBQN_ywFovSV2dNUGmijEXYNChrNc5yw2viuRty6SYGd5uXZyp0k#utm_source=fb&utm_medium=fb_share&utm_campaign=fb_share&iwa_source=fb_share