czwartek, 27 lipca 2017

Przełom w sprawie Fukushimy? (2)I jeszcze artykuł ze „Sputnika” – AFP:


Robot może wreszcie znalazł stopione paliwo nuklearne na miejscu katastrofy nuklearnej w Fukushimie.

Tym, jak można by powiedzieć, kamieniem milowym w tej długoterminowej operacji dekontaminacyjnej, jest użycie podwodnego robota, który zarejestrował obrazy pewnych osadów, które – jak się podejrzewa – są stopionym paliwem jądrowym na dnie jednego ze zniszczonych reaktorów japońskiej Daiichi-Fukushima EJ.

Zdjęcia wielkich osadów, które wyglądają jak pokłady lawy o grubości 3 ft/ok. 1 m, zostały zrobione pod reaktorem nr 3 – jak twierdzi oświadczenie wydane przez właścicieli zniszczonego reaktora – TEPCO.Pracownik TEPCO przechodzi obok zbiorników na skażoną wodę w Daiichi Fukushima 1 EJ w Okuma, Fukushima, Japonia, 23.II.2017 roku.

Pierwszy proces byłej rady koncernu TEPCO o katastrofę w Fukushimie rozpoczął się w Japonii.

W ujawnianiu ciężkich uszkodzeń reaktora w rezultacie stopienia rdzenia, robot sfotografował szczątki pomieszane z częściami reaktora, prowadząc techników do podejrzeń, że obliczony na dziesięciolecia proces rozbiórki będzie o wiele trudniejszy, niż to początkowo sądzono.

Rzecznik TEPCO oświadczył, że potrzebny będzie dodatkowy czas na uzyskanie pełnego przeglądu sytuacji po katastrofie.

Według Deutsche Welle ekstremalnie wysokie poziomy radioaktywności wymagają tego, by ciągle pompować czystą wodę do reaktora w celu schładzania go.


Robot jak dotąd nie wykrył stopionego paliwa jądrowego w dwóch innych zniszczonych reaktorach z powodu wysokiego poziomu skażenia promienistego.
- Jest oczywistym, że sądzi się iż stopiony materiał wypłynął z naczynia ciśnieniowego reaktora – powiedział rzecznik TEPCO w sobotę.

Trzy z sześciu reaktorów jądrowych Daiichi-Fukushima 1 EJ wyleciało w powietrze w marcu 2011 roku z powodu tsunami spowodowanego przez trzęsienie ziemi o sile 9°R, w odległości 43 mi/~70 km od brzegu.  
 


Przekład z angielskiego - ©R.K.F. Leśniakiewicz