Powered By Blogger

poniedziałek, 1 lipca 2024

Podsumowanie czerwca’24

 

Tajemnicze czerwone wody z Orawy i Krakowa

Czerwiec był w znacznej mierze upalny, ale bardzo burzowy. W Jordanowie odnotowano aż 9 burz. W Jordanowie spadło 160-194 mm deszczu. Było to wynikiem deszczy norymnych, nierównomiernych były miejsca w Jordanowie jak np. 27.VI kiedy spadło 27,8 mm, ale były miejsca gdzie spadło 5 mm. Przez cały miesiąc wysoka aktywność słoneczna i ostrzeżenia przed promieniowaniem UV. Przez cały miesiąc mieliśmy ogromne ilości pyłków w powietrzu – non stop 75 jednostek. Wspomnę o horrendalnych upałach w Grecji.  Burzowo w Niemczech, Czechach i Włoszech, Szwajcarii, Francji cały miesiąc.  W szczegółach wyglądało to tak:

 

Jordanów, okolice, Polska:

·        1 czerwca - pogodnie, ciepło, po południu dookoła krążyły burze ale nas ominęły, minimalny opad 0,2 l/m². Niż RADHA.

·        2 czerwca - pochmurno z przejaśnieniami spadła śladowa ilość deszczu. Czas dzwonka rozpierzchłego na Przykcu. Za kościołem olbrzymi siarkowiec, na Kamionce znalazłem przygarść kurek. Burza zalała Poznań 30 l/m² w ciągu pól godziny.

·        3 czerwca. Do południa pogodnie ciepło, O 17:30 przyszedł front burzowy i obficie padało i biło piorunami, opad trwał cała noc. Spadło za całą dobę około 41,66 mm. Litewski turysta spadł ze Świnicy.

·        4 czerwca. Od rana leje intensywnym deszczem. Spadło ze 20 mm. Padało do 17-tej. Skawa skoczyła do 250 cm (górny wysoki), ale po południu spadła już do stanów średnich. Prawdziwy Armagedon koło Bielska Białej spadło 140 mm, Biała wylała przekraczając stan alarmowy o 250 cm. W Wapienicy spadło 148,8 mm.  Stany alarmowe były przekroczone na chwile na Prądniku i Radziszówce. Zalało Krzyszkowice. Podmyło tory na odcinku Kęty – Kozy, małe osunięcie na tory pomiędzy Skawą i Chabówką. W Krakowie najgorzej w Bieżanowie oczywiście winna Serafa. W Makowie prąd poraził mężczyznę gdy wypompowywał wodę z piwnicy. Niż WILLI II.

·        5 czerwca. Pogoda piękna ale temperatura ledwie ponad 20 stopni.

·        6 czerwca. Pogoda i zaczyna się fenologiczne lato. Było ciepło do 25 stopni. Burze nas ominęły. Na plantach gromady borowików ponurych. Wyż XENOPHILUS III.

·        7 czerwca. Pogodnie ciepło, dopiero wieczór popadało słabo około 3,5 mm. Na Babiej G. utrzymuje się płatek śniegu w żlebie głównym. Radioaktywność powietrza 160 nSv/h.

·        8 czerwca. Na Medarda wspaniała pogoda. Od 25-27 stopni. Słońce powoli wspina się na Balcerz.

·        9 czerwca. Nad ranem był burza z piorunami spadło 9 l/m². Niż TINA I.

·        10 czerwca. Obrzydliwa pogoda od rana polewało, w wieczór norymniok 15,15 l/m².

·        11 czerwca. Nie padało, pochmurno, kupowanie kur i kaczora.

·        12 czerwca. Popadywało, paskudnie zimno, temperatura nie przekracza +12, wieczór +9°C. Wyż YOGI II.

