Powered By Blogger

wtorek, 2 października 2018

O Krakenach




Stanisław Bednarz


Dziś o krakenach kiedyś o nich wspominałem dziś szerzej. 30 września 2004 koło japońskiej wyspy Ogasawara, udało się zaobserwować żywą kałamarnicę olbrzymią – obok kałamarnicy kolosalnej jest to jeden dwóch największych mięczaków na świecie. Ma dziesięć ramion (w tym dwa dłuższe z haczykowatymi przyssawkami). Największy znany okaz, znaleziony w 1887 przy brzegach Nowej Zelandii, miał średnicę oczu dochodzącą do 37 cm a długość ciała do 18 m. Zwierzę to jest przypuszczalnie źródłem legend o Krakenie. W lipcu 2011 roku grupie naukowców współpracujących z telewizją Discovery udało się wykonać pierwsze nagranie żywego okazu kałamarnicy olbrzymiej też koło wyspy Ogasawara.

O stworzeniach tych wiadomo bardzo niewiele, gdyż niemal cała dostępna wiedza pochodzi od martwych okazów wyrzuconych na brzeg lub szczątków znajdowanych w żołądkach kaszalotów. W zbiornikach wodnych żyją przypuszczalnie od wód przypowierzchniowych do głębokości 1200 m, jednak przeważnie zasiedlają stoki kontynentalne na głębokości 300–600 m.

Głównym drapieżnikiem polującym na nie jest kaszalot – wieloryby te nurkują na głębokość około kilometra, by polować na kałamarnice. Kałamarnice olbrzymie żywią się głównie niewielkimi rybami, w ich żołądkach odnaleziono także szczątki skorupiaków, małży, oraz innych głowonogów, w tym również przedstawicieli własnego gatunku. Buławy ramion chwytnych oderwane w wyniku walk z innymi kałamarnicami mogą się regenerować.








Z kolei kałamarnica kolosalna została nazwana w 1925 przez Robsona na podstawie dwóch macek znalezionych w żołądku kaszalota. W 2007 roku udało się złowić doskonale zachowany okaz kałamarnicy kolosalnej o długości ok. 10 m i masie 495 kg, po czym został on zamrożony i przetransportowany do Nowej Zelandii.

28 kwietnia 2008 r. naukowcy zaczęli rozmrażać kałamarnicę wyłowioną przez rybaków rok wcześniej; operację można było obserwować na stronie internetowej. Ostatni okaz, jaki wyłowili rybacy w lipcu 2008 r. w Australii, ważył 245 kg, a jego ramiona mierzyły od 12 do 15 metrów. Ten gatunek żyje tylko w basenie przylegającym do Antarktydy.

A co to były te Krakeny. Kraken to legendarny stwór morski. Prawdopodobnie źródłem legend są spotkania z kałamarnicą olbrzymią. Pierwszy opisał to monstrum w epoce nowożytnej Erik Pontoppidan w swoim dziele „Natural history of Norway” (1752). Jeszcze wcześniej pisał o nim Pliniusz Starszy – potwór miał blokować Cieśninę Gibraltarską. Kraken pojawia się w cyklu powieści George’a R.R. Martina – „Pieśni lodu i ognia”. Wzmianki o Krakenie pojawiają się również w książce „Miecz Przeznaczenia” Andrzeja Sapkowskiego w opowiadaniu „Trochę Poświęcenia” , książce „Amelia i potwór z głębin” Liz Kessler i w „Klątwie Tygrysa” autorstwa Colleen Houck, a także w książce Juliusza Verne’a pt. „Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi”.*

--------------
* - O Krakenie pisał także Arthur C. Clark w fantastycznej powieści "Kowboje oceanu".