Powered By Blogger

środa, 2 listopada 2022

„Voyager 1” wciąż nadaje…

 

Voyager 1

NASA odebrała niespodziewane sygnały radiowe ze statku kosmicznego oddalonego o 13 mld mil…

Wreszcie, 37 lat po oficjalnej premierze, NASA właśnie ogłosiła, że możemy rzeczywiście odzyskać Voyager 1. To odkrycie było dla nas wszystkich szokiem, nie moglibyśmy być szczęśliwsi z powodu powrotu jednego z największych wynalazków ludzkości .

Jeśli jeszcze tego nie wiesz, Voyager 1 to pierwszy statek kosmiczny NASA i JPL, a jego zadanie było proste, ale jednocześnie zawiłe. Problem, który napotkał, wynika z nieprzewidzianych incydentów lub po prostu z powodu złego planowania, ale według NASA ich statek pozostał w kosmosie po wyłączeniu głównych silników strumieniowych.

Pomimo faktu, że zwykle może osiągać prędkość około 35.000 mph czyli 15,6 km/s, statek pozostaje bezwładny w kosmosie, dryfując tam, gdzie prowadzi go jego masa.

Voyagery i Pioneery

Leci on wygodnie około 13 miliardów mil czyli 1,3 x 10^10 mi = 2,0865 x 10^10 km = 139,1 AU od Ziemi[1], ale NASA ostatnio zdołała skontaktować się z jej wtórnymi silnikami napędowymi, co może faktycznie oznaczać, że jest nadzieja na zmianę trajektorii.

Silniki TCM wydają się być nadal aktywne, więc z ich pomocą nadal możemy dać statkowi kosmicznemu dodatkowe 1-2 lata na powrót do domu. (???)

Do tej misji przydzielono jedne z największych umysłów świata, odpowiednio Chrisa Jonesa, Roberta Shotwella, Carla Guernseya i Todda Barbera. Życzymy im powodzenia, będzie ciężko, ale zdecydowanie warto.

 

Źródło - https://www.mysteryworld.shop/2022/10/27/nasa-received-unexpected-signals-coming-from-a-spacecraft-that-is-13-billion-miles-away/?fbclid=IwAR2rYoiRaJQYwNNtzLchwtu-EhxJk9kdBZ8D1l6JAzGEL_hi4Svuh8Avjeo

Przełożył z angielskiego - ©R.K.F. Sas – Leśniakiewicz[1] W rzeczywistości 155 AU czyli 21 lh.