Powered By Blogger

niedziela, 18 sierpnia 2024

„Voyager 1” wysyła z powrotem „niemożliwe” dane z przestrzeni międzygwiezdnej

 


45 lat po starcie sonda Voyager 1 NASA nadal podróżuje poza naszym Układem Słonecznym. Jednak ten doświadczony statek kosmiczny nagle wysyła niezwykłe dane, które wprawiają w osłupienie jego inżynierów.

Podczas gdy sonda nadal działa, odczyty z jej układu artykulacji i sterowania położeniem – w skrócie AACS – nie wydają się odpowiadać ruchom i orientacji statku kosmicznego, co sugeruje, że statek nie jest pewien swojego położenia w przestrzeni.

Ponieważ utrzymuje antenę statku skierowaną bezpośrednio na naszą planetę, AACS jest krytyczny dla Voyagera, aby przekazywać NASA dane na temat otaczającego go środowiska międzygwiezdnego.

- Taka zagadka jest czymś naturalnym na tym etapie misji Voyager. Oba statki kosmiczne mają prawie 45 lat, co znacznie przekracza oczekiwania planistów misji - Suzanne Dodd, kierowniczka projektu Voyager 1 i 2 w Jet Propulsion Laboratory NASA, powiedziała w oświadczeniu.





Sonda Voyager 2, bliźniaczka Voyagera 1, działa prawidłowo, według NASA.

Voyager 1, który został wystrzelony w 1977 roku w celu zbadania zewnętrznych planet naszego Układu Słonecznego, przetrwał przewidywania i nadal przekazuje dane z powrotem na Ziemię. W 2012 roku pionierski statek opuścił nasz Układ Słoneczny i wszedł w przestrzeń międzygwiezdną. Przebył już 14,5 miliarda mil/23,2 mld km od Ziemi, co czyni go najdalszym obiektem stworzonym przez człowieka.

Według NASA, AACS na pokładzie Voyagera 1 przekazuje arbitralnie wygenerowane dane, które „nie odzwierciedlają tego, co faktycznie dzieje się na pokładzie”.

Chociaż dane systemowe wskazują na co innego, antena statku kosmicznego wydaje się być prawidłowo zorientowana — odbiera i wykonuje polecenia NASA oraz przesyła dane z powrotem na Ziemię. Stwierdzono, że problem z systemem nie spowodował jeszcze, że stary statek kosmiczny wszedł w „tryb bezpieczny”, w którym wykonuje tylko krytyczne czynności.

Światłu zajmuje 20 godzin i 33 minuty, aby dotrzeć do obecnej międzygwiezdnej lokalizacji Voyagera, więc podróż w obie strony wiadomości między agencją kosmiczną a Voyagerem trwa dwa dni.

 

Źródło - https://news.sciandnature.com/2023/03/voyager-1-is-sending-back-impossible.html?fbclid=IwY2xjawEpmelleHRuA2FlbQIxMQABHfvBe-V_EooEl9S-rRwVybWeDrKdUBwhs0gtbFO9N-vFRk--WSRa11llcA_aem_HGhTuE91aJzgTd2GST_Yqw

Przekład z angielskiego - ©R.K.Fr. Sas - Leśniakiewicz