·        13 czerwca - lało, bardzo zimno, temperatura nie przekraczała +10,6°C. Wieczór przy zachodzie pokazało się słońce. Przepalanie w c.o. W Górach Izerskich piorun poraził turystów w grupie 24 osób, 3 osoby hospitalizowano w Świeradowie Zdrój. Radioaktywność powietrza 120 nSv/h.

·        14 czerwca - wreszcie pogoda, ranek mglisty i chłodny. Pierwsze prawdziwki na Przykcu. Radioaktywność powietrza 150 nSv/h – prawdopodobnie zaś kalima znad Afryki Pn.

·        15 czerwca. Przepiękna pogoda do +25°C. Zjazd  Bednarzy.

·        16 czerwca - cały dzień popadywało drobnym deszczykiem. W Tatrach w całym tygodniu były 3 śmiertelne wypadki. Jedna osoba spadła z Wrót Chałubińskiego, druga osoba ze Zmarzłej Przełęczy do wąwozu Honoratki  i jeszcze jeden w nieznanym miejscu. Niż VALESCA I.

·        17 czerwca. Piękny upalny dzień do +27°C. Wysyp prawdziwków na Przykcu - Marek złapał 48, ja 32. Wyż ZIGGI.

·        18 czerwca. Upalny dzień, burza skręciła na Łętownie i ominęła nas. Na Babiej Górze jest jeszcze płatek w żlebie głównym. W Polsce po raz pierwszy padła temperatura +31,3 stopni, to dość późno.

·        19 czerwca. Upał +31,8°C, zbieranie siana szczęśliwie zakończone bo o 23-ciej przyszła taka burza że w Skawie połamało wiele drzew, spadło tylko 12 mm, bo front burzowy przesuwał się szybko.  W innych częściach też Polski burze. W Pszczynie zawalił się dach supermarketu. W Wodzisławiu i koło Rybnika połamało drzewa i koło Wodzisławia zrzuciło dużo dachów, łącznie uszkodziło w tym rejonie 145 dachów, waliła sie też trakcja elektryczna.

·        20 czerwca. Najdłuższy dzień, początek lata, piękna pogoda ale rześka tylko 23 stopnie choć rano jeszcze zachmurzenie. Na Przykcu z Jolką znalazłem 60 prawdziwków dużo było robaczywych: noga zdrowa kapelusz chwycony. Radioaktywność powietrza 120 nSv/h. Wyż AVIV.

·        21 czerwca. Upał do +33,3°C - jak w piekle. Radioaktywność powietrza jw.

·        22 czerwca. Przed południem burza, spadło 12 mm. W Krakowie aż ciemno było taka była burza. O 15-tej uspokoiło się znalazłem 25 dag kurek. Niż XANDRIA.

·        23 czerwca. Pięknie, rześko nie upalnie, wyprawa na Turbacz z zejściem do Poręby Wielkiej przez rezerwat Orkana. Na Beskidverein jeszcze płatek śniegu. Radioaktywność powietrza 140 nSv/h.

·        24 czerwca. Ciepły, ale rześki dzień poniżej 25 stopni. Wyż BIE.

·        25 czerwca. Przepiękny, ciepły, rzęski, dzień około +25°C, zniknął płatek śniegu w źlebie głównym. Radioaktywność powietrza 110 nSv/h.

·        26 czerwca. Upalny, piękny dzień +31°C bez burz, które wyżyły się na Śląsku. Radioaktywność – jw.

·        27 czerwca. Bardzo dynamiczny dzień, rano popadywało, potem o 11-tej zrobiła się pogoda, udałem się na kurki w duchocie ale znalazłem 60 dag , prawdziwek  niknie. Niestety po południu nad Jordanowem pojawiła się stacjonarna komórka burzowa, która długo wisiała, spadło 27 mm deszczu na Komunalej, w Malejowej też dużo spadło, do tego połamało lipę koło kapliczki św. Anny na ul. Piłsudskiego, pozatykało burzówki w Malejowej, padał grad. Opad nie był równomierny: okolice Przemysłowej, Hajdówki, Mickiewicza dostały dużo mniej opadu ok 7 l/m². Błyskało się i grzmiało, trwało to około 30 minut. Największy norymniok w tym miesiącu.  Zaznaczę tylko że w Jabłonce spadło 32,5 mm. Zalało także Łódź i Kalisz. Radioaktywność – 120 nSv/h. Niż ZOË.

