Powered By Blogger

sobota, 2 września 2017

Jak powstało życie?



Dawniej Ziemia nie krążyła wokół Słońca sama, lecz miała siostrę. Miliardy lat temu zderzyła się z nią z prędkością 40 tysięcy kilometrów na godzinę. Astronomowie odkryli, że gdyby nie ta megakolizja, to życie na naszej planecie prawdopodobnie nigdy by nie powstało.


Kosmiczna kraksa sprzed 4,5 miliarda lat


Odkrycie zespołu badaczy pod kierownictwem Paula Warrena, Edwarda Younga oraz Issaku Kohla (na zdjęciu) zbliża nas do odkrycia tajemnicy, jak powstało życie na Ziemi? Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles porównali próbki skał przywiezionych z Księżyca z minerałami ziemskimi. Wyniki ich zaskoczyły. Okazało się, że zawartość izotopów tlenu w skałach jest niemal identyczna. A tym samym dowiedziono, że Ziemia i Księżyc składają się z tego samego materiału.  Oznacza to, że Teja musiała stopić się z naszą planetą, a nie jak zakładano wcześniej, tylko otrzeć się zostając satelitą.

To Ziemia staranowała Teję z niewyobrażalną prędkością. Dawniej nie krążyła wokół Słońca sama. Podczas gwałtownego zderzenia oderwały się odłamki skalne i fragmenty płaszcza ziemskiego. Z nich z czasem uformuje się Księżyc. Wówczas znajdował się tak blisko, że wydawał się 20 razy większy niż dziś. Teja stała się częścią Ziemi zwiększając obwód planety, która bez tego nie miałaby wystarczającej masy i grawitacji, aby wytworzyć atmosferę.

Jak doszło do kolizji? Teja była mniejszą siostrą Ziemi, tzw. planetą trojańską i umieściła się wygodnie na orbicie naszej planety w punkcie libracyjnym (lub Lagrange'a). Zresztą nie tylko ona, ale również miliardy ton gruzu, który gromadziła, zwiększając masę i zmniejszając prędkość, a tym samym wchodząc na kurs kolizyjny.

Edward Young za pomocą złożonych symulacji komputerowych zbadał matematycznie, jak mogłoby wyglądać zderzenie planet. Jest przy tym przekonany, że kosmiczna kraksa mogła stworzyć warunki do zaistnienia życia na Ziemi. Bowiem powiększone jądro z żelaza zawdzięcza właśnie siostrze, a te wytwarza pole magnetyczne, chroniąc nas przed niebezpiecznym wiatrem słonecznym.

Marcin Szerenos
Warszawa, 1 lipca 2016 r.


Ramka:
Planeta trojańska – hipotetyczna planeta pozasłoneczna, krążąca wokół gwiazdy po tej samej (lub bardzo zbliżonej) orbicie co inne, masywniejsze ciało w pobliżu punktu libracyjnego. W początkowych etapach tworzenia się Układu Słonecznego mogło istnieć kilka takich planet.


Na podstawie: „Czy Ziemia składa się z dwóch planet?”, Świat Wiedzy 8/2016.
Konsultacja naukowa: dr Tomasz Mrozek, Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Zakład Fizyki Słońca Centrum Badań Kosmicznych PAN.


Przykładowa ilustracja:
Naukowcy:
Planeta trojańska: