niedziela, 6 maja 2018

Tajemnice Przełęczy Diatłowa (1)

Tajemnica Przełęczy Diatłowa stanowi do dziś dnia nierozwiązaną zagadkę. Mimo upływu lat ponura tajemnica niepokoi i jak się okazuje, ma swoją kontynuację. Po opublikowaniu na naszym blogu materiału o tajemniczej eksplozji w okolicy Przełęczy Diatłowa – zob. http://wszechocean.blogspot.com/2018/05/wybuch-na-przeeczy-diatowa.html, Pan Marek z Krakowa zwrócił moją uwagę na poniższe materiały przekazane na stronie internetowej TASS, a oto one:


Turysta znikł na tajemniczej Przełęczy Diatłowa na Uralu


Jekaterynburg, 28.II.2018 (TASS) Pewien turysta zaginął w czasie ekspedycji do słynnej, zagadkowej Przełęczy Diatłowa na Północnym Uralu, jak oświadczył to miejscowy rzecznik policji dla TASS, we środę, 21.II.2018 roku. O zaginięciu turysty doniosła jego żona – powiedział rzecznik Walerij Goriełych. Według niego, 49-letni mężczyzna opuścił ekspedycję 11 lutego. Ekspedycja poszukiwawczo-ratunkowa wyruszy w najbliższym czasie – dodał on.

Ta górska przełęcz nosi nazwę od osoby Siergieja Diatłowa, kierownika wyprawy z 1959 roku, której celem było osiągnięcie wysokiego na 1079 m n.p.m. subarktycznego, uralskiego szczytu. Diatłow i ośmiu innych członków ekspedycji zmarli w niewyjaśnionych do dziś dnia okolicznościach na przełęczy w okolicy szczytu góry Otorten w godzinach rannych dnia 2.II.1959 roku. Członkowie ekspedycji zostali odnalezieni martwi i zamarznięci z obrażeniami ciała i bez cieplejszej odzieży i butów.

Te fakty spowodowały narośnięcie dziesiątków hipotez wokół tego wydarzenia na górskiej przełęczy, w tym kompletnie zdumiewające teoria takie jak atak przerażającego człowieka śniegu czy Bliskie Spotkanie z Obcymi.

Przełęcz Diatłowa pozostaje atrakcją dla turystów i badaczy z całego świata. Każdego roku ratownicy muszą szukać turystów, którzy zgubili się na miejscu tej tragedii.


CDN.       
 
Źródło – TASS - http://tass.com/society/992014
Przekład z angielskiego - ©R.K.F. Leśniakiewicz