·        28 czerwca. Straszny duszny upał, o 15-tej przeszła burza ale posuwała się szybko i spadło tylko około 5 mm deszczu, potem była pogoda. W Makowie 16,7 mm, w Morskim Oku 32 mm. Ale przez Pomorze przechodzi front burzowy zwalił dźwig hydrauliczny w Gdańsku. W całym kraju ostrzeżenia burzowe we wszystkich województwach.

·        29 czerwca. Przepiękny latowy dzień  +30,5°C, wreszcie bez burz , zakwitł pierwszy floks, kwitnie tojeść, krwawnica czy aby nie za wcześnie – o cały miesiąc! Nowe stanowisko mieczyka dachówkowatego, bez burz. Znów wyż BIE.

·        30 czerwca. Bardzo gorąco i zaduch pod chmurami +29°C, jak wychodzi słońce +31,5°C. W Toruniu o 17-tej notowano +33,5°C. U nas bez burz ale na północy i zachodzie one są nieuchronnie przyjdą i do nas, i przyszły około północy – spadło 12,12 l/m². Radioaktywność – 150 nSv/h. Niż ANNELIE.  

 

Europa:

·        1 czerwca. Koło Udine we Włoszech powódź błyskawiczna. Jest trzech zaginionych szukają ich helikoptery. Niemcy i Szwajcaria również w okowach powodzi błyskawicznych. Najgorzej koło Augsburga i w Bawarii.

·        2 czerwca - 13 osób rannych z powodu uderzenia pioruna w Czechach, konkretnie na placu zabaw w Libercu. W  powodzi błyskawicznej w południowych Niemczech zginął strażak.

·        3 czerwca - w Południowych Niemczech Bawaria, Badenia –Wirtembergia trwają wielkie powodzie błyskawiczne.

·        4 czerwca. Bratysława szykuje się na ogromna powódź na Dunaju, Linz zalany, poziom Dunaju 686 cm.

·        5 czerwca. W Grecji i na Cyprze rozpoczęła się fala zabójczych upałów ponad 40 stopni będzie się to wlekło.

·        8 czerwca - koło  Moskwy piorun zabił człowieka gdy szedł do marketu, piorun  uderzył w parasol.

·        11 czerwca. Gwałtowne  burze z zalaniami  na  Majorce.

·        12 czerwca. W Grecji trwają straszliwe upały szczególnie na Krecie  ponad 45 stopni.

·        14 czerwca. W Bułgarii koło Weliko Tyrnowo straszliwe gradobicie.

·        17 czerwca. Pierwsze ofiary upałów w Grecji wśród turystów, znajdują ich byle gdzie. Padają z upałów też pielgrzymi w Arabii Saudyjskiej. W Czechach bardzo intensywne burze ze szkodami.  

·        20 czerwca. Wielkie burze i ulewy we Francji poniszczyło winnice.

·        21 czerwca. 11 osób zginęło od piorunów na Peloponezie.

·        23 czerwca - fajerwerki Gruzinów z jachtu doprowadziły do pożaru na wyspie Hydra koło Aten, szczyt bezmózgowia, spłonął ostatni rosnący tam lasek.  Ofiary lawin skalno-błotnych w Szwajcarii.

·        25 czerwca. Wzrasta ilość ofiar upałów w Grecji wśród turystów, znajdują kolejne ofiary.

·        26 czerwca. Wielka burza Szwajcarii sparaliżował ruch lotniczy w Genewie.

