Powered By Blogger

środa, 22 kwietnia 2020

Te 30 reżimów używa koronawirusa do represjonowania swoich obywateli





David Gilbert


Klatki dla psów, represje, cenzura, inwigilacja, zwiększone uprawnienia policji ... Autorytaryści mają swoją chwilę.

Ponieważ większość rządów na całym świecie mierzy się z niespotykaną dotąd skalą kryzysu koronawirusowego i tym, co muszą zrobić, aby chronić swoich obywateli i gospodarki, dziesiątki innych wykorzystują ten moment jako okazję do przełamania i umocnienia swojej władzy.
Autorytarni przywódcy z Białorusi do Wenezueli szukali okazji do skorzystania z wybuchu i wynikającego z niego chaosu, aby dać sobie nadzwyczajne nowe uprawnienia, podczas gdy wybory są opóźniane lub zmuszane do kontynuowania, w zależności od tego, co odpowiada obecnym władcom. Siły bezpieczeństwa zostały upoważnione do przeprowadzania brutalnych ataków, wolność mediów została ocenzurowana, prywatność została osłabiona.
 „Rządy na całym świecie, niezależnie od tego, czy są pełnoprawnymi autorytarami, jak Chiny i Rosja, czy kraje, które są na granicy wolności, miejsca takie jak Węgry i Filipiny, wykorzystują kryzys, aby rozszerzyć swoją potęgę i osłabić ludzi praw ”, Allie Funk, analityk ds. technologii i demokracji we Freedom House, powiedziała VICE News. „A gdy pandemia nasila się i dociera do wielu innych krajów na globalnym południu zobaczymy, że to tylko wierzchołek góry lodowej.”
Kraje zachodnie zmagają się także z potrzebą zniesienia ograniczeń prywatności w celu śledzenia rozprzestrzeniania się koronawirusa za pośrednictwem aplikacji do nadzoru, które w normalnych czasach byłyby oburzające.

Ponieważ w zeszłym miesiącu ujawniono prawdziwą globalną naturę kryzysu, eksperci ONZ ds. Praw Człowieka ostrzegali światowych liderów, aby nie wykorzystywali tej chwili.
„Aby zapobiec takiemu nadmiernemu przywiązaniu do systemów prawnych i politycznych, ograniczenia powinny być ściśle dostosowane i powinny być najmniej inwazyjnymi środkami ochrony zdrowia publicznego” - powiedzieli eksperci, dodając: „Zachęcamy państwa do wytrwałości w utrzymaniu człowieka oparte na prawach podejście do regulowania tej pandemii, aby ułatwić powstanie zdrowych społeczeństw z zasadą praworządności i ochroną praw człowieka ”- powiedzieli eksperci ONZ.

Oto (niewyczerpująca) lista 30 krajów, które nie posłuchały ostrzeżenia ONZ:

