sobota, 15 grudnia 2018

Kometa świąteczna!
Koniec roku przyniósł nam w darze jasną kometę oznaczoną jako 46P/Wirtanen, która dwa dni temu przeszła przez peryhelium swojej orbity i jest jeszcze widoczna jako obiekt o jasności +4 mag. przesuwającego się na tle konstelacji Byka. A oto dane na jej temat:

46P/Wirtanen – kometa krótkookresowa należąca do rodziny Jowisza, okrążająca Słońce w ciągu ok. 5 lat i 156 dni. Kometę tę miała badać sonda kosmiczna Rosetta, jednak zrezygnowano z tego celu na rzecz innej – 67P/Czuriumow-Gierasimienko.

Promień: 600 m
Okres orbitalny: 1.986 dnia
Data odkrycia: 17.I.1948 r.
Absolutna wielkość gwiazdowa: 15,2
Grupa komet: rodzina Jowisza.

Kometa 46P/Wirtanen to astronomiczny hit grudnia, który będzie wyjątkowym, wizualnym i fotograficznym zjawiskiem. Kiedy niebo w grudniu zafunduje nam takie atrakcje? Wyjątkowo zapowiada się weekend 14-16 grudnia, kiedy kometa 46P/Wirtanen będzie już wysoko na niebie. Peryhelium i perygeum zapowiada się zjawiskowo. Te historyczne momenty uczynią kometę 46P/Wirtanen niesamowitym widowiskiem i będą najprawdopodobniej najkorzystniejsze do jej obserwacji od samego początku śledzenia tej komety.

Te dwie daty należy zapamiętać, chcąc cieszyć się obserwowaniem komety 46P/Wirtanen. Bardzo bliskie perygeum oraz korzystne peryhelium to wymarzone warunki do śledzenia grudniowego astronomicznego hitu. O jakich datach zatem mowa? peryhelium - 13 grudnia 2018 - to data, gdy kometa 46P/Wirtanen znajdzie się w najmniejszej odległości o Słońca - 1,048 AU perygeum - 16 grudnia 2018 - wyniesie dokładnie 11.566.350 kilometrów, będzie to dziesiąte najbliższe podejście komety w erze kosmicznej. Widowisko na grudniowym niebie, które zapewni nam przelot komety 46P/Wirtanen będzie wyjątkowe z tego względu, że będzie ona możliwa do zobaczenia nawet gołym okiem. Zazwyczaj zobaczenie komet, które są obiektami rozproszonymi, trudniej zobaczyć niż gwiazdy, nawet jeśli ich jasność jest porównywalna. Na początku grudnia kometa 46P/Wirtanen będzie znajdować się w Erydanie - gwiazdozbiorze, które znajduje się na południowy zachód od Oriona 10 grudnia kometa 46P/Wirtanen przekroczy równik niebieski 12 grudnia 46P/Wirtanen wkroczy w gwiazdozbiór Byka 18 grudnia 46P/Wirtanen znajdzie się w okolicach zenitu. Czeka nas wyjątkowo bliskie perygeum, które wystąpi 16 grudnia. Odległość wyniesie 0,0776 AU, co daje 11 mln kilometrów od naszej planety. Jeśli zachmurzenie nie utrudni obserwacji, to czeka nas wielkie grudniowe widowisko, które sprawi nam kometa.

Niestety, pogoda nie daje nam – jak na razie – szans dostrzeżenia tej komety. Gęste chmury i opady śniegu nie pozwalają nam na obserwacje… Kometa porusza się po trajektorii od konstelacji Erydanu poprzez Wieloryba do Byka. 16.XII przejdzie koło Hiad, a następnie w dniach 21-24.XII przejdzie w koło jasnej gwiazdy Capella w konstelacji Woźnicy, by następnie lecieć w kierunku Wielkiej Niedźwiedzicy… Jej maksymalna jasność może wynosić nawet +3 mag.


Źródła:
·        Wikipedia
·        Dziennik Zachodni - https://dziennikzachodni.pl/kometa-wirtanen-juz-widoczna-golym-okiem-kiedy-ogladac-peryhelium-i-perygeum-1416122018-to-daty-do-obserwacji-46pwirtanen/ar/13720956  


Odgłosy z KKK

Już wkrótce na zimowym niebie.
Tym razem najpewniej sprzęt nie będzie potrzebny. Już dawno w pobliżu Ziemi nie przelatywała kometa tak jasna jak 46P/Wirtanen. Co więcej, odległość, w jakiej obiekt minie Ziemię, pozwala zaliczyć ją do dziesiątki najbliższych nam komet od 1950 r. oraz dwudziestki – od początku XIX w. (Stanisław Sawkiewicz)


Dzisiaj wieczorem pomiędzy 18. a 19. obserwowałem gwiazdozbiór Byka. Kometa tam jest, ale nie udało mi się jej zidentyfikować. Z jednej strony nie różni się niczym specjalnym od chmary gwiazd o podobnej jasności, a z drugiej strony przeszkadza blask rosnącego Księżyca... (Daniel Laskowski)