·        27 czerwca. Włochy walczą zarówno z powodziami jak i z suszą. Susza na Sycylii. Powodzie w Toskanii, Umbrii, Piemoncie, Marche, Ligurii, Emilio Romange, najgorzej koło Parmy. W Alpach wysoko padał śnieg i poodcinał schroniska wysokogórskie.

·        28 czerwca - gwałtowne burze ze zniszczeniami w Macedonii Północnej.

·        29 czerwca. Ofiara pioruna w Grecji, 13 –latka.

·        30 czerwca. Przerażające burze nawalne we Francji alpejskiej, Szwajcarii, Włoszech, 5 ofiar: dwie w Szwajcarii, trzy we Włoszech. Straszliwe obrazy zniszczeń, spadło miejscami 200 l/m² na dobę.

 

Świat:

·        1 czerwca.  W Teksasie z powodu potwornej burzy gradowej uruchomiono pługi śnieżne.

·        3 czerwca.   Na Cejlonie uderzył monsun i zabił 21 osób.

·        4 czerwca - w RPA straszliwe tornado rzadkie w tych stronach zginęło 12 osób.

·        14 czerwca. 10 ofiar powodzi , lawin ziemnych , w NE Indiach. Wielkie powodzie w Chile.

·        17 czerwca - w SW Chinach też powodzie.

·        20 czerwca. Odnotowano pierwszą burzę tropikalną na Atlantyku nazwano ja ALBERTO. Trzy ofiary w Meksyku.

·        23 czerwca. Powodzie w suchym Nigrze zabiły już 21 osób. 155 ofiar upałów w Meksyku. W Arabii Saudyjskiej upały zabiły już 1100 pielgrzymów. Kraje Ameryki Środkowej m.in. Salwador zaatakowała powódź niszcząca 30 ofiar.

·        25 czerwca. Plaga powodzi w Chinach przesuwa się w kierunku północnym. Wielka powódź na Wybrzeżu Kości Słoniowej zginęły 24 osoby. Powodzie w Dakocie Południowej. Brazylijski Patemal, cenny przyrodniczo obszar bagienny płonie giną zwierzęta głównie aligatory.

·        26 czerwca. Wielkie upały w Puerto Rico.

·        27 czerwca. Powodzie i lawiny błotne w Nepalu 14 ofiar. Mnóstwo osób hospitalizowanych w Pakistanie z powodu upałów, mnóstwo też ofiar .

·        29 czerwca. Na Atlantyku formuje się burza tropikalna BERYL, która zamieni się w huragan , na drodze Barbados , St. Vincent , Grenadyny , St. Lucia.

 

Wulkany, trzęsienia ziemi, pożary, katastrofy:

·        1 czerwca. Na skutek ciągłych powodzi w Afryce wschodniej rozwinęła się cholera.  Zmarło 6 tys. osób. Zachorowało 350 tys. Na skutek upałów w Indiach zmarło 85 osób. W Meksyku z powodu upałów zmarło 61 0sób. Denga w obu Amerykach.   

·        3 czerwca  Na Filipinach wybuchł wulkan Kanlaon, popioły wzniosły się na 5 km. Trzęsienie ziemi M5,9 w środkowej Japonii  zawaliły się trzy domy. Kolejny wybuch wulkanu Ibu popiół wzniósł się na 7 km.

·        Listeriosa w Chorwacji.

·        5 czerwca Znów wybuchł ten sam wulkan w Indonezji i na Filipinach. Tworzą się lahary.

·        7.VI – ptasia grypa AH5N2 przerzuca się na ssaki i zagraża w Meksyku.

·        10 czerwca Potężne gradobicie uszkodziło samolot w Wiedniu, samolot leciał z Majorki odpadł dziób. W Gwatemali wybuchł wulkan Fugeo.

·        11 czerwca. Płoną cenne przyrodniczo obszary w Brazylii.

·        12 czerwca. We Francji potężny pożar zniszczył 600 ha upraw w tym winnic.

·        16.VI – pojawia się coraz więcej chorób tropikalnych w Polsce i Europie, co ma związek z EGO.