1.      Rosja : Wiele krajów wprowadziło mechanizmy śledzenia i nadzoru w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa, ale plan Władimira Putina przenosi sprawy na zupełnie nowy poziom. Połączony system monitorowania pobierałby: aplikacje do śledzenia lokalizacji, kamery przemysłowej TV z rozpoznawaniem twarzy, kody QR, dane z telefonu komórkowego i dane kart kredytowych. Kreml przygotowuje się do wydania nowych planów na początku przyszłego tygodnia. Partia opozycyjna określiła już środki jako „cyber-gułag”, ostrzegając, że ograniczenia pozostaną w mocy nawet po zakończeniu pandemii.
2.      Kambodża: Ustawa kryzysowa Hun Sen jest „ przepisem na dyktaturę ” według Human Rights Watch. „Ustawa o rządzeniu krajem w stanie wyjątkowym” zawiera postanowienia, które pozwolą rządowi cenzurować wszystkie media i media społecznościowe, monitorować całą komunikację telefoniczną, a nawet istnieje ogólny przepis wprowadzający wszelkie nowe prawa, które mogą myśleć o. I oczywiście nowe moce nie wygasną po zakończeniu nagłego wypadku koronawirusa.
3.      Chiny: Pekin nie potrzebował usprawiedliwienia koronawirusa, aby zbadać ruchy swoich obywateli w Internecie i poza nim, ale skorzystał z okazji, aby narzucić nową aplikację do monitoringu oznaczoną kolorami, która ma na celu stwierdzenie, czy obywatel może swobodnie podróżować, czy nie - i oczywiście aplikacja wysłała wszystkie zebrane informacje na policję.
4.      Filipiny: od czego zacząć? Prezydent Rodrigo Duterte nakazał policji i personelowi wojskowemu „zastrzelić zmarłych” członków opozycji i protestujących, którzy sprzeciwiają się jego surowym środkom blokującym. Policja przetrzymuje ludzi w klatkach dla psów za naruszenie godziny policyjnej, podczas gdy inny kapitan policji zmusił ludzi LGBTQ + do publicznego całowania się i wykonywania „seksownego tańca” - wszystko to podczas transmisji strumieniowej na żywo na Facebooku.
5.      Uganda : Rząd napadł na schronisko dla osób LGBTQ + i wziął do więzienia 20 osób, twierdząc, że łamią one zasady dotyczące zgromadzeń liczących więcej niż 10 osób. Incydent ten oznacza rosnącą tendencję do wykorzystywania nadmiernej brutalności policji w celu egzekwowania ścisłej blokady w kraju.
6.      Polska : Obecny reżim stara się przeforsować wybory prezydenckie w przyszłym miesiącu , pomimo zakazu kampanii z powodu kryzysu zdrowotnego - ruch, który według opozycji bardzo sprzyja obecnemu prezydentowi, Andrzejowi Duda.
7.      Ghana: Prezydent Nana Akufo-Addo wprowadziła drakońskie nowe uprawnienia, które nie mają klauzuli wygaśnięcia i nawet nie wspominają o COVID-19 w przepisach. „ Nowe prawo daje mu naładowaną broń do użycia, jak mu się podoba, szczególnie w ograniczaniu ruchów ludzi” - powiedział BBC Ras Mubarak, poseł do opozycyjnego Kongresu Narodowo-Demokratycznego.
8.      Białoruś: W przeciwieństwie do większości liderów z tej listy, prezydent Aleksander Łukaszenko przyjmuje bardziej zrelaksowane podejście do pandemii koronawirusa. Zamiast blokady Łukaszenko zagraża życiu swoich obywateli, utrzymując kraj otwarty i opowiadając się za gorącymi saunami, pracą na polach i wódką, „aby oczyścić ręce i wnętrzności”. Ale podejście prezydenta nie działa, a ministerstwo zdrowia zgłosiło w tym tygodniu gwałtowny wzrost liczby przypadków w kraju.
9.      Wenezuela: prezydent Nicolas Maduro nie znosi nikogo kwestionującego gotowość swojego kraju - lub jego brak - do radzenia sobie z koronawirusem. Według Reutersa władze w Caracas próbowały aresztować siedmiu różnych krytyków przygotowań rządu do koronawirusa.
10.  Tajlandia: Podczas gdy król Tajlandii izoluje się w luksusowym szwajcarskim kurorcie , premier Prayuth Chan Ocha może teraz arbitralnie nakładać godziny policyjne i cenzurować media dzięki nowym przepisom dotyczącym sytuacji kryzysowych. Dziennikarze zostali już oskarżeni i zastraszani za krytykę reakcji rządu na wybuch epidemii.
