Powered By Blogger

czwartek, 10 listopada 2022

Armagedon nad Wielkimi Jeziorami

 


Stanisław Bednarz

 

Zatonęło 19 statków. W dniach 7-10 listopada  1913 r. Wielkie Jeziora Amerykańskie nawiedził sztorm o niespotykanej sile nazywany „białym huraganem”,  była to wielka zimowa burza powodując 19 zatopień statków, w których zginęło około 250 osób. Pozostaje największą śródlądową katastrofą morską pod względem liczby utraconych statków w historii USA. Ten historyczny system sztormowy przyniósł warunki śnieżne z wiatrami o sile huraganu. Unikalna i potężna natura burzy zaskoczyła nawet najbardziej doświadczonych  meteorologów, ponieważ dwa ośrodki niskiego ciśnienia połączyły się i gwałtownie nasiliły nad jeziorem Huron, a okresy wiatrów sztormowych występowały przez okres czterech dni.

Statki w tym czasie wytrzymywały wiatry o prędkości 90 mil na godzinę (144 km/h) i fale o długości 35 stóp (ok. 12 m), ale to warunki zaśnieżenia i nagromadzenie lodu na statkach zamieniło i tak już niebezpieczną sytuację w śmiertelną.

Teraz co to są te wielkie jeziora, to grupa pięciu jezior pochodzenia tektoniczno–polodowcowego w Ameryce Północnej, na pograniczu Kanady i USA. Są to następujące jeziora: Górne 82.101 km², Huron 59.610 km², Michigan 57.800 km², Erie 25.700 km², Ontario 18.960 km². Lustra wody poszczególnych akwenów położone są na różnych wysokościach, przy czym różnica między poziomem Jeziora Górnego a jeziora Ontario wynosi 108 metrów. Wyjątek stanowią Michigan i Huron hydrologicznie stanowiące jeden zbiornik wodny. Sumaryczna objętość Wielkich Jezior tworzy drugi (po Bajkale) największy zbiornik wody słodkiej na Ziemi.

Wracając do sztormu. Sztorm  dotknął  wiele miast, w tym; Duluth, Minnesota - Chicago, Illinois i Cleveland, Ohio, które otrzymało 56 cm śniegu w połączeniu z wiatrem do 79 mil na godzinę (127 km/h) i było sparaliżowane przez kilka dni. Cyklon  powstał, gdy dwa główne fronty sztormowe były zasilane przez stosunkowo ciepłe wody jezior – sezonowy proces zwany „listopadową wichurą” -zbieżny. Wytwarzał podmuchy wiatru o prędkości 140 km/h, fale szacowane na ponad 35 stóp (11 m) wysokości i białe burze śnieżne.Wiatry przekraczające siłę huraganu przelatywały przez cztery Wielkie Jeziora tworząc bardzo duże fale. Duży rozmiar Wielkich Jezior formowanie się ogromnych fal. Wiadomo, że na Wielkich Jeziorach występują fale zbójeckie, w tym fale wzmocnione odbiciami od pionowych brzegów. Fale na Wielkich Jeziorach (zwłaszcza na płytszych) mogą być bardziej strome i bliżej siebie niż na oceanie. W porównaniu z oceanem, Wielkie Jeziora mają również mniej  możliwości manewrowania „co utrudnia statkom przetrwanie sztormów”.

Biuro prognoz nie przewidziało intensywności burzy, a proces przygotowywania i przekazywania prognoz przebiegał powoli. Ówcześni  synoptycy  nie mieli wystarczającej ilości danych, komunikacji, możliwości analizy i zrozumienia dynamiki atmosfery, aby przewidzieć burzę. Nie potrafili przewidzieć kierunków wiatru, co ma kluczowe znaczenie dla zdolności statków do unikania lub radzenia sobie ze skutkami sztormów.