Powered By Blogger

poniedziałek, 7 listopada 2022

Odłamki chińskiej rakiety spadają na Ziemię

Miejsce deorbitacji CZ-5B na Pacyfiku


Calum Roche

 

Chińska rakieta spada na Ziemię: aktualizacje i reakcje

 

Chińskie wiadomości o rakietach:

·        To już piąty raz w ciągu trzech lat , kiedy szczątki chińskiej rakiety spadły z powrotem i wylądowały na Ziemi (szczegóły poniżej).

·        Według władz USA i UE szczątki Long March 5B (CZ-5B) spadły na południowym Pacyfiku.

·        Ścieżka ponownego wejścia obejmowała części Stanów Zjednoczonych, Ameryki Środkowej i Południowej, południowej Europy, Afryki, południowo-wschodniej Azji i Australii.

·        Ta najnowsza rakieta wspomagająca Long March-5B została wystrzelona w poniedziałek i została uznana za „poza kontrolą”.


Potwierdzenie ponownego wejścia rakiety

Według China Manned Space, na odwrocie komunikatu USSC, pozostałości najpotężniejszej chińskiej rakiety, Long March 5B, ponownie weszły w atmosferę w piątek, 4.XI.2022 roku o 18:08 CST (czasu pekińskiego).

Większość szczątków, jak twierdzi agencja, spłonęła podczas ponownego wejścia, a pozostałe części wylądowały na obszarze o współrzędnych N 09,9° i W 101,9°. Odłamki chińskiej rakiety spadły na Ziemię do Oceanu Spokojnego nieopodal wybrzeży Ameryki Południowej.

Witam w naszym reportażu z kolejnej okazji, w której niekontrolowany chiński silnik rakietowy wraca gdzieś na Ziemię. Wyraźnie wolelibyśmy tego nie robić.

Nadal nie wiadomo, gdzie wylądują pozostałe szczątki 22-tonowego stopnia, ale będziesz mógł śledzić trajektorię tutaj, a gdy pojawią się ważne wiadomości, będziemy Cię informować.

 

Punkty obserwacji radioelektronicznej deorbitującej CZ-5B w Europie południowej 

EU SST potwierdza ponowne wejście obiektu kosmicznego CZ-5B

Centrum informacyjne EU SST potwierdza ponowne wejście obiektu kosmicznego CZ-5B.

Centra Operacyjne EU Space Surveillance and Tracking (EU SST) monitorowały ponowne wejście w atmosferę Ziemi dużego obiektu kosmicznego CZ-5B (2022-143B), rdzenia rakiety, która wystrzeliła Mengtian – trzeci moduł chińskiego duża modułowa stacja kosmiczna – 31 października 2022 r. Unijna sieć czujników SST uważnie obserwowała obiekt, a jej radary zawęziły okno powrotu do 4 listopada.

Obiekt CZ-5B ma masę od 17 do 23 ton i rozmiar około 30 m, co czyni go jednym z największych gruzu powracającego w niedalekiej przeszłości i dlatego zasługuje na uważne monitorowanie. Czujniki uczestniczące w EU SST obserwują obiekt, a centra operacyjne przeprowadzają analizy w celu uzyskania możliwie najlepszych szacunków dla oczekiwanej lokalizacji i czasu ponownego wejścia.

Na podstawie analizy EU SST i informacji zewnętrznych, EU SST potwierdza, że ​​obiekt CZ-5B uległ rozpadowi w dniu 2022-11-04 10:01 UTC ±15 minut nad Pacyfikiem.

Opracował - (C) R.K.F. Sas - Leśniakiewicz