11.  Chile: Decyzja rządu o wprowadzeniu „stanu katastrofy” mogła być odpowiedzią na pandemię koronawirusa, ale przyniosła dodatkową korzyść władcom kraju, uciszając rozszalałe protesty i protesty , wysyłając wojsko na ulice.
12.  Boliwia: W zeszłym miesiącu tymczasowa prezydent Jeanine Áñez wydała dekret, który według grup praw jest zbyt szeroki i pozwala rządowi ścigać każdego, kto krytykuje politykę rządu, naruszając ochronę wolności słowa.
13.  Izrael: Premier Benjamin Netanyahu zatwierdził wykorzystanie tajnych danych telefonu komórkowego do śledzenia wybuchu koronawirusa. Wysoce spersonalizowane informacje, pierwotnie opracowane na potrzeby walki z terroryzmem, zostaną wykorzystane przez jego agencję bezpieczeństwa wewnętrznego. Naruszający zasady kwarantanny domowej grozi do sześciu miesięcy więzienia. Netanjahu nakazał również zamknięcie wszystkich sądów , co oznacza, że ​​jego planowany stawiennictwo w obliczu zarzutów korupcyjnych zostanie opóźnione.
14.  Bangladesz: Rząd w Dhace krytykuje wszelką krytykę postępowania z reakcją na pandemię. W ostatnich tygodniach aresztowano co najmniej kilkanaście osób , w tym lekarza, działaczy opozycji i studentów, za komentarze na temat koronawirusa, większość z nich zgodnie z drakońską Ustawą o bezpieczeństwie cyfrowym.
15.  Serbia : Premier Ana Brnabić zatwierdziła dekret, który dał rządowi całkowitą kontrolę nad informacjami w czasie kryzysu, jednocześnie wychwalając chińskie represje podczas koronawirusa. Dopiero po aresztowaniu reportera za relację z sytuacji w szpitalu w mieście Nowy Sad, Brnabić wycofała zamówienie.
16.  Myanmar: władze w Myanmarze wykorzystały koronawirusa do rozszerzenia cenzury informacji, blokując setki stron internetowych w imię walki z dezinformacją. Blok obejmuje jednak strony internetowe zarejestrowanych agencji mediów etnicznych, w tym kilka w stanie Rakhine , gdzie rząd już poważnie ograniczył dostęp do Internetu. Trzej artyści zostali aresztowani po tym, jak wpływowi buddyści napisali, że obraz przedstawiający ponurego żniwiarza rozprzestrzeniającego wirusa wygląda jak mnich buddyjski.
17.  Kenia : Aktywiści zgłosili poważne obawy dotyczące nowych uprawnień, które policja musi egzekwować w stosunku do Kenii. Obawy te nasiliły się, gdy nastoletni chłopak spoglądający z balkonu swojego domu został zastrzelony i zabity przez policję wymuszającą godzinę policyjną. „Przychodzą krzycząc i bijąc nas jak krowy, a my jesteśmy obywatelami przestrzegającymi prawa” - powiedział Hussein Moyo, ojciec Yasina, chłopca, który został zastrzelony. Policja wystrzeliła również gaz łzawiący do pasażerów promu i została sfilmowana, gdy uderza ludzi pałkami.
18.  Paragwaj: Ludzie naruszający zasady kwarantanny zostali zmuszeni do wykonywania tzw. „gwiazd” i zagrozili paralizatorem. Inni zostali poproszeni o powtórzenie „Nie opuszczę mojego domu, oficerze”, leżąc twarzą do podłogi. Filmy z karami - nagrane i udostępnione przez samych oficerów - zostały pochwalone przez ministra spraw wewnętrznych kraju „Gratuluję im. Nie mam takiej kreatywności jak te, które tworzą filmy ”, powiedział Euclides Acevedo.
19.  Turkmenistan: kraj, który znalazł się na ostatnim miejscu w rankingu World Press Freedom Index Reporterów bez Granic 2019, stosuje unikalne podejście do pandemii: ignoruje ją. Mimo że sąsiedni Iran poniósł ogromne straty, Turkmenistan jest jednym z ostatnich krajów na świecie, w którym nie odnotowano przypadków koronawirusa. Prezydent Gurbanguly Berdimuhamedov zamiast tego podobno poleca policji aresztowanie obywateli, którzy publicznie dyskutują o pandemii.