·        18.VI – nasilenie zagrożenia boreliozą w Polsce.

·        19 czerwca. Pożary w Nowym Meksyku. Słabe trzęsienie ziemi na jawie M4,9 zabiło 4 osoby i raniło 12.

·        26 czerwca. Uspokoił się wreszcie wulkan na Islandii w zatoce Reykjanes, który o dłuższego czasy był bardzo aktywny.

·        27 czerwca. Na Fuji-san zginęły już 4 osoby, a to dopiero początek sezonu.

·        28 czerwca - lód odsłania stare  ofiary katastrof na Mount Evereście, ratownicy czyszczą zbocza ze zwłok. Od lat 20-tych na zboczach tej góry zginęło ponad 300 osób. Potężne trzęsienie ziemi w Peru M7,2 na głębokości 28 km.  Obeszło się bez tsunami, 8 osób odniosło obrażenia. Pojawiła się nowa odmiana COVID 19 – SARS CoV-2 FLiRT w USA.

·        30 czerwca. W Indonezji wybuchły naraz dwa wulkany Lewotobi Laku-Laku oraz Ibu. Pożar lasu na północ od Aten nie ugaszony.

Ciekawostki przyrodnicze:

·        9 czerwca. W Meksyku masowe padnięcia ryb w stanie Chihuahua  z powodu upałów.

·        12 czerwca. W Portugalii na wodach Atlantyku zauważono gwałtowny wzrost populacji waleni.

·        16 czerwca - młoda antylopa udławiła się korkiem plastikowym w  ZOO w stanie Teneesse  w USA.

·        27 czerwca. Festiwal muzyczny w Hiszpanii spowodował panikę wśród górskich gazel, które skakały ze skał i zabijały się.

·        29 czerwca. Najmniejszy na świecie  słoń borneański bliski wyginięcia.

·        30 czerwca - 125 delfinów utknęło na mieliźnie plaży w Massachusetts.

 

·        Z Kosmosu:

·        2.VI – Chińska sonda Chang’e-6 wylądowała na odwrotnej stronie Księżyca.

·        3.VI – wyjątkowo aktywna plama słoneczna wycelowana wprost w Ziemię, spodziewane burze magnetyczne i zorze polarne.

·        5.VI – Boeing Starliner wystrzelił pierwszą załogę na MSK/ISS.

·        6.VI – ogromna rakieta SpaceX została wystrzelona do lotu testowego i spadła do Oceanu Indyjskiego.

·        7.VI – załoga Starlinera zadokowała do MSK/ISS ze znacznymi trudnościami.

·        12.VI – stwierdzono, że międzygwiezdny obłok pyłowo-gazowy mógł spowodować zmiany klimatu Ziemi jak Czarny Obłok z powieści Freda Hoyle’a.

·        15.VI – zaobserwowano zorze polarne nad… Marsem.

·        17.VI – astronomowie przewidują wybuch Supernowej w konstelacji Korony Pn.

·        18.VI – w układzie planetarnym β-Pictoris doszło do kolizji dwóch dużych asteroid.

·        20.VI – jądro Ziemi zwalnia swój obrót, co może doprowadzić do różnych efektów.

·        24.VI – chińska rakieta nośna typu Tianlong-3/Taepo Dong 2C spadła na wioskę w prowincji Guizhou w Chinach. Bez ofiar. 

·        25.VI – chińska sonda Change’e-6 powróciła na Ziemię z próbkami księżycowego gruntu z „tamtej strony”.

·        27.VI – bliski przelot asteroidy 2011 UL21 w odległości 6,6 mln km z prędkością 25,83 km/s.

·        28.VI – załoga SpaceX utknęła na MSK/ISS.

·        29.VI – koncern SpaceX przygotowuje akcję deorbitacji załogi z MSK/ISS.

 

Stanisław Bednarz, Robert Leśniakiewicz