Powered By Blogger

sobota, 19 marca 2022

Rajdowiec na Mlecznej Drodze

 

Pozostałość po wybuchu supernowej CTB-1 w Kasjopei

Astronomowie namierzyli obiekt kosmiczny pędzący po Mlecznej Drodze z prędkością 2,5 mln mph. Ta dziwna gwiazda pędzi przez Galaktykę z nieprawdopodobną prędkością.

Jest to pulsar PSR J0002+6216 pędzący przez Galaktykę jak samotny biegacz z prędkością 2,5 mln mil na godzinę czyli niemal 4 mln km/h.

PSR J0002+6216 jak to zostało ujawnione, pędzi z prędkością 1130 km/s czyli 700 mi/s, co oznacza że przelot z Ziemi na Księżyc zajęłoby jej nie więcej niż 6 minut.

Gwiazda była widziana, gdy oddalała się od rozszerzającego się obłoku niedawnej eksplozji supernowej. Gdy przedziera się przez galaktykę, po przebiciu zewnętrznej powłoki gruzu po eksplozji pozostawia za sobą ogromny kosmiczny ślad.

Astronomowie odkryli, że warkocz rozciąga się na około 13 lat świetlnych i jest widoczny do centrum wybuchu supernowej. PSR J0002+6216 to rodzaj gwiazdy neutronowej zwanej pulsarem.

Pulsar to silnie namagnesowana obracająca się gwiazda neutronowa, która emituje wiązkę promieniowania elektromagnetycznego. Tego typu gwiazdy mają niesamowitą szybkość wirowania, co powoduje, że podczas wirowania emitują strumienie promieniowania elektromagnetycznego. Ten pulsar obraca się 8,7 razy na sekundę.

Gdy gwiazda kręci się wokół własnej osi przemieszczającej się w przestrzeni, jeśli strumienie promieniowania elektromagnetycznego zbiegają się z Ziemią, postrzegamy je jako rodzaj kosmicznej latarni morskiej.

- Dzięki wąskiemu ogonowi przypominającemu strzałkę i przypadkowemu kątowi widzenia, możemy prześledzić ten pulsar aż do miejsca jego narodzin – wyjaśnił Frank Schinzel, naukowiec z National Radio Astronomy Observatory (NRAO). - Dalsze badania tego obiektu pomogą nam lepiej zrozumieć, w jaki sposób te eksplozje są w stanie „wyrzucić” gwiazdy neutronowe do tak dużej prędkości – dodał Schinzel.

PSR J0002+6216 znajduje się około 6500 lat świetlnych od Ziemi w konstelacji Kasjopei.

Według astronomów pulsar znajduje się około roku świetlnego od centrum pozostałości po supernowej zwanej CTB 1.

Stwierdzono, że PSR J0002+6216 podróżuje przez galaktykę pięć razy szybciej niż średnia prędkość pulsara. Astronomowie twierdzą, że PSR J0002+6216 jest szybszy niż 99% pulsarów przy zmierzonych prędkościach.

Zob.: https://youtu.be/5pGXqrovaFo

 

PSR J0002+6216 widoczny po lewej dolnej stronie "bombla" po wybuchu supernowej jako cienki ślad materii 

Moje 3 grosze

 

Faktycznie, taka gwiazda to ewenement. Dotychczas najszybszą znaną gwiazdą stałą była Gwiazda albo Strzała Barnarda lub V2500 Oph – w Wężowniku, odległa o 5,96 ly i poruszająca się z prędkością 142,64 km/s (względem Słońca).

PSR J0002+6216 został wystrzelony z mgławicy CTB-1 Abell 85 G116.940.2 stanowiącej pozostałość po wybuchu supernowej i znajdującej się na koordynatach:  RA: 23h 59m 54s DEC: +62°26’ 51”. Możemy tylko przypuszczać, co tam się stało. Pulsar być może został wystrzelony z układu podwójnego w czasie wybuchu supernowej i teraz oddala się od PUNKTU ZERO. Coś takiego byłoby możliwe w ciasnych układach gwiazdowych, wybuch jednego ze składników powoduje, że jego grawitacja słabnie, a towarzysząca gwiazda „urywa” się z grawitacyjnej więzi i leci w Kosmos, zachowując prędkość ruchu orbitalnego.

Czy coś takiego może nam zagrozić? Czy taka gwiezdna przybłęda może trafić w Układ Słoneczny? Jak na razie czegoś takiego nie było, ale nie jest wykluczone, że coś takiego może się do nas przypałętać z głębokiego Kosmosu – wszak takich właśnie eksplodujących układów gwiezdnych jest Galaktyce od metra, a i niewykluczone jest, że może przylecieć do nas „gość” spoza Galaktyki – np. z galaktyk satelitarnych orbitujących wokół naszej (Obłoki Magellana i 50 innych) czy choćby Mgławicy Andromedy…

A to byłoby naprawdę ciekawe!    

 

Źródło - https://www.thespaceacademy.org/2021/04/astronomers-spot-cosmic-object-speeding.html?fbclid=IwAR1QK1HKBM1SyygVwgvvNjMVCccZz-oEfFbcwlBBNQe1A5v_NjR1MI9dNfs

Opracował - ©R.K.F. Sas-Leśniakiewicz