Powered By Blogger

piątek, 4 listopada 2022

Ryzykowna deorbitacja kosmicznego szmelcu made in China!

 


Kilka dni temu chińska rakieta Długi Marsz 5B wyniosła na orbitę okołoziemską ostatni moduł chińskiej stacji kosmicznej Tiangong. Moduł Mengtian został już połączony z krążącymi od roku modułami Tianhe i Wentian. Tymczasem fragment rakiety właśnie wraca na Ziemię i nie wiadomo gdzie spadnie.

Tak naprawdę za każdym razem kiedy Chińczycy wynosili element stacji kosmicznej na orbitę, wiązało się to z upadkiem na Ziemię fragmentu rakiety. Za każdym razem istniało ryzyko, że rakieta spadnie na terenie zamieszkanym. Tak też jest i teraz.

Z nieba spadają zużyte rakiety. Naukowcy mówią, że ktoś w końcu którąś oberwie W niedzielę na Ziemię spadnie chińska rakieta. Nie wiadomo tylko gdzie Dziś w Księżyc uderzy rakieta z Ziemi. Nie wiadomo, czyj kosmiczny szmelc zaśmieci Srebrny Glob Wideo dnia: Elon ląduje rakietami na barkach oceanicznych. Chiny miejscem lądowania się nie przejmują Gdzieś na Ziemi spadnie kilkadziesiąt ton żelastwa. Chińczycy stracili kontrolę nad własną rakietą

Problem jednak w tym, że nie da się dokładnie ustalić, w którym miejscu znajdująca się na orbicie rakieta zahaczy o gęstsze warstwy atmosfery i rozpocznie proces wchodzenia w atmosferę. Górne warstwy atmosfery niczym powierzchnia morza bezustannie falują, to unosząc się, to opadając, w zależności od wielu czynników, takich jak temperatura, ciśnienie, wilgotność, itd. Dla obiektu znajdującego się na niskiej orbicie okołoziemskiej okres obiegu Ziemi wynosi zaledwie kilkadziesiąt minut, w związku z czym opóźnienie wejścia w atmosferę o kilkanaście minut oznacza, że statek kosmiczny, czy w tym przypadku 23-tonowy fragment rakiety Długi Marsz 5B spadnie w zupełnie innej części świata.

Problem w tym, że aktualne modele charakteryzują się znacznie większą niepewnością. Badacze wskazują, że rakieta spadnie na Ziemię o godzinie 12:20 polskiego czasu +/- trzy godziny. Oznacza to, że rakieta może zatem spaść zarówno w Ameryce Północnej, Ameryce Środkowej, Afryce i Australii.

 


Tymczasem w Hiszpanii…

 

W piątek rano służby zawiadujące kontrolą lotów nad terytorium Hiszpanii podjęły decyzję o zamknięciu części przestrzeni powietrznej ze względu na ryzyko upadku fragmentu chińskiej rakiety. Ewidentnie władze wolą przesadzić z ostrożnością niż potem żałować.

Doświadczenie z poprzednich startów rakiety wskazuje, że choć większa część rakiety spłonie w atmosferze, to 20-40 proc. jej masy dotrze na powierzchnię Ziemi, gdzie będzie stanowiło bezpośrednie zagrożenie dla ludzi. Wystarczy tutaj wspomnieć o przypadku z maja 2020 roku, kiedy fragment Długiego Marszu 5B spadł na wioskę na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Miejmy nadzieję, że tym razem rakieta jednak skończy w oceanie lub na niezamieszkałym terenie.


Eurocontrol informuje o niekontrolowanym ponownym wejściu chińskiej rakiety w atmosferę. Rate Zero (Zero Ruchu) zostało ustalone dla niektórych obszarów hiszpańskiej przestrzeni powietrznej, co może mieć wpływ na ruch lotniczy w postaci opóźnień na ziemi i odchyleń trasy w locie.

 

Moje 3 grosze

 

Jak zauważył autor tej notatki, Chińczycy niewiele przejmują się kosmicznym BHP i ich rakiety spadają gdzie tylko mogą. Taki ciężki obiekt powinien zostać deorbitowany w Punkcie Nemo na Pacyfiku, gdzie znajduje się zrzutowisko tego rodzaju obiektów na Ziemię. W ogromnej odległości od zamieszkanych terenów, gdzie nie oberwie się żadnemu żyjącemu stworzeniu, bowiem jest to akwen pustyni oceanicznej.

Przypomina mi się afera związana też z chińskim satelitą szpiegowskim FSW-1, który parę lat temu też przez jakiś czas straszył ludzi możliwością upadku im na głowy. Na szczęście do niczego nie doszło. Mam nadzieję, że i tym razem ta chińska rakieta nie wyrządzi nikomu żadnej krzywdy. Oby.

Na szczęście Polska – jak wynika z tej mamy - leży poza strefą rażenia, więc nie mamy czego się obawiać. Do następnego razu.   

Poprzedni Długi Marsz 5B spadł 30.VII.2022 roku, o g. 18:24 BNT na Borneo (o 04:24 CET), na N 02,65° – E 074,47°, na szczęście bez strat. Czekamy na kolejny niekontrolowany spadek.   

 

Źródła

·        https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/nauka-i-technika/chi%C5%84ska-rakieta-spada-na-ziemi%C4%99-hiszpania-zamyka-przestrze%C5%84-powietrzn%C4%85/ar-AA13JBlO?rc=1&ocid=winp1taskbar&cvid=162137f04fcd4bfc9cb065aab6e62bd0

·        https://twitter.com/controladores/status/1588426219955314689?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1588460832341786625%7Ctwgr%5E1cdc8c0fc4f385dca00d159c1632aa8b771fc28c%7Ctwcon%5Es3_&ref_url=https%3A%2F%2Fspidersweb.pl%2F2022%2F11%2Fchinska-rakieta-dlugi-marsz-5b-hiszpania