wtorek, 8 maja 2018

Plan 50%
Przyjaciele i Przyjaciółki!

Do 2020 roku dwie trzecie dzikich zwierząt zniknie z powierzchni ziemi. W takim samym tempie ginęły dinozaury. Tego nie da się inaczej ująć: masakrujemy drzewo życia piłą mechaniczną. Dosłownie.

Jeśli nie powstrzymamy tej tragedii, ekosystem naszej planety może się po prostu zapaść. Ziemia przestanie być przyjaznym dla ludzi miejscem do życia. Ale jest nadzieja – czołowi naukowcy wsparli przełomowy plan ochrony połowy powierzchni Ziemi. Możemy jeszcze przywrócić harmonię w naszym wspólnym domu.

Rządy całego świata będą wkrótce obradować w tej sprawie. Niech politycy usłyszą chór naszych głosów za „planem 50%” i zrobią wszystko, by powstrzymać masowe wymieranie.


Testujemy granice wytrzymałości naszej planety. Po ich przekroczeniu Ziemia nie będzie w stanie utrzymać nas i wielu innych gatunków przy życiu. A politycy nadal nie dostrzegają powagi problemu! Jeśli każdy i każda z nas zabierze głos, będziemy w stanie to zmienić.

Naukowcy mówią, że najlepszym sposobem na ocalenie 80-90% gatunków jest pozostawienie naturze przestrzeni, na której może się samodzielnie zregenerować. Plan 50% jest ambitny, ale jak najbardziej realny.

Aby się udał, musimy pokazać politykom, że ludzie masowo domagają się ochrony połowy planety przed wylesianiem, brudną energią, rybołówstwem i rolnictwem przemysłowym. Zacznijmy już dziś od wielkiej petycji za „planem 50%”. To dopiero początek, ale nie przestaniemy działać dopóki nie osiągniemy zwycięstwa.


Zerwanie więzi, które łączą człowieka z przyrodą to przejaw bezmyślności naszego gatunku. Ale nie jest jeszcze za późno, żeby zmądrzeć. Gdybyśmy nie mieli nadziei na zmianę, ten ruchy by nie powstał i nie doprowadzilibyśmy do paryskiego porozumienia klimatycznego. Ochrona 50% naszej planety jest w naszym zasięgu. Razem zawalczmy o przywrócenie harmonii z naturą!

Z nadzieją,

Iain, Danny, Lisa, Bert, Nell i Camille wraz z całym zespołem Avaaz


Dowiedz się więcej:

·        TVN24: Za cztery lata 2/3 zwierząt zniknie? Alarmujący raport WWF
·        WWF: Raport Living Planet 2016
·        Wyborcza.pl: Szóste wymieranie. Naszej cywilizacji zostało już tylko parę sekund
·        The Guardian: Czy możemy oddać naturze połowę planety? (tekst w j. angielskim) https://www.theguardian.com/environment/radical-conservation/2016/jun/15/could-we-set-aside-half-the-earth-for-nature
·        Jak osiągnąć nasz cel? (tekst w j. angielskim)