Powered By Blogger

piątek, 11 listopada 2022

Pwdre ser w Karkonoszach

 


Ostatnio na łamach mediów elektronicznych pojawił się temat tajemniczej galaretki znalezionej w Karkonoszach w okolicach Karpacza. Jak na razie nikt nie podał jakiegoś sensownego rozwiązania tej zagadki, więc pojawiło się całe pole hipotez. A oto opis wydarzeń:

 

Galaretki z kosmosu? „Nie są to grzyby ani żadne inne znane organizmy”

 

Karkonoski Park Narodowy (KPN) opublikował w mediach społecznościowych ciekawe zdjęcia przedstawiające coś, co na pierwszy rzut oka przypomina galaretkę. Jak się okazuje, wciąż nie ma 100 proc. pewności, skąd pochodzi ta zaskakująca substancja.

Jak zauważają pracownicy KPN, substancja - którą udało się sfotografować również w Karkonoszach - została jakiś czas temu okrzyknięta przez media galaretką z kosmosu, co miało akcentować jej zupełnie obce pochodzenie. Wszak warto podkreślić, że nie jest to ani grzyb, ani żaden inny żywy organizm. Co ciekawe, pierwsze wzmianki o niej pojawiły się już w XVI wieku - nawet wierzono, iż spada z nieba wraz z meteorami.

 

Zagadkowa galaretka z lasu

 

W 2015 roku duńska badaczka - Marie Roland - opisała, że jest to żabi lub ropuszy skrzek. Skąd wziąłby się w lesie i miał postać galaretki? Zdaniem ekspertki został on wydalony przez drapieżniki - np. ptaki - po upolowaniu i zjedzeniu płazów. Niezłożony jeszcze skrzek napęczniał w ich żołądkach, a później został zwrócony.

- Można spróbować to wyjaśnić, że drapieżnik w tym miejscu zwracał skrzek i dlatego jest go tyle. Ale nikt chyba nie nagrał - ani nie udokumentował w inny sposób takiego procesu - by np. jastrząb czy lis zwracał skrzek - wyjaśniają pracownicy KPN w jednym z komentarzy pod zdjęciami.

 

Płazy albo... ślimaki

 

Jak informuje Karkonoski Park Narodowy, pojawiały się również głosy, że dziwna galaretka to jakaś wydzielina ślimaków. Trudno uznać sprawę za wyjaśnioną - podsumowano wpis wzbogacony zdjęciami z okolic Karpacza.

Niektórzy internauci byli zaskoczeni tym, iż nadal nie wiadomo, czym jest galaretowata substancja, W jednym z komentarzy pracownicy parku wyjaśnili, że była ona badana przez naukowców, ale nie wyjaśniło to jej pochodzenia. Skład był badany już przez biologów. I niewiele na razie to dało. Na całym świecie... Są tam pojedyncze komórki, ale raczej jako zanieczyszczenia - czytamy.

 

I dalej…

 

Galaretki z kosmosu

 

Tak określa się te dziwne galaretki. Nawet na Wikipedii możemy znaleźć hasło „Gwiezdna galaretka”. Według legend ma ona osadzać się na Ziemi w czasie deszczu meteorytów. Inną teorię przedstawił Karkonoski Park Narodowy na swoim koncie na Facebooku.

Nie są to grzyby ani żadne inne znane organizmy. W 2015 roku duńska badaczka Marie Roland opisała, że jest to żabi lub ropuszy skrzek, który został wydalony przez drapieżniki, np. ptaki, po upolowaniu i zjedzeniu płazów. Niezłożony jeszcze skrzek napęczniał w żołądkach drapieżników, które go zwróciły. Skrzek normalnie pęcznieje w kontakcie z wodą, chroniąc złożone przez płazy jaja. Są też hipotezy, że to jakieś wydzieliny ślimaków. Trudno uznać sprawę za wyjaśnioną - czytamy przy wpisie ze zdjęciami.

 


Internauci jednak nie są zadowoleni z takiego tłumaczenia.