20.  Egipt : W Kairze, gdzie prezydent Abdel Fattah el-Sisi został oskarżony o umniejszanie zasięgu epidemii koronawirusa, rząd odwołał referencje dwóch dziennikarzy za doniesienia na temat kanadyjskich epidemiologów, którzy oszacowali, że liczba zakażeń koronawirusem w Egipcie przekroczyła 19 000.
21.  Węgry: Victor Orban naprawdę wykorzystał sytuację nadzwyczajną. Nie tylko wprowadził ustawodawstwo, które pozwoliło mu rządzić dekretem, ale także zapomniał umieścić w ustawie klauzulę wygaśnięcia, co oznacza, że ​​tylko on może decydować o zakończeniu swoich nowych uprawnień - choć z pewnością był to tylko nadzór.
22.  Jemen: Prezydent Abd Rabbu Mansour Hadi stosuje nowatorskie podejście do walki z koronawirusem: powstrzymanie publikacji gazet. W ubiegłym miesiącu minister komunikacji Muammar Al-Aryani wydał dekret stwierdzający: „Wydawanie gazet rządowych i prywatnych gazet„ papierowych ”zostanie zawieszone i będą wydawane tylko kopie elektroniczne.” Podobne dekrety wydano w Omanie, Jordanii i Maroku .
23.  Zjednoczone Emiraty Arabskie: The Gulf News poinformowało w zeszłym tygodniu, że „ludzie, którzy rozpowszechniają plotki, mogą zostać skazani na jeden rok więzienia, jeśli rozpowszechnią fałszywe informacje”. Aktywiści praw obawiają się teraz, że COVID-19 może być pretekstem do uwięzienia niektórych blogerów i aktywistów internetowych, których celem jest aparat bezpieczeństwa państwa (SSA).
24.  Iran: Jak dotąd jeden z krajów najbardziej dotkniętych wybuchem wirusa koronawirusa, Iran zgłosił ponad 4000 zgonów, a krytycy rządowi twierdzą, że liczba ofiar jest znacznie wyższa. W środku kryzysu rząd uruchomił aplikację, która twierdziła, że ​​diagnozuje koronawirusa, ale zamiast tego wysłała dane lokalizacji użytkowników w czasie rzeczywistym do Ministerstwa Informacji - bez wyjaśnienia, do czego dane te zostaną wykorzystane, kto miałby dostęp do i jak długo będzie przechowywany.
25.  Armenia: Parlament w Erywaniu w zeszłym tygodniu zatwierdził nową ustawę, która daje władzom bardzo szerokie uprawnienia w zakresie nadzoru do wykorzystywania danych z telefonów komórkowych do śledzenia przypadków koronawirusa. Prawo zapewni również władzom dostęp do poufnych informacji medycznych dotyczących osób narażonych na wirusa.
26.  Korea Północna: Kim Jong Un, podobnie jak jego odpowiednik w Turkmenistanie, decyduje się na zaprzeczenie, by poradzić sobie z pandemią. Oficjalnie Korea Północna nie miała żadnych infekcji i próbowała uszczelnić swoje granice z resztą świata, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Jednak pojawiły się doniesienia, że setki żołnierzy już zmarło z powodu COVID-19, a system opieki zdrowotnej zaliczany jest do najgorszych na świecie , eksperci obawiają się, że Pjongjang jest nieodpowiedni, aby poradzić sobie z wybuchem epidemii, a zaprzeczenia Kima znacznie pogarszają sytuację gorzej .
27.  Indie : Indie zostały ostro skrytykowane za sposób, w jaki potraktowały dziesiątki milionów pracowników migrujących podczas blokady koronawirusa, ale bardziej niepokojący dla zwolenników prywatności jest eksplozja nowych aplikacji zaprojektowanych do gromadzenia danych biometrycznych o obywatelach bez żadnych ram prawnych ani nadzoru w miejsce. Jedna z aplikacji wprowadzanych w Karnataka, stan w południowo-zachodnich Indiach, zmusza ludzi przebywających w domowej kwarantannie do wysyłania selfie co 30 minut, aby upewnić się, że przestrzegają oni zasad izolacji.

Okładka: patrol funkcjonariuszy policji wojskowej w centrum Budapesztu, Węgry, piątek, 3 kwietnia 2020 r. Z powodu pandemii koronawirusa rząd wprowadził blokadę, która będzie obowiązywać do 11 kwietnia. Ludzie mogą opuścić swoje domy tylko do pracy lub na zakup niezbędnych towarów. Funkcjonariusze policji mają za zadanie zapewnić przestrzeganie przepisów prawa, zapewniając jednocześnie wsparcie i współczucie dla mieszkańców.[1]