W dobie lotów w kosmos nie wierzę że nie ma możliwości zbadania tej materii… kwestia kosztów... a nie podawanie linków z gościem który w domu sobie pod mikroskopem ,,bada” ... i to być miarodajna ocena? To jest niepoważne - skomentowała jedna z internautek.

 

W zeszłym roku zdjęcia podobnych galaretek opublikowano na kanale „Grzyby w Nowej Hucie”. Autor znalazł je w nowohuckim Lesie Mogilskim i uznał, że jest to kisielnica przezroczysta, grzyb, który czasami rośnie na gnijących drzewach. Jednak po jakimś czasie sam znalazł odpowiedź, którą również była teoria o niestrawionym żabim skrzeku.

- Substancja podobna do galaretki pojawia się, gdy drapieżne ptaki, takie jak myszołowy lub krogulce, pożerają żabi skrzek, czyli zapłodnione jaja otoczone warstwą śluzu, który pod wpływem wilgoci pęcznieje, by chronić je przed nadmiernym kontaktem z wodą. To samo jednak dzieje się ze śluzem, gdy skrzek wyląduje w żołądku drapieżnego ptaka. Zanim to nastąpi, zwierzę może odczuwać ból brzucha, więc zmusza się do wymiotów, wydalając z siebie napęczniały śluz i pojedyncze jajeczka, które potem możemy spotkać na leśnym poszyciu - czytamy w National Geographic.

 

Internauci typują

 

- To prawdopodobnie są ŚLUZOWCE- organizmy na pograniczu świata grzybów i zwierząt- występują pod Wrocławiem na tzw. Polach Osobowickich - komentuje Tomasz Kluczyński.

Pierwszy raz "kosmiczne galaretki" zaobserwowano w XIV wieku. Co ciekawe ich natura i pochodzenie do tej pory nie są jasne. Mimo, że mamy XXI wiek i latamy w kosmos - natura ziemi wciąż potrafi nas zaskakiwać.

 

Moje 3 grosze

 

Spory o pochodzenie „odchodów z gwiazd” – bo tak należy tłumaczyć z gaelickiego nazwę „pwdre ser” - trwają od dziesięcioleci. Przytoczone przez autorów hipotezy są o tyle bezsensowne, że galareta ta pojawia się w lecie i jesienią. Płazy – o których mowa – znoszą skrzek na wiosnę, więc gdyby było tak, jak głosi pani Roland, to zrzuty wypluwek odbywałyby się wiosną a nie jesienią. To raz.

A po drugie – pwdre ser pojawia się zazwyczaj po burzy z opadami atmosferycznymi i w ogóle po opadach, więc etiologia tego zjawiska może być zupełnie inna.

A już tak nawiasem mówiąc, to pwdre ser pojawia się tam, gdzie kiedyś obserwowano przeloty UFO…  

 

Polecam:

·        https://wszechocean.blogspot.com/2012/11/jeszcze-o-pwdre-ser-1.html i dalsze;

·        https://wszechocean.blogspot.com/2012/11/pwdre-ser-w-polsce.html

·        https://wszechocean.blogspot.com/2021/01/pwdre-ser-w-radomsku.html

·        https://wszechocean.blogspot.com/2019/01/pwdre-ser-w-sawnie.html

 

Źródła:

·        https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/other/galaretki-z-kosmosu-nie-s%C4%85-to-grzyby-ani-%C5%BCadne-inne-znane-organizmy/ar-AA13Rys2?rc=1&ocid=winp1taskbar&cvid=36bdd3558d1f438e96db9af804992d4d&fbclid=IwAR3urrKzv2dTz1xjW-IGQqL8X1TIOw-333jnrmKwCJNTCF8eO_FnMV7Oa3A

·        https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/other/kosmiczne-galaretki-w-karkonoszach-internauci-typuj%C4%85/ar-AA13SHEo?ocid=msedgntp&cvid=9d48fd1ba84c40c48167eb1407961807&fbclid=IwAR3qL3Hh-kYo8hwsap_XgXvCOlCGAw5qV9Go55bmKqcc4DGVYSrnEUFbTrI